Ana içeriğe atla

Doktorun Söylediği


İyi görünmüyor dedi
aslında kötü göründüğünü söyledi çok kötü
Ciğerlerden birinde otuz iki tane saydım onlardan dedi
Sonra bıraktım
Tamam dedim daha fazla bilmek istemiyorum
daha kaç tane var, o zaman o dedi ki
dindar bir adam mısın diz çöker misin
korulukta ve yardım ister misin
şelaleye geldiğinde
sis yüzüne ve kollarına vururken
durup o anları anlamak ister misin dedi
ben henüz hayır dedim ama bugün başlamayı düşünüyorum
o çok üzgünüm dedi
keşke sana verecek başka haberlerim olsaydı
ben Amin dedim ve o başka bir şey dedi
anlamadım ben dediğini ve başka ne yapacağımı bilemeyerek
ve ona tekrarlattırmak istemeyerek
ve tamamıyla hazmetmeyi bekleyerek
öylece baktım ona
bir an ve sonra o da bana bakınca
fırladım ve el sıkıştık şu dünyada bana
kimsenin vermediğini veren adamla
Ayrılırken teşekkür bile etmiş olabilirim alışkanlıkla.


Raymond Carver


Türkçe söyleyen: Onur Çalı


Ç.N. dergisinin 8. sayısında (Mayıs-Haziran-Temmuz 2009) yayımlanmıştır.

Yorumlar

 1. Öncelikle, çevirinin kesinlikle öznel bir eylem olduğunu bildiğimin altına çizerek, bu şiirin Türkçe söylenişine ilişkin birkaç yorumum olacak. Öneri diyemiyorum öznelliğe öneri olmaz.

  "Daha fazla bilmek istemiyorum" kısmında bir sorun yoktur. Türkçe'deki genel kullanımdan ötürü, "Daha fazla duymak istemiyorum" derdim heralde ben kendi öznelliğim içinde. Ama "bilmek" de uygundur. Sadece benim duyuşuma ilişkin bir paylaşımdır bu.

  "diz çöker misin?" diye sorduğu yerde doktorun. "Dua eder misin?" derdim sanırım çünkü onu kast ediyor, sadece "diz çökmek" deyince belki muğlak bir ifade olabilir gibi geldi bana.

  Bir de "do you stop and ask for understanding at those moments" cümlesinde ufak bir kayma olmuş. Çünkü doktor burada adamın korulukta ve şelale başındaki zamanlarını kast ederek "o anlarda durup anlaşılmayı/sana hoşgörü gösterilmesini ister misin?" diyor. Belki bu kısım tekrar düşünülerek çevrilebilir.

  Son olarak da şiirin sonunda,
  "and not wanting him to have to repeat it
  and me to have to fully digest it" kısmında da "ona tekrarlattırmak istemediğim ve kendimde ne olduğunu tam olarak anlamak/sindirmek/hazmetmek isteMEdiğim için" diyor, bir önceki olumsuzluk burada da sürüyor bence, o yüzden o olumsuzluğu orada belirtmek daha doğru olur gibi geldi bana.

  pArşömen'in aynı zamanda bir tartışma ortamı olarak da kullanılması amacıyla açıldığını bildiğim için yorumumu paylaşmak istedim. Benim algılayışımda da hatalar olabilir. Varsa duymaya açığım. Benim Türkçe söyleyişime ve kulağıma göre yorumlarım bu yönde. Başarılı bir söyleyiş olmuş. Elinize sağlık.

  YanıtlaSil
 2. çok teşekkür ederim eleştirilerine. yorumlarına katılıyorum. bence öneri de olabilir neden olmasın ki önerilerin çok yerinde. aslında biraz özensiz davranmışım, şimdi anlıyorum.

  YanıtlaSil
 3. Çeviri yaparken en büyük kaynağımız da en büyük düşmanımız da KELİMELER'dir. ;)

  YanıtlaSil
 4. bu çeviri şiir ve birkaçı daha Ç.N.'nin 8. sayısında (Mayıs-Haziran-Temmuz 2009) yayınlandı. sevgiler.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yorum Yaz Bilader

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kadın Argosu ve "Kadın Argosu Sözlüğü"

Uğruna, tahtını/tacını terk eden krallar vardır. Çok sevilir, kıskanılır, tabanca çekilir, bıçak sıyrılır. Ölünür, öldürülür, gerekirse mahpus yatılır.
Anadır, bacıdır, teyzedir, haladır. Yavukludur, orospudur, metrestir, kapatmadır, yosmadır. Savaşların en büyük mağdurudur. Tecavüz edilir, esir alınır, satılır, köle yapılır. Tecavüzcü değil o asılır, çünkü yargıç erkektir.
Erkekleri de doğurur. Emzirir, besler, bokunu sidiğini temizler, donunu yıkar, pantolonunu ütüler yıllarca. Büyüdüğüne emin olunca, bir başka kadına devreder yaşatsın diye.
Biraz gecikse, kapılarda camlarda bekler sabaha dek. Ölse, gözüyle görmedikçe öldüğüne inanmaz, bekler ölene dek. Şili’de, Arjantin’de, Fransa’da, Ürdün’de hep aynıdırlar; 500, gerekirse 5000 hafta beklerler hiç yüksünmeden; katillere inat. Zalim dövmekten usanır, onlar beklemekten vazgeçmez.
Bu kadar çok işi ve adı olan kadının bir gizli dili de vardır haliyle. Daha doğrusu bilinir ama yazılmamış bir dildir bu. Bu dilin sözcüklerini, deyimlerini yi…

Çıkılacak Kız

Okuyan bir kızla çık. Parasını kıyafet yerine kitaplara yatıran bir kızla çık. Kitapları yüzünden dolabına sığamaz o. Okuyacağı kitapların listesini yapan, 12 yaşından beri kütüphane kartı olan bir kızla çık.
Okuyan bir kız bul. Okuyan bir kız olduğunu çantasında her zaman kitap taşımasından anlayabilirsin.[1] Kitapçıda, sevgiyle raflara bakan ve aradığı kitabı bulduğunda sessizce çığlık atandır o. Sahafta, eski bir kitabın sayfalarını koklayan fıstığı gördün mü? İşte o, okurdur. Hele sayfalar sararmışsa kesinlikle dayanamazlar.
Kahvecide[2] beklerken okuyan kızdır o. Fincanını dikizlersen, sütsüz kremasının yüzdüğünü görürsün çünkü o çoktan dalmıştır kitaba. Yazarın yarattığı dünyada kaybolmuştur. Sen de bir sandalye çek yanına. Sana ters ters bakabilir çünkü okuyan kızların çoğu rahatsız edilmek istemezler. Ona kitabı sevip sevmediğini sor.
Ona yeni bir kahve ısmarla.[3] Murakami hakkında ne düşündüğünü söyle.[4] Kardeşliğin ilk bölümünü bitirip bitiremediğini öğren.[5] Joyce’un Ulysse…

Havuçlu Pilav Meselesi

Yağmur yağıyordu, pis pis yağıyordu. Bu havada ancak yapabilecek bir şey bulanların, bulduklarını yapabilenlerin canı sıkılmazdı. Bense, gazetenin bilmecesini de çözmüş bulunuyordum. Bu kara gün pazar, başka türlü geçerdi.
Karımı düşünmek istedim: Gençti, güzeldi, şimdi akşam yemeğini hazırlamaya çalışıyor ve henüz mutfak işlerinden hoşlanıyordu. Epey çalışmama rağmen onu duygularımda canlandıramadım. Bu fena bir haldi. Ne yapmalı?
Radyo’ya gittim: Uzun dalga bomboştu, orta dalga da öyle… Uzun uzun esnedim.. kısa dalganın parazitleri arasında bir mucize çıktı: Bu enfes bir kemandı ve karımla, daha iki sevgiliyken dinlediğimiz bir…
Her şey canlanıverdi… İçimde kâinatı güzelleştiren, hayata mana veren o büyülü o heyecan belirmeye başlamıştı. Seslendim:
-  Hurrem…
Körpecik sesini işittim.
-  Efendim?
-  Gelsene biraz, dedim.
-  Ne var? diye sordu.
Ne var diye niçin soruyordu sanki? Ben onu güzel ve tatlı şeyleri paylaşmaktan başka ne için çağırırdım?
-  Gel hele! dedim.
-  Ama yemek yetişmeyecek so…

Mihman'ın Sesi

Akif Kurtuluş’un ilk romanı Mihman’da adı geçen şarkılardan hazırladığımız listeyi göreceksiniz aşağıda. Şarkı isimlerinin üstüne tıklayarak dinleyebilirsiniz.  Parantez içlerindeki isimler, alıntının yapıldığı bölüm adını, dolayısıyla alıntının anlatıcısını gösterir. İyi okumalar, iyi dinlemeler!
Estergon Kalesi: Ülkücü bir hocanın takımında iki devrimci topçuyduk. Ercüment Amca müessesenin yöneticilerinden biri olduğu için, takımın torpilli oyuncusu muamelesi görmüştüm başlarda. Benim faşolarla birlikte davranacağımı zannetmişti Cevdet. İdmanda ülkücüler teyp getirip Estergon Kalesi’ni dinletmeye başlayınca, bir gün ben de daha iyi bir teyp getirip dayadım Cem Karaca’dan Kavga’yı, Tamirci Çırağı’nı. Selda Bağcan… O günden sonra birbirimizin kademesine daha başka girmeye başladık.” (Avukat, s. 16) Yalan: Yolun karşı tarafına park ettiğim 306 İksir’e bindim. Hemen Yeliz’in kasetini koydum. İlk gençliğimden beri hastası olduğum bu kadının Yalan şarkısını dinleyerek Bölge Başkanlığı’na yola…

İLK GÖZ AĞRISI (23) : Engin Türkgeldi ve “Orada Bir Yerde”

Edebiyat ortamımız, ülkemizin diğer ortamlarından farklı değil. Yani, kaos hakim. Çok fazla kitap yayımlanıyor, eleştiri yok denecek kadar az ve sair. Bunlar hepimizin bildiği şeyler. Ve fakat ne şekilde, nasıl olursa olsun ilk kitabın heyecanı da ayrı. Hem, kağıt oyunu oynayanlar bilir; ilk elin günahı olmaz. İlk kitaplar da, tıpkı sonrakiler gibi, kusurlarıyla güzeldir. Kendimize ait, bize kendi yolumuzu açacak güzel yanlışlarımız olmazsa ne anlamı var yazmanın?
Bu ve benzeri düşüncelerden hareketle ilk kitaplarını çıkarmış yazarlarla söyleşi yapma fikri gelişti. İlk kitabını çıkarmış her yazara sorulabilecek ortak sorular belirlemeye çalıştım. Samimiyetle sorulan sorulara verilecek sahici cevaplar, belki, ortak dertlerimizi anlamaya, birlikte düşünmeye vesile olur. Hiçbir şey olmasa bile, bir yazar dostumuzun ilk göz ağrısının heyecanını paylaşmış oluruz. Onur ÇalıKitapsız bir hevesli olmaktan kitaplı bir yazar olmaya giden süreç nasıl gelişti? Benim en baştan beri hevesli olduğum şey…

Filmlerde Kitap Var!

Kitaplarla yatıp kalkanlardansanız, izlediğiniz bir filmde okuduğunuz bir kitabı görünce gülümsersiniz, bir arkadaşınızı görmüş gibi. Daha önce tanışmadığınız bir arkadaşsa bu kitap, hemen bir kenara not ederseniz adını. Bazen, yönetmenler acımasız olur ve filmdeki karakterin elindeki kitabı göreceğiz diye pause tuşunu eskitmek zorunda kalırız. Neyse ki Anıl Altın ve Nazlı Karabıyıkoğlu, aşağıda okuyacağınız keyifli çalışmayı yapmışlar. 10 güzel filmde geçen kitaplar, hem sinemanın hem de edebiyatın ruhuna uygun bir şekilde yazılmış. Bakalım hangileri tanıdık size!
Solaris (Solyaris, 1972)
Sinema tarihindeki en özel yönetmenlerden biri olan Andrei Tarkovsky’nin Stanislav Lem’in aynı adlı kitabından uyarladığı Solaris (Solyaris, 1972), bir bilimkurgu başyapıtıdır. Başarısız bir uzay deneyinde bilim adamları ve özellikle baş karakter psikolog Kris Kelvin, hayalin her şeyi tatmin edip gerçekliği muğlaklaştırmasıyla birlikte, derin içsel yolculuklara çıkarlar. Başta eski karısı Khari olmak …