Ana içeriğe atla

Vitrinler


Vitrinde. Ekose gömleklerin, kanvas pantolonların, hâki eteklerin, deri kayışların, ipsiz sapsız botların, kırmızı çorapların, höhlenmiş balonların, tam ortada bacak bacak üstüne atıp oturmuş noel ananın, bir sprey kutusundan etrafa kusulmuş lapa lapa karın, yerdeki tozun, bozun ve krapon kırpıntılarının ortasında. Üstünü fırfırlı beş vatlık renkli ampuller dönmüş christmas tree’nin tam altında. Öyle sanki asırlardır bakarak, kırpışarak, çipil çipil. Göz göze geldik. Yahut göz göze gelmedik de o sade bir çift gözden ibaretti. Ben yalnızca onu gördüm. O boşlukta. O coşkusu zorlama kış sahnesinin bir ucunda. Bir kaçak gibi beni izleyen gözlerini. Cama yapıştırılmış “Hoş geldin bilmem kaç yılı” yazısının en yuvarlak harfinin rafyalarla süslü ortasından bakıyordu. Vitrin denen yerde ve dondurulmuş bir hayat parçası addedilen. Döndüm. Biri gözlerini unutmuş orda, dedim. Belli ki bir kadın. Etraf boş.

Oysa eski renkleri de yırtıyorlar durmadan. Durmadan değiştiriyorlar vitrinleri artık. El ayak çekilince ortadan. Çekilince kadın gözleri vitrinlerden. Noel anayı kollarına yapışıp götürüyorlar. Soyuyorlar. Çırılçıplak bir polimer elementine dönüşüyor. Bütün karbon bağlarını kopartarak. Çıplaklığından çok karnının sertliğinden utanıyor. Teninin renginden. Yerdeki peruğundan. Uzamayan tırnaklarından. Bacaklarının arasındaki tüysüzlükten. Uçsuz memelerinden.

Yere dökülmüş kırmızıları süpürüyorlar ardından. Krapon sıvaşıklarını. Ampul ölülerini. Giysilerden saçılan bütün o mavileri, morları, yeşilleri, sarıları. Camlardaki karları kazıyorlar bıçakla yerine karton bir güneş asarak. Noel anaya bir bikini giydirip mavi krapondan dalgaların arasına yatırıyorlar. Kıyıda başıboş bir plaj çantası. İçinde taze havlular. Ultraviyole filtreli güneş gözlükleri. Suya dayanıklı güneş kremleri. Elli faktör. Dondurma arabası. Turuncu şemsiye. Plastik kova kürek. Şişme bulut. Bu kez bir yaz çılgınlığı. Tamam.

Geri çekilip camekânlara bakıyorlar bir an. Düğmeleri çözük. Reklam dinli fotoğraflarla gelip. Yanıltarak kimi zaman hayatı bile. Şunu al, bunu koy, kenara çek, hayır bırak o dursun. Yeniden bir oyun. Bak yine. Sırasız, sonrasız, esenlik dolu. Kolalı. Yaşamayı çarpıtan gerçeğinden. Bütün ampuller yanıyor birden birbirine vurarak. O farbelalı ışıklar. Naylon peruklar. Renk renk masallar. Bir dinlenen. Bir daha. Hep daha. Unutulmak istenmeyen. Ağlayarak mırıldanan. Susarak gülünen. Vitrinde kadın gözleri yoruluyor sonra bakmaktan. Bir yarasa gibi iyice ufalıyor içleri. Göz çukurları daha fazla dayanamayıp. İçinden bir safra atarmış gibi. Bacaklarını sıkarak tuttuğu sarı sıcak bir sidiği bırakırmış gibi. Öylece yere fırlatıp gidiyor gözlerini.
Bir çift göz orada. Neye bakar? Kimden saklanır? Neden kaçırır gözlerini ışıklardan? Neyi unutur? Onca seyredip de bu dipsiz çılgınlığı. Hangi sahte mevsime sığınır? Ama birden yağmura tutulmak gibi bir şey. Anafora. Uzamış bir evcilik oyununa kapılmak. Eve dönmeyi unutmak gibi bir şey. Kaçıp giden bir topun ardından öylece bakakalmak. Ya da kaçırılmış bir vapurun. O koyu, çılgın akıntısında hayatın.

Demek bir kadın işte öyle bakarken vitrinlere. Acı bir su kaplayıverdi içini. Başka bir yaşamak aldı onu. Hayaller boşalınca birikip gözlerinden. Yoksulluk, işsizlik, ev telaşı, çocuklar, zatürre, verem. Ha bir kadın vitrinler boyu bambaşka. Kendini bilmeden koşar koşar da. Anlar bir yere varınca. Her sahnede yeni bir dal koparılır içinden. Her hayatın hesabı anlamsızca bir özlem.

Orada öyle kaldı. Gözlerini bırakıp gitmeden önce. Akşam etli nohut, bulgur pilavı. Kaşık sesleri. Akşam bülteni. Reklam cingılları. Tıkırdayan demlik. Suskunluk. Neymiş hayat dediğin sanki. Uğruna didindiğin ne? Yılbaşına baktım hiçbir şey. Yaza baktım hiç iki. Sprey kutusundan fışkıran kardan ve krapon kağıdı denizden başka. Dünyanın bütün halleri plastik, sert bir mankenin giyinip soyunması arasında. Gidip gelen iki mevsime sıkışmış gibi. Böyle durunca. Burada. Sahi hep aynı değil miyiz bu camdan yansıyan ve ölüyoruz işte. Bir kadın öyle uzun uzun bakınca vitrinlere.

Neslihan Önderoğlu

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kadın Argosu ve "Kadın Argosu Sözlüğü"

Uğruna, tahtını/tacını terk eden krallar vardır. Çok sevilir, kıskanılır, tabanca çekilir, bıçak sıyrılır. Ölünür, öldürülür, gerekirse mahpus yatılır.
Anadır, bacıdır, teyzedir, haladır. Yavukludur, orospudur, metrestir, kapatmadır, yosmadır. Savaşların en büyük mağdurudur. Tecavüz edilir, esir alınır, satılır, köle yapılır. Tecavüzcü değil o asılır, çünkü yargıç erkektir.
Erkekleri de doğurur. Emzirir, besler, bokunu sidiğini temizler, donunu yıkar, pantolonunu ütüler yıllarca. Büyüdüğüne emin olunca, bir başka kadına devreder yaşatsın diye.
Biraz gecikse, kapılarda camlarda bekler sabaha dek. Ölse, gözüyle görmedikçe öldüğüne inanmaz, bekler ölene dek. Şili’de, Arjantin’de, Fransa’da, Ürdün’de hep aynıdırlar; 500, gerekirse 5000 hafta beklerler hiç yüksünmeden; katillere inat. Zalim dövmekten usanır, onlar beklemekten vazgeçmez.
Bu kadar çok işi ve adı olan kadının bir gizli dili de vardır haliyle. Daha doğrusu bilinir ama yazılmamış bir dildir bu. Bu dilin sözcüklerini, deyimlerini yi…

Çıkılacak Kız

Okuyan bir kızla çık. Parasını kıyafet yerine kitaplara yatıran bir kızla çık. Kitapları yüzünden dolabına sığamaz o. Okuyacağı kitapların listesini yapan, 12 yaşından beri kütüphane kartı olan bir kızla çık.
Okuyan bir kız bul. Okuyan bir kız olduğunu çantasında her zaman kitap taşımasından anlayabilirsin.[1] Kitapçıda, sevgiyle raflara bakan ve aradığı kitabı bulduğunda sessizce çığlık atandır o. Sahafta, eski bir kitabın sayfalarını koklayan fıstığı gördün mü? İşte o, okurdur. Hele sayfalar sararmışsa kesinlikle dayanamazlar.
Kahvecide[2] beklerken okuyan kızdır o. Fincanını dikizlersen, sütsüz kremasının yüzdüğünü görürsün çünkü o çoktan dalmıştır kitaba. Yazarın yarattığı dünyada kaybolmuştur. Sen de bir sandalye çek yanına. Sana ters ters bakabilir çünkü okuyan kızların çoğu rahatsız edilmek istemezler. Ona kitabı sevip sevmediğini sor.
Ona yeni bir kahve ısmarla.[3] Murakami hakkında ne düşündüğünü söyle.[4] Kardeşliğin ilk bölümünü bitirip bitiremediğini öğren.[5] Joyce’un Ulysse…

Havuçlu Pilav Meselesi

Yağmur yağıyordu, pis pis yağıyordu. Bu havada ancak yapabilecek bir şey bulanların, bulduklarını yapabilenlerin canı sıkılmazdı. Bense, gazetenin bilmecesini de çözmüş bulunuyordum. Bu kara gün pazar, başka türlü geçerdi.
Karımı düşünmek istedim: Gençti, güzeldi, şimdi akşam yemeğini hazırlamaya çalışıyor ve henüz mutfak işlerinden hoşlanıyordu. Epey çalışmama rağmen onu duygularımda canlandıramadım. Bu fena bir haldi. Ne yapmalı?
Radyo’ya gittim: Uzun dalga bomboştu, orta dalga da öyle… Uzun uzun esnedim.. kısa dalganın parazitleri arasında bir mucize çıktı: Bu enfes bir kemandı ve karımla, daha iki sevgiliyken dinlediğimiz bir…
Her şey canlanıverdi… İçimde kâinatı güzelleştiren, hayata mana veren o büyülü o heyecan belirmeye başlamıştı. Seslendim:
-  Hurrem…
Körpecik sesini işittim.
-  Efendim?
-  Gelsene biraz, dedim.
-  Ne var? diye sordu.
Ne var diye niçin soruyordu sanki? Ben onu güzel ve tatlı şeyleri paylaşmaktan başka ne için çağırırdım?
-  Gel hele! dedim.
-  Ama yemek yetişmeyecek so…

Mihman'ın Sesi

Akif Kurtuluş’un ilk romanı Mihman’da adı geçen şarkılardan hazırladığımız listeyi göreceksiniz aşağıda. Şarkı isimlerinin üstüne tıklayarak dinleyebilirsiniz.  Parantez içlerindeki isimler, alıntının yapıldığı bölüm adını, dolayısıyla alıntının anlatıcısını gösterir. İyi okumalar, iyi dinlemeler!
Estergon Kalesi: Ülkücü bir hocanın takımında iki devrimci topçuyduk. Ercüment Amca müessesenin yöneticilerinden biri olduğu için, takımın torpilli oyuncusu muamelesi görmüştüm başlarda. Benim faşolarla birlikte davranacağımı zannetmişti Cevdet. İdmanda ülkücüler teyp getirip Estergon Kalesi’ni dinletmeye başlayınca, bir gün ben de daha iyi bir teyp getirip dayadım Cem Karaca’dan Kavga’yı, Tamirci Çırağı’nı. Selda Bağcan… O günden sonra birbirimizin kademesine daha başka girmeye başladık.” (Avukat, s. 16) Yalan: Yolun karşı tarafına park ettiğim 306 İksir’e bindim. Hemen Yeliz’in kasetini koydum. İlk gençliğimden beri hastası olduğum bu kadının Yalan şarkısını dinleyerek Bölge Başkanlığı’na yola…

İLK GÖZ AĞRISI (23) : Engin Türkgeldi ve “Orada Bir Yerde”

Edebiyat ortamımız, ülkemizin diğer ortamlarından farklı değil. Yani, kaos hakim. Çok fazla kitap yayımlanıyor, eleştiri yok denecek kadar az ve sair. Bunlar hepimizin bildiği şeyler. Ve fakat ne şekilde, nasıl olursa olsun ilk kitabın heyecanı da ayrı. Hem, kağıt oyunu oynayanlar bilir; ilk elin günahı olmaz. İlk kitaplar da, tıpkı sonrakiler gibi, kusurlarıyla güzeldir. Kendimize ait, bize kendi yolumuzu açacak güzel yanlışlarımız olmazsa ne anlamı var yazmanın?
Bu ve benzeri düşüncelerden hareketle ilk kitaplarını çıkarmış yazarlarla söyleşi yapma fikri gelişti. İlk kitabını çıkarmış her yazara sorulabilecek ortak sorular belirlemeye çalıştım. Samimiyetle sorulan sorulara verilecek sahici cevaplar, belki, ortak dertlerimizi anlamaya, birlikte düşünmeye vesile olur. Hiçbir şey olmasa bile, bir yazar dostumuzun ilk göz ağrısının heyecanını paylaşmış oluruz. Onur ÇalıKitapsız bir hevesli olmaktan kitaplı bir yazar olmaya giden süreç nasıl gelişti? Benim en baştan beri hevesli olduğum şey…

Filmlerde Kitap Var!

Kitaplarla yatıp kalkanlardansanız, izlediğiniz bir filmde okuduğunuz bir kitabı görünce gülümsersiniz, bir arkadaşınızı görmüş gibi. Daha önce tanışmadığınız bir arkadaşsa bu kitap, hemen bir kenara not ederseniz adını. Bazen, yönetmenler acımasız olur ve filmdeki karakterin elindeki kitabı göreceğiz diye pause tuşunu eskitmek zorunda kalırız. Neyse ki Anıl Altın ve Nazlı Karabıyıkoğlu, aşağıda okuyacağınız keyifli çalışmayı yapmışlar. 10 güzel filmde geçen kitaplar, hem sinemanın hem de edebiyatın ruhuna uygun bir şekilde yazılmış. Bakalım hangileri tanıdık size!
Solaris (Solyaris, 1972)
Sinema tarihindeki en özel yönetmenlerden biri olan Andrei Tarkovsky’nin Stanislav Lem’in aynı adlı kitabından uyarladığı Solaris (Solyaris, 1972), bir bilimkurgu başyapıtıdır. Başarısız bir uzay deneyinde bilim adamları ve özellikle baş karakter psikolog Kris Kelvin, hayalin her şeyi tatmin edip gerçekliği muğlaklaştırmasıyla birlikte, derin içsel yolculuklara çıkarlar. Başta eski karısı Khari olmak …