Ana içeriğe atla

“Yalnızlık; belki de, evden her çıktığında kapıyı kilitlemekti.”Kitabın ismi çarptı en başta. Sonra kapağındaki fotoğraf. Neresi olduğunu bilmiyorum, bir adam çok dar bir sokaktan, uzun duvarların arasından (öyle ki gökyüzüne dek uzanıyor duvarlar sanki), dar merdivenlerden iniyor. Bir isim, Mehmet Can Şaşmaz. Kitabın arkasını çeviriyorum, çok sevdiğim, beş ada yazarı Mehmet Zaman Saçlıoğlu’nun kısa ve öz değerlendirmesi; değerlendirmesini “Böyle umut verici kitaplar okudukça, öykü yazınımız adına seviniyor insan.” diyerek tamamlamış. Daha kitabı bitirmeden siz de katılıyorsunuz ona.

Bunlar tabi kitabın içeriği değil, ama bir kitap kurduna dönüşünce en küçük ayrıntılar bile görünüyor oluyor. Yazarın kısa biyografisini okuyorsunuz; 1985’li, genç bir yazar. Hem seviniyorsunuz; hem de kıskanıyorsunuz onu. Sizden genç bir yazar bu kadar usta işi öyküler yazmış; yine de kıskançlığınızı bastırıp, iyi ki yazmış da okudum diyorsunuz. İçindekiler kısmına, öykülerin isimlerine bakıyorsunuz, sonra kapağına. Genelde, bir öykünün ismi verir kitaba adını, yanılıyorsunuz. Bu sefer öyle olmamış. Öykülerin hepsini okuduktan sonra anlıyorsunuz; bu öykülerin hepsinde bir yalnızlık hali var, yalnızlığın çeşitli halleri, çeşitli yalnızlık söylentileri yani.

Genç yazarın ürünlerini yayımlatma sorununu kim en iyi anlatabilir ki genç yazarların kendilerinden başka? Birgül Oğuz’un “fasulyenin bildiği”ndeki aynı adlı öyküsünü hatırladım “Dönüşü Olmayan Öyküler”i okuduktan sonra. Tabi bu öyküde sadece genç bir yazarın öyküsünü yayımlatmak için karşılaştığı zorluklar yok. Öykülerini yok etmek isteyen bir genç yazarın geriye dönüşlerle, iç konuşmalarla dolu bir yol öyküsü aslında bu. Öykünün sonunda, yazdığı öyküleri, bir bakıma doğum yerleri olan Fiskaya’dan uçurumdaki rüzgara teslim eder genç yazar ve noktayı koyar: “Dönüp otomobiline baktı. Bir öyküsü geldiği yollarda duruyordu.” Meğer vazgeçmemiş genç yazar, yazmış. Öyküler atıldıkları yerden yeniden doğmuşlar gibi sanki. Ya öykünün başında genç yazarın rüyasında Çehov’la konuşması.

“Kaplumbağa”da hız tutkunu Turan’ın trajik sonu bekliyor okuru. Babasının arabasını kaçıran genç sonunda ıssız bir yolda kalır tek başına. Yaşlı kaplumbağa vardır bir tek yanında.

Öykülerdeki göndermeleri bulmak, yazarın kendi hayatına yaptığı, kendi kitaplarına, daha önce yazdığı öykülere ya da bir başka yazarın öyküsüne yaptığı göndermeyi fark etmek gönendirir okuru. Bu gönenç, söz gelimi Behçet Çelik’in Gün Ortasında Arzu’sundaki “İntikam Peşinde” adlı öykünün, Barış Bıçakçı’nın Baharda Yine Geliriz adlı harika kitabındaki “Ben Tedirgin” adlı öyküye bir çeşit cevap niteliğinde olduğunu fark ettiğinizdeki gülümseme olarak gösterir kendini. Aynı gülümseme, Mehmet Can Şaşmaz’ın “Dönüşü Olmayan Öyküler”inde “Kalın bıyıklı, işinin ehli, babacan bir adam” olarak bahsettiği eleştirmenin Semih Gümüş olma ihtimalini düşündüğünüzde yerleşiyor yüzünüze.

“Odada” adlı öyküde, okulun yatakhanesinde ya da bir yurtta yalnız kalan genç oluveriyorsunuz. “Uyursam belki rüyamda kalabalıklaşırdım.” diyor yalnız, odasında uykuya dalarken.

Yalnızlığın çeşitli hallerini melodrama kaçmadan, müthiş bir duyarlık ve empatiyle anlatan bu genç yazarın öykülerini okurken kalabalıklaşıyorsunuz aslında. Yeni öykülerini okumak dileğiyle…


Onur Çalı

Sincan İstasyonu'nun 16. sayısında (Aralık 2008) yer alan yazının tamamıdır.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kadın Argosu ve "Kadın Argosu Sözlüğü"

Uğruna, tahtını/tacını terk eden krallar vardır. Çok sevilir, kıskanılır, tabanca çekilir, bıçak sıyrılır. Ölünür, öldürülür, gerekirse mahpus yatılır.
Anadır, bacıdır, teyzedir, haladır. Yavukludur, orospudur, metrestir, kapatmadır, yosmadır. Savaşların en büyük mağdurudur. Tecavüz edilir, esir alınır, satılır, köle yapılır. Tecavüzcü değil o asılır, çünkü yargıç erkektir.
Erkekleri de doğurur. Emzirir, besler, bokunu sidiğini temizler, donunu yıkar, pantolonunu ütüler yıllarca. Büyüdüğüne emin olunca, bir başka kadına devreder yaşatsın diye.
Biraz gecikse, kapılarda camlarda bekler sabaha dek. Ölse, gözüyle görmedikçe öldüğüne inanmaz, bekler ölene dek. Şili’de, Arjantin’de, Fransa’da, Ürdün’de hep aynıdırlar; 500, gerekirse 5000 hafta beklerler hiç yüksünmeden; katillere inat. Zalim dövmekten usanır, onlar beklemekten vazgeçmez.
Bu kadar çok işi ve adı olan kadının bir gizli dili de vardır haliyle. Daha doğrusu bilinir ama yazılmamış bir dildir bu. Bu dilin sözcüklerini, deyimlerini yi…

Çıkılacak Kız

Okuyan bir kızla çık. Parasını kıyafet yerine kitaplara yatıran bir kızla çık. Kitapları yüzünden dolabına sığamaz o. Okuyacağı kitapların listesini yapan, 12 yaşından beri kütüphane kartı olan bir kızla çık.
Okuyan bir kız bul. Okuyan bir kız olduğunu çantasında her zaman kitap taşımasından anlayabilirsin.[1] Kitapçıda, sevgiyle raflara bakan ve aradığı kitabı bulduğunda sessizce çığlık atandır o. Sahafta, eski bir kitabın sayfalarını koklayan fıstığı gördün mü? İşte o, okurdur. Hele sayfalar sararmışsa kesinlikle dayanamazlar.
Kahvecide[2] beklerken okuyan kızdır o. Fincanını dikizlersen, sütsüz kremasının yüzdüğünü görürsün çünkü o çoktan dalmıştır kitaba. Yazarın yarattığı dünyada kaybolmuştur. Sen de bir sandalye çek yanına. Sana ters ters bakabilir çünkü okuyan kızların çoğu rahatsız edilmek istemezler. Ona kitabı sevip sevmediğini sor.
Ona yeni bir kahve ısmarla.[3] Murakami hakkında ne düşündüğünü söyle.[4] Kardeşliğin ilk bölümünü bitirip bitiremediğini öğren.[5] Joyce’un Ulysse…

Havuçlu Pilav Meselesi

Yağmur yağıyordu, pis pis yağıyordu. Bu havada ancak yapabilecek bir şey bulanların, bulduklarını yapabilenlerin canı sıkılmazdı. Bense, gazetenin bilmecesini de çözmüş bulunuyordum. Bu kara gün pazar, başka türlü geçerdi.
Karımı düşünmek istedim: Gençti, güzeldi, şimdi akşam yemeğini hazırlamaya çalışıyor ve henüz mutfak işlerinden hoşlanıyordu. Epey çalışmama rağmen onu duygularımda canlandıramadım. Bu fena bir haldi. Ne yapmalı?
Radyo’ya gittim: Uzun dalga bomboştu, orta dalga da öyle… Uzun uzun esnedim.. kısa dalganın parazitleri arasında bir mucize çıktı: Bu enfes bir kemandı ve karımla, daha iki sevgiliyken dinlediğimiz bir…
Her şey canlanıverdi… İçimde kâinatı güzelleştiren, hayata mana veren o büyülü o heyecan belirmeye başlamıştı. Seslendim:
-  Hurrem…
Körpecik sesini işittim.
-  Efendim?
-  Gelsene biraz, dedim.
-  Ne var? diye sordu.
Ne var diye niçin soruyordu sanki? Ben onu güzel ve tatlı şeyleri paylaşmaktan başka ne için çağırırdım?
-  Gel hele! dedim.
-  Ama yemek yetişmeyecek so…

Mihman'ın Sesi

Akif Kurtuluş’un ilk romanı Mihman’da adı geçen şarkılardan hazırladığımız listeyi göreceksiniz aşağıda. Şarkı isimlerinin üstüne tıklayarak dinleyebilirsiniz.  Parantez içlerindeki isimler, alıntının yapıldığı bölüm adını, dolayısıyla alıntının anlatıcısını gösterir. İyi okumalar, iyi dinlemeler!
Estergon Kalesi: Ülkücü bir hocanın takımında iki devrimci topçuyduk. Ercüment Amca müessesenin yöneticilerinden biri olduğu için, takımın torpilli oyuncusu muamelesi görmüştüm başlarda. Benim faşolarla birlikte davranacağımı zannetmişti Cevdet. İdmanda ülkücüler teyp getirip Estergon Kalesi’ni dinletmeye başlayınca, bir gün ben de daha iyi bir teyp getirip dayadım Cem Karaca’dan Kavga’yı, Tamirci Çırağı’nı. Selda Bağcan… O günden sonra birbirimizin kademesine daha başka girmeye başladık.” (Avukat, s. 16) Yalan: Yolun karşı tarafına park ettiğim 306 İksir’e bindim. Hemen Yeliz’in kasetini koydum. İlk gençliğimden beri hastası olduğum bu kadının Yalan şarkısını dinleyerek Bölge Başkanlığı’na yola…

İLK GÖZ AĞRISI (23) : Engin Türkgeldi ve “Orada Bir Yerde”

Edebiyat ortamımız, ülkemizin diğer ortamlarından farklı değil. Yani, kaos hakim. Çok fazla kitap yayımlanıyor, eleştiri yok denecek kadar az ve sair. Bunlar hepimizin bildiği şeyler. Ve fakat ne şekilde, nasıl olursa olsun ilk kitabın heyecanı da ayrı. Hem, kağıt oyunu oynayanlar bilir; ilk elin günahı olmaz. İlk kitaplar da, tıpkı sonrakiler gibi, kusurlarıyla güzeldir. Kendimize ait, bize kendi yolumuzu açacak güzel yanlışlarımız olmazsa ne anlamı var yazmanın?
Bu ve benzeri düşüncelerden hareketle ilk kitaplarını çıkarmış yazarlarla söyleşi yapma fikri gelişti. İlk kitabını çıkarmış her yazara sorulabilecek ortak sorular belirlemeye çalıştım. Samimiyetle sorulan sorulara verilecek sahici cevaplar, belki, ortak dertlerimizi anlamaya, birlikte düşünmeye vesile olur. Hiçbir şey olmasa bile, bir yazar dostumuzun ilk göz ağrısının heyecanını paylaşmış oluruz. Onur ÇalıKitapsız bir hevesli olmaktan kitaplı bir yazar olmaya giden süreç nasıl gelişti? Benim en baştan beri hevesli olduğum şey…

Filmlerde Kitap Var!

Kitaplarla yatıp kalkanlardansanız, izlediğiniz bir filmde okuduğunuz bir kitabı görünce gülümsersiniz, bir arkadaşınızı görmüş gibi. Daha önce tanışmadığınız bir arkadaşsa bu kitap, hemen bir kenara not ederseniz adını. Bazen, yönetmenler acımasız olur ve filmdeki karakterin elindeki kitabı göreceğiz diye pause tuşunu eskitmek zorunda kalırız. Neyse ki Anıl Altın ve Nazlı Karabıyıkoğlu, aşağıda okuyacağınız keyifli çalışmayı yapmışlar. 10 güzel filmde geçen kitaplar, hem sinemanın hem de edebiyatın ruhuna uygun bir şekilde yazılmış. Bakalım hangileri tanıdık size!
Solaris (Solyaris, 1972)
Sinema tarihindeki en özel yönetmenlerden biri olan Andrei Tarkovsky’nin Stanislav Lem’in aynı adlı kitabından uyarladığı Solaris (Solyaris, 1972), bir bilimkurgu başyapıtıdır. Başarısız bir uzay deneyinde bilim adamları ve özellikle baş karakter psikolog Kris Kelvin, hayalin her şeyi tatmin edip gerçekliği muğlaklaştırmasıyla birlikte, derin içsel yolculuklara çıkarlar. Başta eski karısı Khari olmak …