Ana içeriğe atla

Cemil Kavukçu'nun Silgisi


Bazı yazarların isimlerini bir dergide, seçkide, görmeyedurayım, dayanamam hemen alır, okurum. Böyle olunca da yeni kitapları çıktığında öykülerin çoğunu okumuş olurum. Düşkaçıran'dan sonra söz vermiştim Sözcükler'deki C.K. öykülerini okumamaya ama dayanamadıklarım olmuş yine, kitabı elime aldığımda fark ettim.

"Aynadaki Zaman" hakkında yazılan yazılarda, yapılan yorumlarda, kitabın iki bölümden oluştuğu kanısı hakim. Nitekim C. Kavukçu da Remzi Kitap Gazetesi'ndeki söyleşisinde öyle olduğunu söylüyor. Ben öyle düşünmüyorum. Okurken de, sonrasında tekrar düşündüğümde de; Aynadaki Zaman tam bir kitap bütünlüğü oluşturan metinlerden oluşuyor. Öykülerin hepsi birbirine ilmekli. Hatta Cemil Kavukçu'nun oluşturduğu öykü evrenindeki diğer gezegenlerle (amma süsledim, diğer kitapları demek istiyorum) de ilişki içinde.

Martıların "kefen giymiş çöplük kargaları" olduğunu öğrendiğimiz (ki bu Kavukçu'nun kendi düşüncesidir de: Hiçbir şey göründüğü gibi değil. Martılar ve deniz birçok şiire, şarkıya ve filme konu olmuştur. Benim uzun zaman denizlerde çalışmışlığım var. Uzaktan sevimli görünen bu hayvanların göz oymak gibi görünüşlerine çok ters düşen acımasız bir davranışları var. Ben onlara denizin beyaz vahşi kargaları diyorum.” Remzi Kitap Gazetesi'ndeki Söyleşi) ilk öyküden başlayarak bu birbirine ilmekli olma durumunun içinde buluyoruz kendimizi. Bu öykü aynı zamanda bir prelude, bir peşrev gibi. Diğer öykülere hazırlıyor bizi.

Martılar öyküsündeki Fatih karakteri bir önceki kitap Düşkaçıran'daki "kaçan" karakter. Böylece ilk ilmik, Kavukçu öykücülüğünde yeni bir döneme işaret eden (Tasmalı Güvercin ile başlayan) Düşkaçıran'a atılmış oluyor.

Bir yazar için, 30 yıldır yazan/yayımlayan bir yazar için -her ne kadar romanlar yazmış olsa da- bir öykücü için en büyük başarı kendi öykü evrenini, karakterlerini yaratabilmiş olmak. Cemil Kavukçu yarattığı bu evrenin içinde büyük bir ustalıkla döneniyor artık. Durumun tadını çıkarıyor. Öyküleri okurken dış gerçekliğin değil, Cemil Kavukçu gerçekliğinin içinde olduğumun bilincinde olarak okudum. (Tek tek saymak ne kadar gerekli bilmiyorum ama Aynadaki Zaman'ı okurken diğer kitapların içerisinde en çok "Gemiler de Ağlarmış" hissetirdi bana kendini, özellikle de "Yolcu" öyküsüyle.) Bu anlamda, yazarın fantastik öğelere el attığı, yeni biçim arayışlarına girdiği yolundaki değerlendirmelere de katılmıyorum. Biz hala aynı Cemil Kavukçu evreninin içerisindeyiz.


Tüm bunlar saklı kalarak, "Tasmalı Güvercin" kitabı ile yeni bir döneme geçildiğine katılırım. Bu Cemil Kavukçu'nun Yusuf Çopur ile yaptığı söyleşide dile getirdiği (ve Aynadaki Zaman'da da vurguladığı) silgiyle yazma dönemi olarak isimlendirilebilir. Yoksa Cemil Kavukçu'nun Angelacoma'nın Duvarları'ndan (hatta Mimoza'da Elli Gram'dan) beri her kitabından sonra vurguladığı o "kasabadan çıkış" hayali yerli yerinde duruyor. Kolay değil taşradan çıkmak, gerekli de değil.

Murat Darılmaz'a katılıyorum: "Onun ne deniz ve gemilerle, ne gemi insanlarıyla, ne gitmelerle, ne İnegöl’le derdi biter. Yazarın yaşadıkları yazdıklarının peşini bırakmaz biraz da."

Bakalım bir sonraki kitap, C.K. evreninin neresinde konumlanacak?

Sözcükler uzak dur benden!Onur Çalı 


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kadın Argosu ve "Kadın Argosu Sözlüğü"

Uğruna, tahtını/tacını terk eden krallar vardır. Çok sevilir, kıskanılır, tabanca çekilir, bıçak sıyrılır. Ölünür, öldürülür, gerekirse mahpus yatılır.
Anadır, bacıdır, teyzedir, haladır. Yavukludur, orospudur, metrestir, kapatmadır, yosmadır. Savaşların en büyük mağdurudur. Tecavüz edilir, esir alınır, satılır, köle yapılır. Tecavüzcü değil o asılır, çünkü yargıç erkektir.
Erkekleri de doğurur. Emzirir, besler, bokunu sidiğini temizler, donunu yıkar, pantolonunu ütüler yıllarca. Büyüdüğüne emin olunca, bir başka kadına devreder yaşatsın diye.
Biraz gecikse, kapılarda camlarda bekler sabaha dek. Ölse, gözüyle görmedikçe öldüğüne inanmaz, bekler ölene dek. Şili’de, Arjantin’de, Fransa’da, Ürdün’de hep aynıdırlar; 500, gerekirse 5000 hafta beklerler hiç yüksünmeden; katillere inat. Zalim dövmekten usanır, onlar beklemekten vazgeçmez.
Bu kadar çok işi ve adı olan kadının bir gizli dili de vardır haliyle. Daha doğrusu bilinir ama yazılmamış bir dildir bu. Bu dilin sözcüklerini, deyimlerini yi…

Havuçlu Pilav Meselesi

Yağmur yağıyordu, pis pis yağıyordu. Bu havada ancak yapabilecek bir şey bulanların, bulduklarını yapabilenlerin canı sıkılmazdı. Bense, gazetenin bilmecesini de çözmüş bulunuyordum. Bu kara gün pazar, başka türlü geçerdi.
Karımı düşünmek istedim: Gençti, güzeldi, şimdi akşam yemeğini hazırlamaya çalışıyor ve henüz mutfak işlerinden hoşlanıyordu. Epey çalışmama rağmen onu duygularımda canlandıramadım. Bu fena bir haldi. Ne yapmalı?
Radyo’ya gittim: Uzun dalga bomboştu, orta dalga da öyle… Uzun uzun esnedim.. kısa dalganın parazitleri arasında bir mucize çıktı: Bu enfes bir kemandı ve karımla, daha iki sevgiliyken dinlediğimiz bir…
Her şey canlanıverdi… İçimde kâinatı güzelleştiren, hayata mana veren o büyülü o heyecan belirmeye başlamıştı. Seslendim:
-  Hurrem…
Körpecik sesini işittim.
-  Efendim?
-  Gelsene biraz, dedim.
-  Ne var? diye sordu.
Ne var diye niçin soruyordu sanki? Ben onu güzel ve tatlı şeyleri paylaşmaktan başka ne için çağırırdım?
-  Gel hele! dedim.
-  Ama yemek yetişmeyecek so…

Ahır Yakmak

Onu üç yıl önce burada, Tokyo’da, bir arkadaşımın düğününde görmüştüm ve görüşmeye başladık. Aramızda neredeyse bir düzine yaş farkı vardı; o yirmi yaşındaydı bense otuz bir. Bu o kadar da önemli değildi. O zamanlar zihnim bir sürü şeyle meşguldü ve yaş farkı gibi şeyler hakkında kaygılanmaya vaktim yoktu. Ayrıca evliydim ama bu durum onu da rahatsız etmiyor gibiydi. Ünlü bir pandomim ustasıyla çalışıyordu, ay sonunu getirmek için de tanıtım modeli olarak iş buluyordu. Fakat bulduğu bu reklam tanıtım işlerinde genellikle sorun çıkıyordu, fazla bir geliri yoktu. Yetiştiremediği yerde, erkek arkadaşları vardı. Bundan yüzde yüz emin değilim ama bana söylediği şeylerden bunu çıkarmak mümkündü. Daha önce söylediğim gibi, tanıştığımızda pandomim çalıştığını söylemişti. Bir gece, dışarıda bir bardaydık, bana Mandalina Soyma numarasını yaptı. Adından da anlayacağınız üzere, bu gösteride bir mandalina soyuluyor. Solunda mandalinalarla dolu bir kase, sağında ise kabuklar için bir kase vardı. En a…

Çıkılacak Kız

Okuyan bir kızla çık. Parasını kıyafet yerine kitaplara yatıran bir kızla çık. Kitapları yüzünden dolabına sığamaz o. Okuyacağı kitapların listesini yapan, 12 yaşından beri kütüphane kartı olan bir kızla çık.
Okuyan bir kız bul. Okuyan bir kız olduğunu çantasında her zaman kitap taşımasından anlayabilirsin.[1] Kitapçıda, sevgiyle raflara bakan ve aradığı kitabı bulduğunda sessizce çığlık atandır o. Sahafta, eski bir kitabın sayfalarını koklayan fıstığı gördün mü? İşte o, okurdur. Hele sayfalar sararmışsa kesinlikle dayanamazlar.
Kahvecide[2] beklerken okuyan kızdır o. Fincanını dikizlersen, sütsüz kremasının yüzdüğünü görürsün çünkü o çoktan dalmıştır kitaba. Yazarın yarattığı dünyada kaybolmuştur. Sen de bir sandalye çek yanına. Sana ters ters bakabilir çünkü okuyan kızların çoğu rahatsız edilmek istemezler. Ona kitabı sevip sevmediğini sor.
Ona yeni bir kahve ısmarla.[3] Murakami hakkında ne düşündüğünü söyle.[4] Kardeşliğin ilk bölümünü bitirip bitiremediğini öğren.[5] Joyce’un Ulysse…

Mihman'ın Sesi

Akif Kurtuluş’un ilk romanı Mihman’da adı geçen şarkılardan hazırladığımız listeyi göreceksiniz aşağıda. Şarkı isimlerinin üstüne tıklayarak dinleyebilirsiniz.  Parantez içlerindeki isimler, alıntının yapıldığı bölüm adını, dolayısıyla alıntının anlatıcısını gösterir. İyi okumalar, iyi dinlemeler!
Estergon Kalesi: Ülkücü bir hocanın takımında iki devrimci topçuyduk. Ercüment Amca müessesenin yöneticilerinden biri olduğu için, takımın torpilli oyuncusu muamelesi görmüştüm başlarda. Benim faşolarla birlikte davranacağımı zannetmişti Cevdet. İdmanda ülkücüler teyp getirip Estergon Kalesi’ni dinletmeye başlayınca, bir gün ben de daha iyi bir teyp getirip dayadım Cem Karaca’dan Kavga’yı, Tamirci Çırağı’nı. Selda Bağcan… O günden sonra birbirimizin kademesine daha başka girmeye başladık.” (Avukat, s. 16) Yalan: Yolun karşı tarafına park ettiğim 306 İksir’e bindim. Hemen Yeliz’in kasetini koydum. İlk gençliğimden beri hastası olduğum bu kadının Yalan şarkısını dinleyerek Bölge Başkanlığı’na yola…

Dost: Vüs’at O. Bener’in Öykü Dünyasına İlk Adım

Vüs’at O. Bener’in 1952’de yayımlanan ilk öykü kitabı Dost’taki öyküler yalın bir dile sahip oluşları ve fazla sözcük kullanımından sakınmaları ile öne çıkar. Bu iki belirgin özellik ilkin Sait Faik öykücülüğünde görülmüş olsa da, Bener, öykü kişilerinin güçlü içselliği ve ruhsal gelgitlerini gündelik dile ustaca yedirerek kendi özgün dilinde yazmayı başarmıştır. Bunun yanı sıra her bir öykünün hemen ilk cümleleriyle güçlü bir atmosfer kurmanın yetkinliğine de sahiptir.

Şimdiye dek Dost’a dair yazılanların üzerine yeni bir şey eklemenin, tekrara düşmemenin zorluğunun farkındayım. Bu zorluğu, hakkında pek konuşulmamış öykülere eğilerek ya da üzerinde zaten kalem oynatılmış olanlara farklı bir açıdan bakmaya çalışarak bir nebze olsun aşmayı umuyorum.

İlkin, kitabın basılmasında başarısının etkin rol oynadığı, kitaba adını veren Dost adlı öyküye bakalım. Öykü, Kasap Ali ile yarenlik eden Niyazi Bey’in kararsız düşünceleri, ruhsal gelgitleri üzerinden ilerler. Kasap Ali duygusuz, acımasız v…