Ana içeriğe atla

“Ölüm geldi dört yanımı bağladı”

Nazım Hikmet’in, 8 Nisan 1950’de Bursa Cezaevinde başladığı açlık grevi Türkiye tarihinde ilk açlık grevidir. Bu grev 2 gün sürmüştür. Avukatlarının aracılığıyla sona erdirilen açlık grevine Nazım, aynı yılın mayıs ayında tekrar başlamıştır.

27 mayıs darbesinde tutuklanıp Yassıada’ya gönderilen Celal Bayar’ın ise, tahliyesinin ardından tekrar gözaltına alınmasını protesto etmek için Kayseri Cezaevinde 3 günlük bir açlık grevine girdiği söylenir (1963).

1970’li yıllarda Deniz’lerin idamının kaldırılması talebi ve 1980’li yıllarda Metris, Mamak, Diyarbakır, gibi cezaevlerinde siyasiler, tek tip elbiseye, işkenceye son verilmesi, sosyal yaşam ve siyasi tutukluluk hakkı tanınması talepleriyle açlık grevleri başlatmışlardır. Bu grevler üç kişinin ölümüyle sonuçlanmıştır.

1978’de Sağmacılar Cezaevi’nde elli kişilik siyasiler açlık grevine başlayınca, bu grev tüm cezaevlerine sıçradı. Ve bu yıl içinde siyasilerin taleplerinin bir kısmı karşılandı.

1996 yılında çıkan cezaevleri ile ilgili Mayıs Genelgesi’ni protesto etmek için mayıs sonuna kadar tam 43 cezaevinden tam 2174 mahkum açlık grevine, 355 mahkum da ölüm orucuna başladı.

Bundan sonraki kitlesel diyebileceğimiz açlık grevi 20 Ekim 2000 yılında başladı. Bu kez F tipi cezaevlerinin kaldırılmasıydı talep. 816 mahkumun başlattığı açlık grevi bir ay sonra ölüm orucuna dönüşmüş. Bu grevden sonra çoğu mahkum Korsakoff Sendromu denilen hastalığa yakalanmıştır.

***
“Açlık grevi, insanın başka hiçbir çaresi kalmadığında başvurduğu bir eylem biçimi” der Necmiye Alpay. Necmiye Alpay kim mi? Türk dili alanında en yetkin adlardan biri, bir dilbilimcidir.

Alpay Türkçeye olduğu kadar, çağına da sorumlu olan bir dilbilimci.

İlk açlık grevini 1972 yılında Fransa’da yapmış. Denizler idam edilmeden hemen önce. Henüz öğrenci olduğundan açlık grevinin nasıl yapılması gerektiği hakkında pek bilgisi de yok. Bir hafta süren grev boyunca ilk iki günün sonunda yerinden kalkamaz olmuş. Sonra doktorlar bu grev süresince günde üç litre su bir tutam tuz ve iki kesme şeker almaları konusunda uyarmış. Çünkü normal şartlarda bir insanın aç ve susuz durma süresi dört ya da beş günmüş.

Nihat Erim hükümeti “geri adım atmayız” dedikten sonra bu grevin işe yaramayacağını anlamış.

Sonraki açlık grevlerini Mamak Cezaevi’nde yapmış. 1980’li yıllarda deneyimli olduğundan bu grev kırk gün sürmüş. Sürmüş ama cezaevi yönetimi, şekere ve tuza da el koyunca bu grevi yapanların sindirim sistemlerinde ve böbreklerinde kalıcı hasar oluşmuş.

***
Bu gün açlık grevinin 54. günü.

Açlık grevine, 12 Eylül 2012 tarihinde tutuklu ve hükümlüler 58 cezaevinde başlamışlardı. Bu açlık grevini diğerlerinden farklı kılan bir yanı var. Diğer açlık grevlerindeki talepler genel taleplerdir. Oysa bu kez özel bir talep görüyoruz; açlık grevi yapanların liderlerinin bulunduğu cezaevinin koşullarının iyileştirilmesi ve Kürtçe’nin anadil olarak kamuda kullanılması.

Bu talepler kimi çevreler tarafından kabul edilmese de; bu konuda, özellikle üzerinde durulması gereken nokta şudur: Bu iki talep demokratik midir, değil midir?

***
Açlık grevi tabii ki taraflara köklü bir barış getirmez.

Bunu açlık grevi yapanlar da bilir. Ama demokratik taleplerin yerine getirilmesi konusunda yapılması gereken son çarenin böyle bir eylem olması da yadırganmamalı.

Eğer ki bu talepler insan haklarını içeriyorsa ve barışa katkıda bulunacaksa her aydının, insanım diyen her bireyin bu greve, bu inanca destek vermesi gerekir; açlık grevine giren, ölüm orucuna başlayan kim olursa olsun, hangi ırk, hangi din, hangi milletten olursa olsun.

Çünkü ‘barış’ın da bir bedeli var.


Salih Mercanoğlu

5 Kasım 2012 tarihli Cumhuriyet-Akdeniz ekinde yayımlanmıştır.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kadın Argosu ve "Kadın Argosu Sözlüğü"

Uğruna, tahtını/tacını terk eden krallar vardır. Çok sevilir, kıskanılır, tabanca çekilir, bıçak sıyrılır. Ölünür, öldürülür, gerekirse mahpus yatılır.
Anadır, bacıdır, teyzedir, haladır. Yavukludur, orospudur, metrestir, kapatmadır, yosmadır. Savaşların en büyük mağdurudur. Tecavüz edilir, esir alınır, satılır, köle yapılır. Tecavüzcü değil o asılır, çünkü yargıç erkektir.
Erkekleri de doğurur. Emzirir, besler, bokunu sidiğini temizler, donunu yıkar, pantolonunu ütüler yıllarca. Büyüdüğüne emin olunca, bir başka kadına devreder yaşatsın diye.
Biraz gecikse, kapılarda camlarda bekler sabaha dek. Ölse, gözüyle görmedikçe öldüğüne inanmaz, bekler ölene dek. Şili’de, Arjantin’de, Fransa’da, Ürdün’de hep aynıdırlar; 500, gerekirse 5000 hafta beklerler hiç yüksünmeden; katillere inat. Zalim dövmekten usanır, onlar beklemekten vazgeçmez.
Bu kadar çok işi ve adı olan kadının bir gizli dili de vardır haliyle. Daha doğrusu bilinir ama yazılmamış bir dildir bu. Bu dilin sözcüklerini, deyimlerini yi…

Çıkılacak Kız

Okuyan bir kızla çık. Parasını kıyafet yerine kitaplara yatıran bir kızla çık. Kitapları yüzünden dolabına sığamaz o. Okuyacağı kitapların listesini yapan, 12 yaşından beri kütüphane kartı olan bir kızla çık.
Okuyan bir kız bul. Okuyan bir kız olduğunu çantasında her zaman kitap taşımasından anlayabilirsin.[1] Kitapçıda, sevgiyle raflara bakan ve aradığı kitabı bulduğunda sessizce çığlık atandır o. Sahafta, eski bir kitabın sayfalarını koklayan fıstığı gördün mü? İşte o, okurdur. Hele sayfalar sararmışsa kesinlikle dayanamazlar.
Kahvecide[2] beklerken okuyan kızdır o. Fincanını dikizlersen, sütsüz kremasının yüzdüğünü görürsün çünkü o çoktan dalmıştır kitaba. Yazarın yarattığı dünyada kaybolmuştur. Sen de bir sandalye çek yanına. Sana ters ters bakabilir çünkü okuyan kızların çoğu rahatsız edilmek istemezler. Ona kitabı sevip sevmediğini sor.
Ona yeni bir kahve ısmarla.[3] Murakami hakkında ne düşündüğünü söyle.[4] Kardeşliğin ilk bölümünü bitirip bitiremediğini öğren.[5] Joyce’un Ulysse…

Havuçlu Pilav Meselesi

Yağmur yağıyordu, pis pis yağıyordu. Bu havada ancak yapabilecek bir şey bulanların, bulduklarını yapabilenlerin canı sıkılmazdı. Bense, gazetenin bilmecesini de çözmüş bulunuyordum. Bu kara gün pazar, başka türlü geçerdi.
Karımı düşünmek istedim: Gençti, güzeldi, şimdi akşam yemeğini hazırlamaya çalışıyor ve henüz mutfak işlerinden hoşlanıyordu. Epey çalışmama rağmen onu duygularımda canlandıramadım. Bu fena bir haldi. Ne yapmalı?
Radyo’ya gittim: Uzun dalga bomboştu, orta dalga da öyle… Uzun uzun esnedim.. kısa dalganın parazitleri arasında bir mucize çıktı: Bu enfes bir kemandı ve karımla, daha iki sevgiliyken dinlediğimiz bir…
Her şey canlanıverdi… İçimde kâinatı güzelleştiren, hayata mana veren o büyülü o heyecan belirmeye başlamıştı. Seslendim:
-  Hurrem…
Körpecik sesini işittim.
-  Efendim?
-  Gelsene biraz, dedim.
-  Ne var? diye sordu.
Ne var diye niçin soruyordu sanki? Ben onu güzel ve tatlı şeyleri paylaşmaktan başka ne için çağırırdım?
-  Gel hele! dedim.
-  Ama yemek yetişmeyecek so…

Mihman'ın Sesi

Akif Kurtuluş’un ilk romanı Mihman’da adı geçen şarkılardan hazırladığımız listeyi göreceksiniz aşağıda. Şarkı isimlerinin üstüne tıklayarak dinleyebilirsiniz.  Parantez içlerindeki isimler, alıntının yapıldığı bölüm adını, dolayısıyla alıntının anlatıcısını gösterir. İyi okumalar, iyi dinlemeler!
Estergon Kalesi: Ülkücü bir hocanın takımında iki devrimci topçuyduk. Ercüment Amca müessesenin yöneticilerinden biri olduğu için, takımın torpilli oyuncusu muamelesi görmüştüm başlarda. Benim faşolarla birlikte davranacağımı zannetmişti Cevdet. İdmanda ülkücüler teyp getirip Estergon Kalesi’ni dinletmeye başlayınca, bir gün ben de daha iyi bir teyp getirip dayadım Cem Karaca’dan Kavga’yı, Tamirci Çırağı’nı. Selda Bağcan… O günden sonra birbirimizin kademesine daha başka girmeye başladık.” (Avukat, s. 16) Yalan: Yolun karşı tarafına park ettiğim 306 İksir’e bindim. Hemen Yeliz’in kasetini koydum. İlk gençliğimden beri hastası olduğum bu kadının Yalan şarkısını dinleyerek Bölge Başkanlığı’na yola…

İLK GÖZ AĞRISI (23) : Engin Türkgeldi ve “Orada Bir Yerde”

Edebiyat ortamımız, ülkemizin diğer ortamlarından farklı değil. Yani, kaos hakim. Çok fazla kitap yayımlanıyor, eleştiri yok denecek kadar az ve sair. Bunlar hepimizin bildiği şeyler. Ve fakat ne şekilde, nasıl olursa olsun ilk kitabın heyecanı da ayrı. Hem, kağıt oyunu oynayanlar bilir; ilk elin günahı olmaz. İlk kitaplar da, tıpkı sonrakiler gibi, kusurlarıyla güzeldir. Kendimize ait, bize kendi yolumuzu açacak güzel yanlışlarımız olmazsa ne anlamı var yazmanın?
Bu ve benzeri düşüncelerden hareketle ilk kitaplarını çıkarmış yazarlarla söyleşi yapma fikri gelişti. İlk kitabını çıkarmış her yazara sorulabilecek ortak sorular belirlemeye çalıştım. Samimiyetle sorulan sorulara verilecek sahici cevaplar, belki, ortak dertlerimizi anlamaya, birlikte düşünmeye vesile olur. Hiçbir şey olmasa bile, bir yazar dostumuzun ilk göz ağrısının heyecanını paylaşmış oluruz. Onur ÇalıKitapsız bir hevesli olmaktan kitaplı bir yazar olmaya giden süreç nasıl gelişti? Benim en baştan beri hevesli olduğum şey…

Filmlerde Kitap Var!

Kitaplarla yatıp kalkanlardansanız, izlediğiniz bir filmde okuduğunuz bir kitabı görünce gülümsersiniz, bir arkadaşınızı görmüş gibi. Daha önce tanışmadığınız bir arkadaşsa bu kitap, hemen bir kenara not ederseniz adını. Bazen, yönetmenler acımasız olur ve filmdeki karakterin elindeki kitabı göreceğiz diye pause tuşunu eskitmek zorunda kalırız. Neyse ki Anıl Altın ve Nazlı Karabıyıkoğlu, aşağıda okuyacağınız keyifli çalışmayı yapmışlar. 10 güzel filmde geçen kitaplar, hem sinemanın hem de edebiyatın ruhuna uygun bir şekilde yazılmış. Bakalım hangileri tanıdık size!
Solaris (Solyaris, 1972)
Sinema tarihindeki en özel yönetmenlerden biri olan Andrei Tarkovsky’nin Stanislav Lem’in aynı adlı kitabından uyarladığı Solaris (Solyaris, 1972), bir bilimkurgu başyapıtıdır. Başarısız bir uzay deneyinde bilim adamları ve özellikle baş karakter psikolog Kris Kelvin, hayalin her şeyi tatmin edip gerçekliği muğlaklaştırmasıyla birlikte, derin içsel yolculuklara çıkarlar. Başta eski karısı Khari olmak …