Ana içeriğe atla

Fabrika Kızı

Gün doğarken

Gene boktan bir sabah. Hava kapalı. Havanın götü döndü fıkrası geldi aklına, gülümser gibi oldu. Bu havada ancak bu kadar keyif olur. Perdeyi araladı, aha, yine aynı kız. Eşarp takmış haspa, sinemadaki İtalyan karılar gibi. Ama o karılar gibi de gülmüyor, yüzünde bulutla geziyor. Of!

Fabrikada tütün saran

Yetti artık Gülsema, bak bu son olsun. İnan ol, seni usta başına şikayet edeceğim. Sen ellere  ne bakarsın? Onlar işi de oynaşı da bir eder, senin  aklın havada, tütünleri hiç ediyorsun.

Bir evi olsun ister

Kira zamanı ne çabuk geldi. Daha geçen aykini ödeyemedik. Ev sahibi yine dayanır kapıya, herkes duysun diye de güm güm kapıyı yumruklar. Zehralar da ev almış. Bankadan kredi çekmişler. Ah şu babam içmese! Para mı dayanır. Gerçi buna da çok şükür, başımızda ya. Allah bize de kısmet eder inşallah.

Bir de içmeyen kocası

Güzelliğin on para etmez, bir ayıya düşerse insan. Bak Meryem'e, içip içip dövüyor kızı şerefsiz İhsan. Ah ah insanın bahtı güzel olmalı, bahtı! Alpay yanık bana ama o da benim gibi çulsuz işte, neyleyim. Ama efendi çocuk be. Kırar sarar geçiniriz. Hem anamı da sever sayar, ne de olsa memleketliyiz. Şu lanet kış bitmedi gitti. Parmaklarım mı sızlar yüreciğim mi bilemez oldum.

Dışarda bir yağmur başlar

Soba ancak kendini ısıtıyor. Üzerindeki çaydanlığın suyu  bir iki tıkırdayınca Gülsema pencerenin önünde oturduğu somyadan kalkıp çayı demliyor. Dönüp yeniden giriyor battaniyenin altına. Yağmur yüreğini sızlatıyor, gözlerinden yaşlar süzülüyor. Uzakta bacalarından kara dumanlar çıkan fabrikaya bakıp elinin tersiyle siliyor gözyaşlarını. Ah, diye inliyor, ah... içerisi sıcaktır şimdi ve yağmur yağmaz fabrikaya.

Oysa yatağında bile

Tütün sarıp saate bakmaktan, saate bakıp tütün sarmaktan sevmelere vakit mi kaldı? Gel de uyu bakalım. Geceler bitmek bilmiyor. Sıcak yatakta yavukluma sarılıp uyumalar nasip olmadı bana. İşte daha bir gün yüzü göremeden anamın dizlerinde derman kalmadı.

Kahpe dünya, böyle gelmiş, böyle gider.

Makineler diken gibi

Düğmeye bastı. Makinesini kapattı. Mola saati gelmişti. Her iki saatte bir 15 dakika. Sigara içmeye dışarı çıkacak, arka arkaya üç sigara içecek, tekrar makinesinin başına dönecek.

Dışarıda yüzü kesen kuru bir soğuk. Parmakları titreye titreye yaktı sigarasını. Karşısında kendi gibi molada olan erkek işçiler. Bakmadı hiçbirine. Dişlilerin arasına önce hayallerini, sonra ellerini kaptırmak istemiyordu. Bakmadı hiçbirine ama emindi onların baktığına. Sonuna gelen sigarasını çöpe atmadı. Yere atıp ayağıyla ezdi. Ellerini uzattı; kuru, mosmor. Sonra bir tane daha yaktı. Dişlilerin sesi kulağında.  İntihar fikri, arsız kuşlar gibi tekrar tekrar konuyor omuzlarına. Düğmeye bastı puantaj şefi. Yüzünde pis bir gülümse. İçeri girmesi gerekiyordu.

Gün batarken

Gene boktan bir akşam. Gel de içme. Nerde yapındırsak bu akşam? Tıktık'ın biranede iyicene kıptiye bağladılar. Cemo’nun orası da kazık. Evde mi takılsam. Neyse bir çıkayım da su yolunu bulur.

Annesinin sesi, kapının çıngırağına karıştı: Alpaaay nereye len gene, cibiliyetsiz!

Fabrikada tütün saran

Yetti artık, bak bu son olsun Gülsema. İnan ol, seni usta başına şikayet edeceğim. Sen ellere ne bakarsın? Onlar işi de oynaşı da bir eder, senin aklın havada tütünleri hiç ediyorsun.

 
Perşembe grubundaki bir avuç arkadaş tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kadın Argosu ve "Kadın Argosu Sözlüğü"

Uğruna, tahtını/tacını terk eden krallar vardır. Çok sevilir, kıskanılır, tabanca çekilir, bıçak sıyrılır. Ölünür, öldürülür, gerekirse mahpus yatılır.
Anadır, bacıdır, teyzedir, haladır. Yavukludur, orospudur, metrestir, kapatmadır, yosmadır. Savaşların en büyük mağdurudur. Tecavüz edilir, esir alınır, satılır, köle yapılır. Tecavüzcü değil o asılır, çünkü yargıç erkektir.
Erkekleri de doğurur. Emzirir, besler, bokunu sidiğini temizler, donunu yıkar, pantolonunu ütüler yıllarca. Büyüdüğüne emin olunca, bir başka kadına devreder yaşatsın diye.
Biraz gecikse, kapılarda camlarda bekler sabaha dek. Ölse, gözüyle görmedikçe öldüğüne inanmaz, bekler ölene dek. Şili’de, Arjantin’de, Fransa’da, Ürdün’de hep aynıdırlar; 500, gerekirse 5000 hafta beklerler hiç yüksünmeden; katillere inat. Zalim dövmekten usanır, onlar beklemekten vazgeçmez.
Bu kadar çok işi ve adı olan kadının bir gizli dili de vardır haliyle. Daha doğrusu bilinir ama yazılmamış bir dildir bu. Bu dilin sözcüklerini, deyimlerini yi…

Çıkılacak Kız

Okuyan bir kızla çık. Parasını kıyafet yerine kitaplara yatıran bir kızla çık. Kitapları yüzünden dolabına sığamaz o. Okuyacağı kitapların listesini yapan, 12 yaşından beri kütüphane kartı olan bir kızla çık.
Okuyan bir kız bul. Okuyan bir kız olduğunu çantasında her zaman kitap taşımasından anlayabilirsin.[1] Kitapçıda, sevgiyle raflara bakan ve aradığı kitabı bulduğunda sessizce çığlık atandır o. Sahafta, eski bir kitabın sayfalarını koklayan fıstığı gördün mü? İşte o, okurdur. Hele sayfalar sararmışsa kesinlikle dayanamazlar.
Kahvecide[2] beklerken okuyan kızdır o. Fincanını dikizlersen, sütsüz kremasının yüzdüğünü görürsün çünkü o çoktan dalmıştır kitaba. Yazarın yarattığı dünyada kaybolmuştur. Sen de bir sandalye çek yanına. Sana ters ters bakabilir çünkü okuyan kızların çoğu rahatsız edilmek istemezler. Ona kitabı sevip sevmediğini sor.
Ona yeni bir kahve ısmarla.[3] Murakami hakkında ne düşündüğünü söyle.[4] Kardeşliğin ilk bölümünü bitirip bitiremediğini öğren.[5] Joyce’un Ulysse…

Havuçlu Pilav Meselesi

Yağmur yağıyordu, pis pis yağıyordu. Bu havada ancak yapabilecek bir şey bulanların, bulduklarını yapabilenlerin canı sıkılmazdı. Bense, gazetenin bilmecesini de çözmüş bulunuyordum. Bu kara gün pazar, başka türlü geçerdi.
Karımı düşünmek istedim: Gençti, güzeldi, şimdi akşam yemeğini hazırlamaya çalışıyor ve henüz mutfak işlerinden hoşlanıyordu. Epey çalışmama rağmen onu duygularımda canlandıramadım. Bu fena bir haldi. Ne yapmalı?
Radyo’ya gittim: Uzun dalga bomboştu, orta dalga da öyle… Uzun uzun esnedim.. kısa dalganın parazitleri arasında bir mucize çıktı: Bu enfes bir kemandı ve karımla, daha iki sevgiliyken dinlediğimiz bir…
Her şey canlanıverdi… İçimde kâinatı güzelleştiren, hayata mana veren o büyülü o heyecan belirmeye başlamıştı. Seslendim:
-  Hurrem…
Körpecik sesini işittim.
-  Efendim?
-  Gelsene biraz, dedim.
-  Ne var? diye sordu.
Ne var diye niçin soruyordu sanki? Ben onu güzel ve tatlı şeyleri paylaşmaktan başka ne için çağırırdım?
-  Gel hele! dedim.
-  Ama yemek yetişmeyecek so…

Mihman'ın Sesi

Akif Kurtuluş’un ilk romanı Mihman’da adı geçen şarkılardan hazırladığımız listeyi göreceksiniz aşağıda. Şarkı isimlerinin üstüne tıklayarak dinleyebilirsiniz.  Parantez içlerindeki isimler, alıntının yapıldığı bölüm adını, dolayısıyla alıntının anlatıcısını gösterir. İyi okumalar, iyi dinlemeler!
Estergon Kalesi: Ülkücü bir hocanın takımında iki devrimci topçuyduk. Ercüment Amca müessesenin yöneticilerinden biri olduğu için, takımın torpilli oyuncusu muamelesi görmüştüm başlarda. Benim faşolarla birlikte davranacağımı zannetmişti Cevdet. İdmanda ülkücüler teyp getirip Estergon Kalesi’ni dinletmeye başlayınca, bir gün ben de daha iyi bir teyp getirip dayadım Cem Karaca’dan Kavga’yı, Tamirci Çırağı’nı. Selda Bağcan… O günden sonra birbirimizin kademesine daha başka girmeye başladık.” (Avukat, s. 16) Yalan: Yolun karşı tarafına park ettiğim 306 İksir’e bindim. Hemen Yeliz’in kasetini koydum. İlk gençliğimden beri hastası olduğum bu kadının Yalan şarkısını dinleyerek Bölge Başkanlığı’na yola…

İLK GÖZ AĞRISI (23) : Engin Türkgeldi ve “Orada Bir Yerde”

Edebiyat ortamımız, ülkemizin diğer ortamlarından farklı değil. Yani, kaos hakim. Çok fazla kitap yayımlanıyor, eleştiri yok denecek kadar az ve sair. Bunlar hepimizin bildiği şeyler. Ve fakat ne şekilde, nasıl olursa olsun ilk kitabın heyecanı da ayrı. Hem, kağıt oyunu oynayanlar bilir; ilk elin günahı olmaz. İlk kitaplar da, tıpkı sonrakiler gibi, kusurlarıyla güzeldir. Kendimize ait, bize kendi yolumuzu açacak güzel yanlışlarımız olmazsa ne anlamı var yazmanın?
Bu ve benzeri düşüncelerden hareketle ilk kitaplarını çıkarmış yazarlarla söyleşi yapma fikri gelişti. İlk kitabını çıkarmış her yazara sorulabilecek ortak sorular belirlemeye çalıştım. Samimiyetle sorulan sorulara verilecek sahici cevaplar, belki, ortak dertlerimizi anlamaya, birlikte düşünmeye vesile olur. Hiçbir şey olmasa bile, bir yazar dostumuzun ilk göz ağrısının heyecanını paylaşmış oluruz. Onur ÇalıKitapsız bir hevesli olmaktan kitaplı bir yazar olmaya giden süreç nasıl gelişti? Benim en baştan beri hevesli olduğum şey…

Filmlerde Kitap Var!

Kitaplarla yatıp kalkanlardansanız, izlediğiniz bir filmde okuduğunuz bir kitabı görünce gülümsersiniz, bir arkadaşınızı görmüş gibi. Daha önce tanışmadığınız bir arkadaşsa bu kitap, hemen bir kenara not ederseniz adını. Bazen, yönetmenler acımasız olur ve filmdeki karakterin elindeki kitabı göreceğiz diye pause tuşunu eskitmek zorunda kalırız. Neyse ki Anıl Altın ve Nazlı Karabıyıkoğlu, aşağıda okuyacağınız keyifli çalışmayı yapmışlar. 10 güzel filmde geçen kitaplar, hem sinemanın hem de edebiyatın ruhuna uygun bir şekilde yazılmış. Bakalım hangileri tanıdık size!
Solaris (Solyaris, 1972)
Sinema tarihindeki en özel yönetmenlerden biri olan Andrei Tarkovsky’nin Stanislav Lem’in aynı adlı kitabından uyarladığı Solaris (Solyaris, 1972), bir bilimkurgu başyapıtıdır. Başarısız bir uzay deneyinde bilim adamları ve özellikle baş karakter psikolog Kris Kelvin, hayalin her şeyi tatmin edip gerçekliği muğlaklaştırmasıyla birlikte, derin içsel yolculuklara çıkarlar. Başta eski karısı Khari olmak …