Ana içeriğe atla

Ak Turnanın Kanatları (ya da 6. Dalai Lama Hakkında Bazı Gerçekler)


Bir kere adamın gerçek ismi (Tshangs-dbyangs-rgya-mtsho) latince ağaç ismi gibi. Bir insanın mühim bir şahsiyet olup olmayacağı isminin uzunluğuna bağlıdır biraz da, bir kez daha anlamış oldum. İsminin anlamı şuymuş: Ahenkli Şarkılar Okyanusu ya da Saf Ahengin Okyanusu.

Kendisi ilginç bir adam, diğer Dalai Lama’ların içerisinde özgün bir karakter. İç badeyi sev güzeli yapmış. Bana biraz da Hayyam’ı hatırlattı. Hayli erotik şiirler yazmış. Ama din bilimciler bunları, ruhani aşkın sembolleri vs. olarak okumak gerektiğini söylüyorlarmış. Benzeri bir tutumu Süleyman’ın Neşideler Neşidesi için de söylüyorlar. Tıpkı tasavvuf şiirindeki benzer öğelerin de tanrı/allah aşkına yorulması gerektiğini söyledikleri gibi.

Belki de bu adamlar hakikaten benim anlayamadığım bir ruh hafifliğine ve inançlarıyla/inandıklarıyla bir bütünlüğe ulaştıkları için din bilimciler haklıdır. Ama benim gönlüm de aklım da bunların düz anlamlarından yana.
Ak Turnanın Kanatları diye bir şiir seçkisi hazırlamışlar hazretin şiirlerinden, şimdiye kadarki en derli toplu derleme bu.

Ben çeviriye inanmayan bir çevirmenim. Hele ki şiir çevirisi, çeviri yelpazesindeki en zor türlerden biridir. Söylemeye gerek var mı, şiir sözcüklerle yazıldığından anlamı çevirmek zinhar yeterli olmaz. Orijinal (kaynak) dildeki biçimi, sözcüklerin ahengini hedef dile yansıtmak ise imkansıza yakındır. Hele ki böyle orijinal dilinden değil de çevirinin çevirisinden olduğu zaman. Ama çeviriye mecburuz da (In translation, we trust!)

Çeviri konusunda cinsiyetçi bir benzetme vardır, şöyle derler: “Çeviri kadın gibidir: güzeli sadık, sadık olanı güzel olmaz.” Teşbihte hata olmaz’a sığınarak yazdım bunu. Çok sadık, birebir çeviri yapmak okuyana boğuntu verebilir. Öte yandan, bazı okurlar da “fazla serbest” çeviriden hoşlanmayabilir. Ben, özellikle şiir çevirisi konusunda Can Yücel”in tutumunu doğru bulurum. “Türkçe Söyleyen: Can Yücel” olarak imza atar şiir çevirilerinin altına.

6. Dalaylama’dan çevirmeye çalıştığım (Türkçe söylemeye çalıştığım) aşağıdaki şiirleri bu şerhle okuyun isterim. Onur Çalı

Su ve sütü karıştırarak bir büyücü
Altın bir kaplumbağa yaratabilir.
Sevgilinin bedeni ve ruhuna sahip olmak mı, aynı anda?
İşte yok hiçbir büyücünün böyle bir hüneri.

***

Evin duvarları ince,
Ah, seni utanmaz kadın,
İnlemelerin yüzünden,
Komşular karışacak meşkimize!

***

Eğer genç kadın yaşayacaksa ilelebet
Bade de akacaktır elbet.
Meyhane cennetimdir benim
Bademle mutluyum ben.

***

Gökteki yıldızlar bile
Ölçülebilir astrolojiyle.
Bedeni okşanabilir ama
İnemezsin derinine sevgilinin
Dipte yatan saklı arzusunun.

***

İnsanlar konuşuyor hakkımda.
Üzgünüm yaptıklarım için,
Üç küçük adım attım,
Ve attım kendimi metresimin evine.

***

Eğer düşünmüyorsa bir adam ölümü,
Aptaldır bir bakıma,
Çok zeki bile olsa.Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kadın Argosu ve "Kadın Argosu Sözlüğü"

Uğruna, tahtını/tacını terk eden krallar vardır. Çok sevilir, kıskanılır, tabanca çekilir, bıçak sıyrılır. Ölünür, öldürülür, gerekirse mahpus yatılır.
Anadır, bacıdır, teyzedir, haladır. Yavukludur, orospudur, metrestir, kapatmadır, yosmadır. Savaşların en büyük mağdurudur. Tecavüz edilir, esir alınır, satılır, köle yapılır. Tecavüzcü değil o asılır, çünkü yargıç erkektir.
Erkekleri de doğurur. Emzirir, besler, bokunu sidiğini temizler, donunu yıkar, pantolonunu ütüler yıllarca. Büyüdüğüne emin olunca, bir başka kadına devreder yaşatsın diye.
Biraz gecikse, kapılarda camlarda bekler sabaha dek. Ölse, gözüyle görmedikçe öldüğüne inanmaz, bekler ölene dek. Şili’de, Arjantin’de, Fransa’da, Ürdün’de hep aynıdırlar; 500, gerekirse 5000 hafta beklerler hiç yüksünmeden; katillere inat. Zalim dövmekten usanır, onlar beklemekten vazgeçmez.
Bu kadar çok işi ve adı olan kadının bir gizli dili de vardır haliyle. Daha doğrusu bilinir ama yazılmamış bir dildir bu. Bu dilin sözcüklerini, deyimlerini yi…

Çıkılacak Kız

Okuyan bir kızla çık. Parasını kıyafet yerine kitaplara yatıran bir kızla çık. Kitapları yüzünden dolabına sığamaz o. Okuyacağı kitapların listesini yapan, 12 yaşından beri kütüphane kartı olan bir kızla çık.
Okuyan bir kız bul. Okuyan bir kız olduğunu çantasında her zaman kitap taşımasından anlayabilirsin.[1] Kitapçıda, sevgiyle raflara bakan ve aradığı kitabı bulduğunda sessizce çığlık atandır o. Sahafta, eski bir kitabın sayfalarını koklayan fıstığı gördün mü? İşte o, okurdur. Hele sayfalar sararmışsa kesinlikle dayanamazlar.
Kahvecide[2] beklerken okuyan kızdır o. Fincanını dikizlersen, sütsüz kremasının yüzdüğünü görürsün çünkü o çoktan dalmıştır kitaba. Yazarın yarattığı dünyada kaybolmuştur. Sen de bir sandalye çek yanına. Sana ters ters bakabilir çünkü okuyan kızların çoğu rahatsız edilmek istemezler. Ona kitabı sevip sevmediğini sor.
Ona yeni bir kahve ısmarla.[3] Murakami hakkında ne düşündüğünü söyle.[4] Kardeşliğin ilk bölümünü bitirip bitiremediğini öğren.[5] Joyce’un Ulysse…

Havuçlu Pilav Meselesi

Yağmur yağıyordu, pis pis yağıyordu. Bu havada ancak yapabilecek bir şey bulanların, bulduklarını yapabilenlerin canı sıkılmazdı. Bense, gazetenin bilmecesini de çözmüş bulunuyordum. Bu kara gün pazar, başka türlü geçerdi.
Karımı düşünmek istedim: Gençti, güzeldi, şimdi akşam yemeğini hazırlamaya çalışıyor ve henüz mutfak işlerinden hoşlanıyordu. Epey çalışmama rağmen onu duygularımda canlandıramadım. Bu fena bir haldi. Ne yapmalı?
Radyo’ya gittim: Uzun dalga bomboştu, orta dalga da öyle… Uzun uzun esnedim.. kısa dalganın parazitleri arasında bir mucize çıktı: Bu enfes bir kemandı ve karımla, daha iki sevgiliyken dinlediğimiz bir…
Her şey canlanıverdi… İçimde kâinatı güzelleştiren, hayata mana veren o büyülü o heyecan belirmeye başlamıştı. Seslendim:
-  Hurrem…
Körpecik sesini işittim.
-  Efendim?
-  Gelsene biraz, dedim.
-  Ne var? diye sordu.
Ne var diye niçin soruyordu sanki? Ben onu güzel ve tatlı şeyleri paylaşmaktan başka ne için çağırırdım?
-  Gel hele! dedim.
-  Ama yemek yetişmeyecek so…

İLK GÖZ AĞRISI (23) : Engin Türkgeldi ve “Orada Bir Yerde”

Edebiyat ortamımız, ülkemizin diğer ortamlarından farklı değil. Yani, kaos hakim. Çok fazla kitap yayımlanıyor, eleştiri yok denecek kadar az ve sair. Bunlar hepimizin bildiği şeyler. Ve fakat ne şekilde, nasıl olursa olsun ilk kitabın heyecanı da ayrı. Hem, kağıt oyunu oynayanlar bilir; ilk elin günahı olmaz. İlk kitaplar da, tıpkı sonrakiler gibi, kusurlarıyla güzeldir. Kendimize ait, bize kendi yolumuzu açacak güzel yanlışlarımız olmazsa ne anlamı var yazmanın?
Bu ve benzeri düşüncelerden hareketle ilk kitaplarını çıkarmış yazarlarla söyleşi yapma fikri gelişti. İlk kitabını çıkarmış her yazara sorulabilecek ortak sorular belirlemeye çalıştım. Samimiyetle sorulan sorulara verilecek sahici cevaplar, belki, ortak dertlerimizi anlamaya, birlikte düşünmeye vesile olur. Hiçbir şey olmasa bile, bir yazar dostumuzun ilk göz ağrısının heyecanını paylaşmış oluruz. Onur ÇalıKitapsız bir hevesli olmaktan kitaplı bir yazar olmaya giden süreç nasıl gelişti? Benim en baştan beri hevesli olduğum şey…

Mihman'ın Sesi

Akif Kurtuluş’un ilk romanı Mihman’da adı geçen şarkılardan hazırladığımız listeyi göreceksiniz aşağıda. Şarkı isimlerinin üstüne tıklayarak dinleyebilirsiniz.  Parantez içlerindeki isimler, alıntının yapıldığı bölüm adını, dolayısıyla alıntının anlatıcısını gösterir. İyi okumalar, iyi dinlemeler!
Estergon Kalesi: Ülkücü bir hocanın takımında iki devrimci topçuyduk. Ercüment Amca müessesenin yöneticilerinden biri olduğu için, takımın torpilli oyuncusu muamelesi görmüştüm başlarda. Benim faşolarla birlikte davranacağımı zannetmişti Cevdet. İdmanda ülkücüler teyp getirip Estergon Kalesi’ni dinletmeye başlayınca, bir gün ben de daha iyi bir teyp getirip dayadım Cem Karaca’dan Kavga’yı, Tamirci Çırağı’nı. Selda Bağcan… O günden sonra birbirimizin kademesine daha başka girmeye başladık.” (Avukat, s. 16) Yalan: Yolun karşı tarafına park ettiğim 306 İksir’e bindim. Hemen Yeliz’in kasetini koydum. İlk gençliğimden beri hastası olduğum bu kadının Yalan şarkısını dinleyerek Bölge Başkanlığı’na yola…

Filmlerde Kitap Var!

Kitaplarla yatıp kalkanlardansanız, izlediğiniz bir filmde okuduğunuz bir kitabı görünce gülümsersiniz, bir arkadaşınızı görmüş gibi. Daha önce tanışmadığınız bir arkadaşsa bu kitap, hemen bir kenara not ederseniz adını. Bazen, yönetmenler acımasız olur ve filmdeki karakterin elindeki kitabı göreceğiz diye pause tuşunu eskitmek zorunda kalırız. Neyse ki Anıl Altın ve Nazlı Karabıyıkoğlu, aşağıda okuyacağınız keyifli çalışmayı yapmışlar. 10 güzel filmde geçen kitaplar, hem sinemanın hem de edebiyatın ruhuna uygun bir şekilde yazılmış. Bakalım hangileri tanıdık size!
Solaris (Solyaris, 1972)
Sinema tarihindeki en özel yönetmenlerden biri olan Andrei Tarkovsky’nin Stanislav Lem’in aynı adlı kitabından uyarladığı Solaris (Solyaris, 1972), bir bilimkurgu başyapıtıdır. Başarısız bir uzay deneyinde bilim adamları ve özellikle baş karakter psikolog Kris Kelvin, hayalin her şeyi tatmin edip gerçekliği muğlaklaştırmasıyla birlikte, derin içsel yolculuklara çıkarlar. Başta eski karısı Khari olmak …