Ana içeriğe atla

Rüyası


Gece, fırtına öncesi bulutlarından ara sıra kendini gösteren dolunaydı.
Yatağında uyuyordu...
Evin hemen yanındaki ahırda, ay ışığıyla yıkanan gövdeyse, sabırla bekliyordu.
Ayakta.
Gündüzler, onlarındı. O işlerini tamamlarken, Doru saatlerce beklerdi, bazen cayır cayır yanan güneşin altında. İşi bitip de yola çıktıklarında, sevinçle, heyecanla koştururdu. Onun hemen arkasında olduğunu, kendisine baktığını bilmek yeterdi, yüreği de koşardı onunla.
Bazen eğilip kulağına öyle tatlı şeyler fısıldardı ki, heyecandan içi çekilir, gözleri dolardı. Dostuydu onun, her şeyi, en yakın yardımcısı. Geceleri bunları düşünüp teselli bulurdu. Olsundu, buna da dayanırdı, töresi böyleydi. Gündüzleri yanındaydı ya, yeterdi. Göz göze geldiklerinde yorgunluğu, acısı uçup giderdi. Gözlerini o gözlere katar, yoğururdu. Başını okşayan ellere bırakırdı kendini. İçi dalga dalga kıyılarına vurur, yüreği ağzına gelirdi.
Ama, akşam olup da ayrılık vakti gelince, bir özlem, bir yalnızlık çökerdi ki içine, yorgunluktan besbeter bir ağırlık bastırır, ayakları tutmaz olurdu. Çekip vursalar beni derdi böyle geceler, sabahı beklerken.
“Madem ki” derdi, “akşamları yanında olmam imkansız, özgür olayım hiç olmazsa, ay ışığını kılavuzum yapıp dümdüz ovalarda, su kenarlarında, ağaçlar arasında rüzgara karşı dörtnala koşayım. Gece, o, sıcacık yatağında uyurken, ben de, yanan içime bozkırın serin ayazını doldurayım.”
Ama buna da izin yoktu. Akşamları herkes evine çekilirken, o da yerine bağlanırdı çünkü. 
Kaçmasın diye.
Doru,  suskun geceler kadar suskun, gündüzü beklerdi. 
Sonunda, o yorgun akşamlardan birinde, yine yerine kapatılırken dayanamayıp dile geldi: “Beni de içeri al. Ya yanına geleyim geceleri, ya da bırak serbest kalayım.” 
Bu konuşma öyle gururuna dokundu ki o kadar olur ama yine de her gün göğsüne batan, fırtına olup içinde esen bu cümleyi söylemişti ya…
Ağızdan çıkan, imkansız olsa bile, yine de bir soru işaretini, bir acabayı, umudu taşırdı içinde. Dile getirilen şey belki gerçeğe giden bir yol bulurdu. O da karşısından bir mucize, ıkına sıkına söylediği cümleye bir karşılık bekliyordu. Değil mi ki dile gelip konuşmuştu, bunun bir ödülü olmalıydı.
Karşısındaki, kulaklarına inanamadı. “Ama olur mu, sen atsın!” diye yanıtladı onu, gülerek. Herkes haddini bilmeliydi.
Doru at, ikinci cümleyi kurmadı. Duydukları, kurşun gibi ağırdı. Haddini bilmemiş, türünü unutmuştu.
Ertesi sabah yolculuk güzergahları,  taşlarla süslenmiş toprak bir yoldu.  Güneşin yükselip gözlere bıçak gibi saplandığı bir zamanda, iri bir taşa takılıp kendini bırakmasıyla, sağ tarafındaki geniş hendeğe devriliverdi. Ön ayaklarından biri diz kapağından kırılıp ikiye ayrılmıştı. Sahibi son anda arabadan atlamış, küfürler ederek Doru’ya yaklaşıyordu.
Yattığı yerde hiç sesini çıkarmadan bekledi. Yazgısını biliyordu. Artık ne onun evine girip yanında olabildiği, ne de o geniş coğrafyada serbestçe koşabildiği o uzun geceler olmayacaktı.
Bir gök gürültüsüyle uyanıp sıcak yatağından fırladı. Doru korkmuştur dedi içinden, dışarı çıkıp ahıra koşarken.

Gülçin  Göktay  Manka


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kadın Argosu ve "Kadın Argosu Sözlüğü"

Uğruna, tahtını/tacını terk eden krallar vardır. Çok sevilir, kıskanılır, tabanca çekilir, bıçak sıyrılır. Ölünür, öldürülür, gerekirse mahpus yatılır.
Anadır, bacıdır, teyzedir, haladır. Yavukludur, orospudur, metrestir, kapatmadır, yosmadır. Savaşların en büyük mağdurudur. Tecavüz edilir, esir alınır, satılır, köle yapılır. Tecavüzcü değil o asılır, çünkü yargıç erkektir.
Erkekleri de doğurur. Emzirir, besler, bokunu sidiğini temizler, donunu yıkar, pantolonunu ütüler yıllarca. Büyüdüğüne emin olunca, bir başka kadına devreder yaşatsın diye.
Biraz gecikse, kapılarda camlarda bekler sabaha dek. Ölse, gözüyle görmedikçe öldüğüne inanmaz, bekler ölene dek. Şili’de, Arjantin’de, Fransa’da, Ürdün’de hep aynıdırlar; 500, gerekirse 5000 hafta beklerler hiç yüksünmeden; katillere inat. Zalim dövmekten usanır, onlar beklemekten vazgeçmez.
Bu kadar çok işi ve adı olan kadının bir gizli dili de vardır haliyle. Daha doğrusu bilinir ama yazılmamış bir dildir bu. Bu dilin sözcüklerini, deyimlerini yi…

Çıkılacak Kız

Okuyan bir kızla çık. Parasını kıyafet yerine kitaplara yatıran bir kızla çık. Kitapları yüzünden dolabına sığamaz o. Okuyacağı kitapların listesini yapan, 12 yaşından beri kütüphane kartı olan bir kızla çık.
Okuyan bir kız bul. Okuyan bir kız olduğunu çantasında her zaman kitap taşımasından anlayabilirsin.[1] Kitapçıda, sevgiyle raflara bakan ve aradığı kitabı bulduğunda sessizce çığlık atandır o. Sahafta, eski bir kitabın sayfalarını koklayan fıstığı gördün mü? İşte o, okurdur. Hele sayfalar sararmışsa kesinlikle dayanamazlar.
Kahvecide[2] beklerken okuyan kızdır o. Fincanını dikizlersen, sütsüz kremasının yüzdüğünü görürsün çünkü o çoktan dalmıştır kitaba. Yazarın yarattığı dünyada kaybolmuştur. Sen de bir sandalye çek yanına. Sana ters ters bakabilir çünkü okuyan kızların çoğu rahatsız edilmek istemezler. Ona kitabı sevip sevmediğini sor.
Ona yeni bir kahve ısmarla.[3] Murakami hakkında ne düşündüğünü söyle.[4] Kardeşliğin ilk bölümünü bitirip bitiremediğini öğren.[5] Joyce’un Ulysse…

Havuçlu Pilav Meselesi

Yağmur yağıyordu, pis pis yağıyordu. Bu havada ancak yapabilecek bir şey bulanların, bulduklarını yapabilenlerin canı sıkılmazdı. Bense, gazetenin bilmecesini de çözmüş bulunuyordum. Bu kara gün pazar, başka türlü geçerdi.
Karımı düşünmek istedim: Gençti, güzeldi, şimdi akşam yemeğini hazırlamaya çalışıyor ve henüz mutfak işlerinden hoşlanıyordu. Epey çalışmama rağmen onu duygularımda canlandıramadım. Bu fena bir haldi. Ne yapmalı?
Radyo’ya gittim: Uzun dalga bomboştu, orta dalga da öyle… Uzun uzun esnedim.. kısa dalganın parazitleri arasında bir mucize çıktı: Bu enfes bir kemandı ve karımla, daha iki sevgiliyken dinlediğimiz bir…
Her şey canlanıverdi… İçimde kâinatı güzelleştiren, hayata mana veren o büyülü o heyecan belirmeye başlamıştı. Seslendim:
-  Hurrem…
Körpecik sesini işittim.
-  Efendim?
-  Gelsene biraz, dedim.
-  Ne var? diye sordu.
Ne var diye niçin soruyordu sanki? Ben onu güzel ve tatlı şeyleri paylaşmaktan başka ne için çağırırdım?
-  Gel hele! dedim.
-  Ama yemek yetişmeyecek so…

Mihman'ın Sesi

Akif Kurtuluş’un ilk romanı Mihman’da adı geçen şarkılardan hazırladığımız listeyi göreceksiniz aşağıda. Şarkı isimlerinin üstüne tıklayarak dinleyebilirsiniz.  Parantez içlerindeki isimler, alıntının yapıldığı bölüm adını, dolayısıyla alıntının anlatıcısını gösterir. İyi okumalar, iyi dinlemeler!
Estergon Kalesi: Ülkücü bir hocanın takımında iki devrimci topçuyduk. Ercüment Amca müessesenin yöneticilerinden biri olduğu için, takımın torpilli oyuncusu muamelesi görmüştüm başlarda. Benim faşolarla birlikte davranacağımı zannetmişti Cevdet. İdmanda ülkücüler teyp getirip Estergon Kalesi’ni dinletmeye başlayınca, bir gün ben de daha iyi bir teyp getirip dayadım Cem Karaca’dan Kavga’yı, Tamirci Çırağı’nı. Selda Bağcan… O günden sonra birbirimizin kademesine daha başka girmeye başladık.” (Avukat, s. 16) Yalan: Yolun karşı tarafına park ettiğim 306 İksir’e bindim. Hemen Yeliz’in kasetini koydum. İlk gençliğimden beri hastası olduğum bu kadının Yalan şarkısını dinleyerek Bölge Başkanlığı’na yola…

İLK GÖZ AĞRISI (23) : Engin Türkgeldi ve “Orada Bir Yerde”

Edebiyat ortamımız, ülkemizin diğer ortamlarından farklı değil. Yani, kaos hakim. Çok fazla kitap yayımlanıyor, eleştiri yok denecek kadar az ve sair. Bunlar hepimizin bildiği şeyler. Ve fakat ne şekilde, nasıl olursa olsun ilk kitabın heyecanı da ayrı. Hem, kağıt oyunu oynayanlar bilir; ilk elin günahı olmaz. İlk kitaplar da, tıpkı sonrakiler gibi, kusurlarıyla güzeldir. Kendimize ait, bize kendi yolumuzu açacak güzel yanlışlarımız olmazsa ne anlamı var yazmanın?
Bu ve benzeri düşüncelerden hareketle ilk kitaplarını çıkarmış yazarlarla söyleşi yapma fikri gelişti. İlk kitabını çıkarmış her yazara sorulabilecek ortak sorular belirlemeye çalıştım. Samimiyetle sorulan sorulara verilecek sahici cevaplar, belki, ortak dertlerimizi anlamaya, birlikte düşünmeye vesile olur. Hiçbir şey olmasa bile, bir yazar dostumuzun ilk göz ağrısının heyecanını paylaşmış oluruz. Onur ÇalıKitapsız bir hevesli olmaktan kitaplı bir yazar olmaya giden süreç nasıl gelişti? Benim en baştan beri hevesli olduğum şey…

Filmlerde Kitap Var!

Kitaplarla yatıp kalkanlardansanız, izlediğiniz bir filmde okuduğunuz bir kitabı görünce gülümsersiniz, bir arkadaşınızı görmüş gibi. Daha önce tanışmadığınız bir arkadaşsa bu kitap, hemen bir kenara not ederseniz adını. Bazen, yönetmenler acımasız olur ve filmdeki karakterin elindeki kitabı göreceğiz diye pause tuşunu eskitmek zorunda kalırız. Neyse ki Anıl Altın ve Nazlı Karabıyıkoğlu, aşağıda okuyacağınız keyifli çalışmayı yapmışlar. 10 güzel filmde geçen kitaplar, hem sinemanın hem de edebiyatın ruhuna uygun bir şekilde yazılmış. Bakalım hangileri tanıdık size!
Solaris (Solyaris, 1972)
Sinema tarihindeki en özel yönetmenlerden biri olan Andrei Tarkovsky’nin Stanislav Lem’in aynı adlı kitabından uyarladığı Solaris (Solyaris, 1972), bir bilimkurgu başyapıtıdır. Başarısız bir uzay deneyinde bilim adamları ve özellikle baş karakter psikolog Kris Kelvin, hayalin her şeyi tatmin edip gerçekliği muğlaklaştırmasıyla birlikte, derin içsel yolculuklara çıkarlar. Başta eski karısı Khari olmak …