Ana içeriğe atla

Kocaların Gölgesinde

Namus kumkumaları kıskanmasın ama
Titanik'in kaptanı olma şerefine nail olsaydım,
Tam da sulara gömüldüğü sırada,
“Önce kocasını aldatan kadınları kurtarın!” diye bağırırdım
Kocasını aldatan kadınları taşlamayalım,
Arkalarında ben varım…

Çünkü hiç de duygusuz olmayan gariban eşsizin
Arzularını tatmin etmek, ateşini söndürmek için
Uçarı zevcelerden iyisini bulamazsınız.
İstasyon şefi refikaları, siz bu iş için biçilmiş kaftansınız
Kocasını aldatan kadınları taşlamayalım,
Arkalarında ben varım…

Size gelince, beyefendiler, aşkı yaşayın bildiğiniz gibi
Bana gelince, ne zaman bir gün artık anladım ki
Kocasını aldatan kadın diğerlerine kıyasla tam bir lokum
O gün bugün mutluluğumu kocaların gölgesinde arar oldum
Kocasını aldatan kadınları taşlamayalım,
Arkalarında ben varım…

Kocaların gölgesinde ama söylememe gerek var mı bilmiyorum
Her önüme gelen de değil, iyice ince eleyip sık dokuyorum
Tut ki Dupont'nun nikâhlısını gözüme kestirdim,
Yetmez, Dupont'u da mutlaka beğenmeliyim
Kocasını aldatan kadınları taşlamayalım,
Arkalarında ben varım…

Adamcağızın da yaraşır olmasını beklerim
Yoksa hemen vazgeçip gerisin geriye giderim
Çünkü müşkülpesendim, gözüm tutmadıysa
O beyin bardağından su içmeye yanaşmam asla
Kocasını aldatan kadınları taşlamayalım,
Arkalarında ben varım…

Geçti artık o eski toyluk günlerim,
Eskiden polis karılarına tamah ederdim.
Henüz estetikten nasibimi almamıştım
Ama artık bu tür zevksizliklere kapalıyım
Kocasını aldatan kadınları taşlamayalım,
Arkalarında ben varım…

Doğrudur, kılı kırk yarıyorum, ama
Bence koca tam bir centilmen olmalı
Çünkü bayrak yarışı yapa yapa
İçli dışlı oluveriyoruz bayağı
Kocasını aldatan kadınları taşlamayalım,
Arkalarında ben varım…

Gerçi, bazen iğrenç kocalara da toslasak, ne yazık ki!
Bazıları o kadar kibar, o kadar iyi, sevecen oluyorlar ki
Karılarına olan ilgimi artık yitirdikten sonra bile
Belli etmiyorum, sırf kocaları gücenmesin diye
Kocasını aldatan kadınları taşlamayalım,
Arkalarında ben varım…

Şu sıralar vaziyet bu, içim kan ağlıyor, hasta oluyorum
Yellozun tekine saygılarımı sunmam gerektiğinde
Ama kocasıyla ben suç ortağı, kanka olduk işte
Ve dostumu yitirmemek için hâlâ karısını okşuyorum
Kocasını aldatan kadınları taşlamayalım,
Arkalarında ben varım…

Beğenimi yitirmesi yetmiyormuş gibi, aldatıyor beni bir de
Ve ne zaman ki öfkem burnumda, kestirip atmaya kalksam,
“Yetti artık, bu ilişkiye son vermeliyim!” diye bağırsam,
Kocası yalvarıyor: “Ne olur beni terk etmeyin!” diye
Kocasını aldatan kadınları taşlamayalım,
Arkalarında ben varım…

Çaresiz kalıyorum ben de, karşılıklı yağ çekiyoruz birbirimize.
Ben: “En sevdiğim boynuzlum sizsiniz” diyorum ona.
O da bana: “Azizim, inanın tüm boynuzlarımın arasında,
Sizin bana taktıklarınız benim için kutsaldır” diyor şevkle.
Kocasını aldatan kadınları taşlamayalım,
Arkalarında ben varım…

Gidemiyorum bir yere, hatta bazen bu haspa
Yeni sevgilisinin yanına takılıp kaldığında
Dadı izindeyken ve koca da balığa çıktığında
Ben, zavallı ben!, bakıyorum çocuklarına
Kocasını aldatan kadınları taşlamayalım.


Georges Brassens


(Türkçesi Yiğit Bener)


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kadın Argosu ve "Kadın Argosu Sözlüğü"

Uğruna, tahtını/tacını terk eden krallar vardır. Çok sevilir, kıskanılır, tabanca çekilir, bıçak sıyrılır. Ölünür, öldürülür, gerekirse mahpus yatılır.
Anadır, bacıdır, teyzedir, haladır. Yavukludur, orospudur, metrestir, kapatmadır, yosmadır. Savaşların en büyük mağdurudur. Tecavüz edilir, esir alınır, satılır, köle yapılır. Tecavüzcü değil o asılır, çünkü yargıç erkektir.
Erkekleri de doğurur. Emzirir, besler, bokunu sidiğini temizler, donunu yıkar, pantolonunu ütüler yıllarca. Büyüdüğüne emin olunca, bir başka kadına devreder yaşatsın diye.
Biraz gecikse, kapılarda camlarda bekler sabaha dek. Ölse, gözüyle görmedikçe öldüğüne inanmaz, bekler ölene dek. Şili’de, Arjantin’de, Fransa’da, Ürdün’de hep aynıdırlar; 500, gerekirse 5000 hafta beklerler hiç yüksünmeden; katillere inat. Zalim dövmekten usanır, onlar beklemekten vazgeçmez.
Bu kadar çok işi ve adı olan kadının bir gizli dili de vardır haliyle. Daha doğrusu bilinir ama yazılmamış bir dildir bu. Bu dilin sözcüklerini, deyimlerini yi…

Çıkılacak Kız

Okuyan bir kızla çık. Parasını kıyafet yerine kitaplara yatıran bir kızla çık. Kitapları yüzünden dolabına sığamaz o. Okuyacağı kitapların listesini yapan, 12 yaşından beri kütüphane kartı olan bir kızla çık.
Okuyan bir kız bul. Okuyan bir kız olduğunu çantasında her zaman kitap taşımasından anlayabilirsin.[1] Kitapçıda, sevgiyle raflara bakan ve aradığı kitabı bulduğunda sessizce çığlık atandır o. Sahafta, eski bir kitabın sayfalarını koklayan fıstığı gördün mü? İşte o, okurdur. Hele sayfalar sararmışsa kesinlikle dayanamazlar.
Kahvecide[2] beklerken okuyan kızdır o. Fincanını dikizlersen, sütsüz kremasının yüzdüğünü görürsün çünkü o çoktan dalmıştır kitaba. Yazarın yarattığı dünyada kaybolmuştur. Sen de bir sandalye çek yanına. Sana ters ters bakabilir çünkü okuyan kızların çoğu rahatsız edilmek istemezler. Ona kitabı sevip sevmediğini sor.
Ona yeni bir kahve ısmarla.[3] Murakami hakkında ne düşündüğünü söyle.[4] Kardeşliğin ilk bölümünü bitirip bitiremediğini öğren.[5] Joyce’un Ulysse…

Havuçlu Pilav Meselesi

Yağmur yağıyordu, pis pis yağıyordu. Bu havada ancak yapabilecek bir şey bulanların, bulduklarını yapabilenlerin canı sıkılmazdı. Bense, gazetenin bilmecesini de çözmüş bulunuyordum. Bu kara gün pazar, başka türlü geçerdi.
Karımı düşünmek istedim: Gençti, güzeldi, şimdi akşam yemeğini hazırlamaya çalışıyor ve henüz mutfak işlerinden hoşlanıyordu. Epey çalışmama rağmen onu duygularımda canlandıramadım. Bu fena bir haldi. Ne yapmalı?
Radyo’ya gittim: Uzun dalga bomboştu, orta dalga da öyle… Uzun uzun esnedim.. kısa dalganın parazitleri arasında bir mucize çıktı: Bu enfes bir kemandı ve karımla, daha iki sevgiliyken dinlediğimiz bir…
Her şey canlanıverdi… İçimde kâinatı güzelleştiren, hayata mana veren o büyülü o heyecan belirmeye başlamıştı. Seslendim:
-  Hurrem…
Körpecik sesini işittim.
-  Efendim?
-  Gelsene biraz, dedim.
-  Ne var? diye sordu.
Ne var diye niçin soruyordu sanki? Ben onu güzel ve tatlı şeyleri paylaşmaktan başka ne için çağırırdım?
-  Gel hele! dedim.
-  Ama yemek yetişmeyecek so…

Mihman'ın Sesi

Akif Kurtuluş’un ilk romanı Mihman’da adı geçen şarkılardan hazırladığımız listeyi göreceksiniz aşağıda. Şarkı isimlerinin üstüne tıklayarak dinleyebilirsiniz.  Parantez içlerindeki isimler, alıntının yapıldığı bölüm adını, dolayısıyla alıntının anlatıcısını gösterir. İyi okumalar, iyi dinlemeler!
Estergon Kalesi: Ülkücü bir hocanın takımında iki devrimci topçuyduk. Ercüment Amca müessesenin yöneticilerinden biri olduğu için, takımın torpilli oyuncusu muamelesi görmüştüm başlarda. Benim faşolarla birlikte davranacağımı zannetmişti Cevdet. İdmanda ülkücüler teyp getirip Estergon Kalesi’ni dinletmeye başlayınca, bir gün ben de daha iyi bir teyp getirip dayadım Cem Karaca’dan Kavga’yı, Tamirci Çırağı’nı. Selda Bağcan… O günden sonra birbirimizin kademesine daha başka girmeye başladık.” (Avukat, s. 16) Yalan: Yolun karşı tarafına park ettiğim 306 İksir’e bindim. Hemen Yeliz’in kasetini koydum. İlk gençliğimden beri hastası olduğum bu kadının Yalan şarkısını dinleyerek Bölge Başkanlığı’na yola…

İLK GÖZ AĞRISI (23) : Engin Türkgeldi ve “Orada Bir Yerde”

Edebiyat ortamımız, ülkemizin diğer ortamlarından farklı değil. Yani, kaos hakim. Çok fazla kitap yayımlanıyor, eleştiri yok denecek kadar az ve sair. Bunlar hepimizin bildiği şeyler. Ve fakat ne şekilde, nasıl olursa olsun ilk kitabın heyecanı da ayrı. Hem, kağıt oyunu oynayanlar bilir; ilk elin günahı olmaz. İlk kitaplar da, tıpkı sonrakiler gibi, kusurlarıyla güzeldir. Kendimize ait, bize kendi yolumuzu açacak güzel yanlışlarımız olmazsa ne anlamı var yazmanın?
Bu ve benzeri düşüncelerden hareketle ilk kitaplarını çıkarmış yazarlarla söyleşi yapma fikri gelişti. İlk kitabını çıkarmış her yazara sorulabilecek ortak sorular belirlemeye çalıştım. Samimiyetle sorulan sorulara verilecek sahici cevaplar, belki, ortak dertlerimizi anlamaya, birlikte düşünmeye vesile olur. Hiçbir şey olmasa bile, bir yazar dostumuzun ilk göz ağrısının heyecanını paylaşmış oluruz. Onur ÇalıKitapsız bir hevesli olmaktan kitaplı bir yazar olmaya giden süreç nasıl gelişti? Benim en baştan beri hevesli olduğum şey…

Filmlerde Kitap Var!

Kitaplarla yatıp kalkanlardansanız, izlediğiniz bir filmde okuduğunuz bir kitabı görünce gülümsersiniz, bir arkadaşınızı görmüş gibi. Daha önce tanışmadığınız bir arkadaşsa bu kitap, hemen bir kenara not ederseniz adını. Bazen, yönetmenler acımasız olur ve filmdeki karakterin elindeki kitabı göreceğiz diye pause tuşunu eskitmek zorunda kalırız. Neyse ki Anıl Altın ve Nazlı Karabıyıkoğlu, aşağıda okuyacağınız keyifli çalışmayı yapmışlar. 10 güzel filmde geçen kitaplar, hem sinemanın hem de edebiyatın ruhuna uygun bir şekilde yazılmış. Bakalım hangileri tanıdık size!
Solaris (Solyaris, 1972)
Sinema tarihindeki en özel yönetmenlerden biri olan Andrei Tarkovsky’nin Stanislav Lem’in aynı adlı kitabından uyarladığı Solaris (Solyaris, 1972), bir bilimkurgu başyapıtıdır. Başarısız bir uzay deneyinde bilim adamları ve özellikle baş karakter psikolog Kris Kelvin, hayalin her şeyi tatmin edip gerçekliği muğlaklaştırmasıyla birlikte, derin içsel yolculuklara çıkarlar. Başta eski karısı Khari olmak …