Ana içeriğe atla

Diken Uçlarının Değdiği Yerlerimiz


Dünyanın Uğultusu'na rağmen Behçet Çelik bir öykücüdür; hem de kan bağı olan birkaç öykücü gibi o da kalemini içimizi tatlı tatlı acıtmak için oynatır. Bazı yazarlar böyledir; edebiyatın bir çok alanında ürün verirler ama okurun gözünde onlar yalnızca ya da aslen hikayecidir, şairdir… Behçet Çelik de muhtemelen ve umarım ki, öykücüdür ilk önce.

Diken Ucu, yeni yayınevinde, özenli ve eli yüzü düzgün bir tasarımla çıktı. Daha öncesinde ancak birkaçını okumuş olabileceğimiz yeni öyküler bunlar (Ars Longa Vita Brevis’i Notos’ta okuduğumu anımsıyorum). Diğer Behçet Çelik öyküleri gibi, kitaba ismini veren öyküye yaslanarak söylersek, diken uçlarını anılarımıza ve acılarımıza usulca ve acıtmadan –tamam bazen acıtarak– batıran derinlikli öyküler bunlar.

Kitabın son öyküsü olan “Kuantum Hikâye”deki “yazar”ın kafasını kurcalayan soru(n), okur olarak hepimizi meşgul etmiştir: Öyküler okundukça bozulmuyor mu gerçekten? Hele ki üstüne yazmaya kalktığınızda bu soru(n)un daha da yakıcı hale gelmesi kaçınılmaz oluyor. Ama şairin dediği gibi, ne gelir elimizden…

Kitaptaki öyküler üç bölüme ayrılmış; ancak bu kitabı istediğimiz yerinden açıp okumamıza engel değil: istediğiniz diken ucundan başlayabilirsiniz.

Sallana Sallana geçeriz geçmiş günlerin içinden

Sallana Sallana adlı öyküdeki üç eski arkadaşın yaptığı gibi, kendimize, geçmişimize, şimdimize şaşırarak da bakabiliriz, kayıtsızca da. Her durumda, yaşadığımız modern hayatların bizi içine çekeceği, kaçamayacağımız bir boşluktur bu. Yuvarlak için alınmış bir “A” harfinin etrafında, başka bir usul sözlü öykücünün kitabına ulanırız burada; için için seviniriz.

Çok tanıdık çok bildik de olsa hassas bir dengede, evrenin asıl dengesi olan anlatılmayan, anlatılamayan öykülerin üzerinde yürüdüğümüzü biliriz. Tıpkı ikinci kez okuduğumuzda aynı hikayeyi okuyor olmayacağımız gibi, eski bir dostumuzla uzun bir zaman sonra görüştüğümüzde de eski kendimizi bulamayacağımızı biliriz: Benimle konuşurken yüzüme bakmıyor, kafamı delip geçen bakışları sokağın öbür ucunda bir yerlerde sonlanıyor –sokağın bir sonu olmasa kim bilir nerelere gidecek? Bir kızgınlık yeli geçiyor bedenimden, rakıdan değil, bakışlarından. Ardından, “Eskiden böyle bakmazdı,” diye düşünürken yakalıyorum kendimi. Bu kez utancın yeli geçiyor yüzümden, kızarıyorum. Eskisi gibi olmasını umuyormuşum demek, ne tuhaf. Umut değil bu tükenmeyen-saflık. (Diken Ucu).

Kaldığımız Yer’den devam edebilir miyiz?

“Kusturica Olayı” başlı başına bir kuyu–sorun. Ancak, bu konuyla ilgili sarf edilen en saçma sözler herhalde sanatçıyla düşüncelerinin ayrı tutulması gerektiğiydi. Böyle bir şeyin olanaksızlığını biliyoruz. Sanatçının, kendini ürününe sızmaktan engelleyebileceği nasıl düşünülebilir? Kaldı ki, neden engellesin? Politikacıların aksine, yazarlar tüm acılara, savaşlara aynı eleştirel duyarlılıkla bakabilen kişilerdir neyse ki. Ülkesinde ve dünyada yaşanan acılardan muaf olan bir edebiyatçı zaten eksikli olurdu. Behçet Çelik, belki politik bir damarın takipçisi değil ama bu politikadan ne anladığımıza da bağlı aslında. Kitaptaki 14 öyküden özellikle ikisi (Kaldığımız Yer, Dua) bu bağlamda dikkat çeken öykülerden. Yazarın “Kaldığımız Yer”de dert ettiği acılar kör parmağım gözüne bir biçimde değil, bireysel ve kollektif acılar birbirine geçmiş bir şekilde –tıpkı gerçekte olduğu gibi– ve özenle ele alınıyor: Biraz da o yüzden, “Anam olsa, ‘Yazıktır oğlum,’ derdi,” deyip yardım etmeye kalkışmadım mı komşu köydekilere? Bizim köy üç beş sene önce boşaltılmıştı; kimseler, “Yazıktır,” dememişti, ya da biz duymamıştık. Evimizi toplayıp buralara gelmiştik. Bilmediğimiz etmediğimiz bu şehirde, yanlarına sığındığımız uzak akrabaların bize verdiği yarım odada denklerimizi çözerken duyduğumuz acıyı onlar da duymasınlar –yazıktır diye bir şeyler yapmak istemedim mi? (Kaldığımız Yer).

Gecede Tuhaf Gölgeler, Tutmayan Mayalar..

“Gecede Tuhaf Gölge”nin yalnız kişisi, gittiği partide içine düştüğü şikayet çemberlerinden sıkılmıştır; aynı şekilde, tutmayan maya olduğunu düşünen, ailesiyle yaşayan öykü kişisi de anne babasıyla birlikte benzer bir çemberi hem oluşturamamaktan hem de oluşturmaktan tedirgindir: Bu cümle tehlikeli! Buradan onların üzülüp kaygılanacakları bir torunları bile olmadığı bahsine çok kolay atlayabilirler. Memleket hallerine üzülmeleri daha iyi. En azından bundan ben sorumlu değilim. Değil miyim sahiden de? Belki de sorumluyumdur, belki bunun için de kızıyorlardır bana, ya da kırgındırlar. Özene bezene yetiştirdikleri tek çocukları onların bu kadar önem verdikleri şeyleri hiç umursamıyor. Elalemin oğlu kızı nasıl da tepki veriyordur ana babasıyla birlikte. Hepsi ana babasına benzedi. Beraber büyüdük, aynı okullara gittik, aynı müzikleri dinledik, aynı filmleri seyrettik, ama bende tutmadı bu maya. (Tutmayan Maya).

Behçet Çelik, önemli bir öykücü. Bakalım başka hangi diken uçlarıyla sızlatacak içimizi?


Onur ÇalıYorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kadın Argosu ve "Kadın Argosu Sözlüğü"

Uğruna, tahtını/tacını terk eden krallar vardır. Çok sevilir, kıskanılır, tabanca çekilir, bıçak sıyrılır. Ölünür, öldürülür, gerekirse mahpus yatılır.
Anadır, bacıdır, teyzedir, haladır. Yavukludur, orospudur, metrestir, kapatmadır, yosmadır. Savaşların en büyük mağdurudur. Tecavüz edilir, esir alınır, satılır, köle yapılır. Tecavüzcü değil o asılır, çünkü yargıç erkektir.
Erkekleri de doğurur. Emzirir, besler, bokunu sidiğini temizler, donunu yıkar, pantolonunu ütüler yıllarca. Büyüdüğüne emin olunca, bir başka kadına devreder yaşatsın diye.
Biraz gecikse, kapılarda camlarda bekler sabaha dek. Ölse, gözüyle görmedikçe öldüğüne inanmaz, bekler ölene dek. Şili’de, Arjantin’de, Fransa’da, Ürdün’de hep aynıdırlar; 500, gerekirse 5000 hafta beklerler hiç yüksünmeden; katillere inat. Zalim dövmekten usanır, onlar beklemekten vazgeçmez.
Bu kadar çok işi ve adı olan kadının bir gizli dili de vardır haliyle. Daha doğrusu bilinir ama yazılmamış bir dildir bu. Bu dilin sözcüklerini, deyimlerini yi…

Çıkılacak Kız

Okuyan bir kızla çık. Parasını kıyafet yerine kitaplara yatıran bir kızla çık. Kitapları yüzünden dolabına sığamaz o. Okuyacağı kitapların listesini yapan, 12 yaşından beri kütüphane kartı olan bir kızla çık.
Okuyan bir kız bul. Okuyan bir kız olduğunu çantasında her zaman kitap taşımasından anlayabilirsin.[1] Kitapçıda, sevgiyle raflara bakan ve aradığı kitabı bulduğunda sessizce çığlık atandır o. Sahafta, eski bir kitabın sayfalarını koklayan fıstığı gördün mü? İşte o, okurdur. Hele sayfalar sararmışsa kesinlikle dayanamazlar.
Kahvecide[2] beklerken okuyan kızdır o. Fincanını dikizlersen, sütsüz kremasının yüzdüğünü görürsün çünkü o çoktan dalmıştır kitaba. Yazarın yarattığı dünyada kaybolmuştur. Sen de bir sandalye çek yanına. Sana ters ters bakabilir çünkü okuyan kızların çoğu rahatsız edilmek istemezler. Ona kitabı sevip sevmediğini sor.
Ona yeni bir kahve ısmarla.[3] Murakami hakkında ne düşündüğünü söyle.[4] Kardeşliğin ilk bölümünü bitirip bitiremediğini öğren.[5] Joyce’un Ulysse…

Havuçlu Pilav Meselesi

Yağmur yağıyordu, pis pis yağıyordu. Bu havada ancak yapabilecek bir şey bulanların, bulduklarını yapabilenlerin canı sıkılmazdı. Bense, gazetenin bilmecesini de çözmüş bulunuyordum. Bu kara gün pazar, başka türlü geçerdi.
Karımı düşünmek istedim: Gençti, güzeldi, şimdi akşam yemeğini hazırlamaya çalışıyor ve henüz mutfak işlerinden hoşlanıyordu. Epey çalışmama rağmen onu duygularımda canlandıramadım. Bu fena bir haldi. Ne yapmalı?
Radyo’ya gittim: Uzun dalga bomboştu, orta dalga da öyle… Uzun uzun esnedim.. kısa dalganın parazitleri arasında bir mucize çıktı: Bu enfes bir kemandı ve karımla, daha iki sevgiliyken dinlediğimiz bir…
Her şey canlanıverdi… İçimde kâinatı güzelleştiren, hayata mana veren o büyülü o heyecan belirmeye başlamıştı. Seslendim:
-  Hurrem…
Körpecik sesini işittim.
-  Efendim?
-  Gelsene biraz, dedim.
-  Ne var? diye sordu.
Ne var diye niçin soruyordu sanki? Ben onu güzel ve tatlı şeyleri paylaşmaktan başka ne için çağırırdım?
-  Gel hele! dedim.
-  Ama yemek yetişmeyecek so…

Mihman'ın Sesi

Akif Kurtuluş’un ilk romanı Mihman’da adı geçen şarkılardan hazırladığımız listeyi göreceksiniz aşağıda. Şarkı isimlerinin üstüne tıklayarak dinleyebilirsiniz.  Parantez içlerindeki isimler, alıntının yapıldığı bölüm adını, dolayısıyla alıntının anlatıcısını gösterir. İyi okumalar, iyi dinlemeler!
Estergon Kalesi: Ülkücü bir hocanın takımında iki devrimci topçuyduk. Ercüment Amca müessesenin yöneticilerinden biri olduğu için, takımın torpilli oyuncusu muamelesi görmüştüm başlarda. Benim faşolarla birlikte davranacağımı zannetmişti Cevdet. İdmanda ülkücüler teyp getirip Estergon Kalesi’ni dinletmeye başlayınca, bir gün ben de daha iyi bir teyp getirip dayadım Cem Karaca’dan Kavga’yı, Tamirci Çırağı’nı. Selda Bağcan… O günden sonra birbirimizin kademesine daha başka girmeye başladık.” (Avukat, s. 16) Yalan: Yolun karşı tarafına park ettiğim 306 İksir’e bindim. Hemen Yeliz’in kasetini koydum. İlk gençliğimden beri hastası olduğum bu kadının Yalan şarkısını dinleyerek Bölge Başkanlığı’na yola…

İLK GÖZ AĞRISI (23) : Engin Türkgeldi ve “Orada Bir Yerde”

Edebiyat ortamımız, ülkemizin diğer ortamlarından farklı değil. Yani, kaos hakim. Çok fazla kitap yayımlanıyor, eleştiri yok denecek kadar az ve sair. Bunlar hepimizin bildiği şeyler. Ve fakat ne şekilde, nasıl olursa olsun ilk kitabın heyecanı da ayrı. Hem, kağıt oyunu oynayanlar bilir; ilk elin günahı olmaz. İlk kitaplar da, tıpkı sonrakiler gibi, kusurlarıyla güzeldir. Kendimize ait, bize kendi yolumuzu açacak güzel yanlışlarımız olmazsa ne anlamı var yazmanın?
Bu ve benzeri düşüncelerden hareketle ilk kitaplarını çıkarmış yazarlarla söyleşi yapma fikri gelişti. İlk kitabını çıkarmış her yazara sorulabilecek ortak sorular belirlemeye çalıştım. Samimiyetle sorulan sorulara verilecek sahici cevaplar, belki, ortak dertlerimizi anlamaya, birlikte düşünmeye vesile olur. Hiçbir şey olmasa bile, bir yazar dostumuzun ilk göz ağrısının heyecanını paylaşmış oluruz. Onur ÇalıKitapsız bir hevesli olmaktan kitaplı bir yazar olmaya giden süreç nasıl gelişti? Benim en baştan beri hevesli olduğum şey…

Filmlerde Kitap Var!

Kitaplarla yatıp kalkanlardansanız, izlediğiniz bir filmde okuduğunuz bir kitabı görünce gülümsersiniz, bir arkadaşınızı görmüş gibi. Daha önce tanışmadığınız bir arkadaşsa bu kitap, hemen bir kenara not ederseniz adını. Bazen, yönetmenler acımasız olur ve filmdeki karakterin elindeki kitabı göreceğiz diye pause tuşunu eskitmek zorunda kalırız. Neyse ki Anıl Altın ve Nazlı Karabıyıkoğlu, aşağıda okuyacağınız keyifli çalışmayı yapmışlar. 10 güzel filmde geçen kitaplar, hem sinemanın hem de edebiyatın ruhuna uygun bir şekilde yazılmış. Bakalım hangileri tanıdık size!
Solaris (Solyaris, 1972)
Sinema tarihindeki en özel yönetmenlerden biri olan Andrei Tarkovsky’nin Stanislav Lem’in aynı adlı kitabından uyarladığı Solaris (Solyaris, 1972), bir bilimkurgu başyapıtıdır. Başarısız bir uzay deneyinde bilim adamları ve özellikle baş karakter psikolog Kris Kelvin, hayalin her şeyi tatmin edip gerçekliği muğlaklaştırmasıyla birlikte, derin içsel yolculuklara çıkarlar. Başta eski karısı Khari olmak …