Ana içeriğe atla

Blog Okuruna Tavsiyeler ve Birkaç Şey Daha


1 Bir blogda iyi bir metin okuduğunuzda, bunu paylaşmaktan imtina etmeyin. Eğer metin iyiyse, sevdiyseniz, hoşuna gittiyse, imzasına bakmadan paylaşın gitsin! Tıpkı fanzinlerin fotokopiyle çoğaltılması gibi, daha da kolayı, bir tuşla çoğaltın yazıyı. Sanal ortamda içi boşaltılmış olan “beğen” ve “paylaş” eylemlerinin içini doldurun böylece.

Metni sevdiyseniz yazarına bir selam verin. Ayrıcalıklı bir şey değil bu; bakkala, otobüs şoförüne ya da bir garsona ya da mahallede her zaman gördüğünüz sakallı amcaya verdiğiniz gibi.

2 Yaşasın fanzin kardeşliği ve kahrolsun edebiyattaki imza hiyerarşisi! (ve kahrolsun daha bir sürü bağzı şeyler!)

3 Blog yazılarını okurken dikkatli olun, incelikleri kaçırmayın. Sözgelimi, metne gömülü ya da köprü link verilmiş olan bağlantıları es geçmeyin. Metinde farklı renkte ya da bold olarak yazılmış sözcüklere tıklayın, bakalım neyle karşılaşacaksınız. Belki de tüm haz oradadır.

Örnek Parşömen’de son yayımlananlardan “Üsküdar’a Varamadım” adlı öyküdeki şu cümleye bakınız: "Telefonum çalınca zor attım kendimi dışarı, o arıyor. N'oldu diye soracak."

Telefonum çalınca’ya tıklayınız, belki metne dair yeni kapılar açılacaktır.

Long story short: yüzyılımızın en büyük icadı internetteyiz, olanaklarından yararlanınız.

4 Sanal ve reel ortamda, kendi yazdıklarından başka bir şeyden konuşmayan, çağdaşlarını takip etmeyen, kendisinin içinde yer aldıklarının haricindeki hiçbir başarılı (Opps! Lügat-ı Edebiyye’ye baktım: 404 “başarı” not found) çabayı takdir etmeyen bir dolu insanla karşılaşacaksın, sakın şaşırma! (Bunların arasında profil resmi olarak kitabının kapağını koyanlar bile olacaktır, sakın üzülme!)

Oysa fanzinler ve bloglar arasında bir kardeşlik vardır. Bunu anlamak çok kolay. Üç beş bloğu ziyaret ediniz, muhakkak başka blogları andıklarını, onlara link verdiklerini görürsünüz.

Yine oysa, basılı bir edebiyat dergisinde başka dergilerden bahsedildiğini nadiren görürsünüz.

Ama sakın yanlış anlaşılmasın, edebiyat dergileri çok önemlidir. Çok zor şartlarda çıkarlar, destek olmak lazım. Mutfak benzetmesini kullanmadan anlatmaya çalışalım: Edebiyat dergileri, edebiyatın yatak odasıdır. Ne olursa oralarda olur, hele ki aysız gecelerde! Mesela bir yayınevinden reklam almamışsa bir dergi (artık benzetmenin izini siz kafanızda sürdürün), o yayınevinin bastığı kitaplarla ilgili bir yazıyı zor görürsünüz o dergide.

Ama dedik ya, iyi ve nitelikli eserler yayımlayan, kafakol ilişkilerine az giren, en azından cemaatleri dışından yazarlara da bazen yer açan ve zamanında çıkan (bir edebiyat dergisinin en önemli özelliğidir) çok iyi dergiler mevcuttur!

Bütün bunlarla birlikte; sanal alemdeki birçok fanzin, blog ve e-dergilerdeki ürünlerin nitelikleri, basılı dergilerdekilerden aşağı değildir.
İlk fanzin, tablet formunda... (temsili)
5 Siz de bir blog açın, yazın. Yazı kimsenin tekelinde değildir ve altını çizerek söylüyorum öğretilemez! (Aa, altı çizilmiş)

6 Bloğunuzda bir şey yayımlamak için kimseye boyun eğmek, usta ya hocam gibi kelimeleri bolca telaffuz etmek zorunda kalmazsınız.

Not     Kadim bir Maçin atasözü der ki: En iyi usta, ölü ustadır!

Bir sır vereyim: para karşılığında size yazar olmayı öğreten kişiye usta denmez. Başka bir şey denebilir.

+

Bütün ustalarınızı öldürünüz ve onların kanlarını mürekkep yapıp ilk emri uygulayınız: Oku!

Zaten sonra, yazmaya başlarsınız. İsterseniz yazarsınız yani, bu kadar net. Hem olur da yazarsanız, Sümerler’in ruhuna bir fatiha okumuş gibi olursunuz!

7  bir gün elbette/fanzinleri-blogları seveceksiniz (seviniz)

7+1  Tavsiye mi demişiz başlıkta! Pan aşkına, tavsiyeleri siktir ediniz!

8  Yine de unutmayınız, bu dünyada edebiyata en yakın şey arkadaşlıktır!


Yorumlar

Yorum Gönder

Yorum Yaz Bilader

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kadın Argosu ve "Kadın Argosu Sözlüğü"

Uğruna, tahtını/tacını terk eden krallar vardır. Çok sevilir, kıskanılır, tabanca çekilir, bıçak sıyrılır. Ölünür, öldürülür, gerekirse mahpus yatılır.
Anadır, bacıdır, teyzedir, haladır. Yavukludur, orospudur, metrestir, kapatmadır, yosmadır. Savaşların en büyük mağdurudur. Tecavüz edilir, esir alınır, satılır, köle yapılır. Tecavüzcü değil o asılır, çünkü yargıç erkektir.
Erkekleri de doğurur. Emzirir, besler, bokunu sidiğini temizler, donunu yıkar, pantolonunu ütüler yıllarca. Büyüdüğüne emin olunca, bir başka kadına devreder yaşatsın diye.
Biraz gecikse, kapılarda camlarda bekler sabaha dek. Ölse, gözüyle görmedikçe öldüğüne inanmaz, bekler ölene dek. Şili’de, Arjantin’de, Fransa’da, Ürdün’de hep aynıdırlar; 500, gerekirse 5000 hafta beklerler hiç yüksünmeden; katillere inat. Zalim dövmekten usanır, onlar beklemekten vazgeçmez.
Bu kadar çok işi ve adı olan kadının bir gizli dili de vardır haliyle. Daha doğrusu bilinir ama yazılmamış bir dildir bu. Bu dilin sözcüklerini, deyimlerini yi…

Çıkılacak Kız

Okuyan bir kızla çık. Parasını kıyafet yerine kitaplara yatıran bir kızla çık. Kitapları yüzünden dolabına sığamaz o. Okuyacağı kitapların listesini yapan, 12 yaşından beri kütüphane kartı olan bir kızla çık.
Okuyan bir kız bul. Okuyan bir kız olduğunu çantasında her zaman kitap taşımasından anlayabilirsin.[1] Kitapçıda, sevgiyle raflara bakan ve aradığı kitabı bulduğunda sessizce çığlık atandır o. Sahafta, eski bir kitabın sayfalarını koklayan fıstığı gördün mü? İşte o, okurdur. Hele sayfalar sararmışsa kesinlikle dayanamazlar.
Kahvecide[2] beklerken okuyan kızdır o. Fincanını dikizlersen, sütsüz kremasının yüzdüğünü görürsün çünkü o çoktan dalmıştır kitaba. Yazarın yarattığı dünyada kaybolmuştur. Sen de bir sandalye çek yanına. Sana ters ters bakabilir çünkü okuyan kızların çoğu rahatsız edilmek istemezler. Ona kitabı sevip sevmediğini sor.
Ona yeni bir kahve ısmarla.[3] Murakami hakkında ne düşündüğünü söyle.[4] Kardeşliğin ilk bölümünü bitirip bitiremediğini öğren.[5] Joyce’un Ulysse…

Havuçlu Pilav Meselesi

Yağmur yağıyordu, pis pis yağıyordu. Bu havada ancak yapabilecek bir şey bulanların, bulduklarını yapabilenlerin canı sıkılmazdı. Bense, gazetenin bilmecesini de çözmüş bulunuyordum. Bu kara gün pazar, başka türlü geçerdi.
Karımı düşünmek istedim: Gençti, güzeldi, şimdi akşam yemeğini hazırlamaya çalışıyor ve henüz mutfak işlerinden hoşlanıyordu. Epey çalışmama rağmen onu duygularımda canlandıramadım. Bu fena bir haldi. Ne yapmalı?
Radyo’ya gittim: Uzun dalga bomboştu, orta dalga da öyle… Uzun uzun esnedim.. kısa dalganın parazitleri arasında bir mucize çıktı: Bu enfes bir kemandı ve karımla, daha iki sevgiliyken dinlediğimiz bir…
Her şey canlanıverdi… İçimde kâinatı güzelleştiren, hayata mana veren o büyülü o heyecan belirmeye başlamıştı. Seslendim:
-  Hurrem…
Körpecik sesini işittim.
-  Efendim?
-  Gelsene biraz, dedim.
-  Ne var? diye sordu.
Ne var diye niçin soruyordu sanki? Ben onu güzel ve tatlı şeyleri paylaşmaktan başka ne için çağırırdım?
-  Gel hele! dedim.
-  Ama yemek yetişmeyecek so…

Mihman'ın Sesi

Akif Kurtuluş’un ilk romanı Mihman’da adı geçen şarkılardan hazırladığımız listeyi göreceksiniz aşağıda. Şarkı isimlerinin üstüne tıklayarak dinleyebilirsiniz.  Parantez içlerindeki isimler, alıntının yapıldığı bölüm adını, dolayısıyla alıntının anlatıcısını gösterir. İyi okumalar, iyi dinlemeler!
Estergon Kalesi: Ülkücü bir hocanın takımında iki devrimci topçuyduk. Ercüment Amca müessesenin yöneticilerinden biri olduğu için, takımın torpilli oyuncusu muamelesi görmüştüm başlarda. Benim faşolarla birlikte davranacağımı zannetmişti Cevdet. İdmanda ülkücüler teyp getirip Estergon Kalesi’ni dinletmeye başlayınca, bir gün ben de daha iyi bir teyp getirip dayadım Cem Karaca’dan Kavga’yı, Tamirci Çırağı’nı. Selda Bağcan… O günden sonra birbirimizin kademesine daha başka girmeye başladık.” (Avukat, s. 16) Yalan: Yolun karşı tarafına park ettiğim 306 İksir’e bindim. Hemen Yeliz’in kasetini koydum. İlk gençliğimden beri hastası olduğum bu kadının Yalan şarkısını dinleyerek Bölge Başkanlığı’na yola…

İLK GÖZ AĞRISI (23) : Engin Türkgeldi ve “Orada Bir Yerde”

Edebiyat ortamımız, ülkemizin diğer ortamlarından farklı değil. Yani, kaos hakim. Çok fazla kitap yayımlanıyor, eleştiri yok denecek kadar az ve sair. Bunlar hepimizin bildiği şeyler. Ve fakat ne şekilde, nasıl olursa olsun ilk kitabın heyecanı da ayrı. Hem, kağıt oyunu oynayanlar bilir; ilk elin günahı olmaz. İlk kitaplar da, tıpkı sonrakiler gibi, kusurlarıyla güzeldir. Kendimize ait, bize kendi yolumuzu açacak güzel yanlışlarımız olmazsa ne anlamı var yazmanın?
Bu ve benzeri düşüncelerden hareketle ilk kitaplarını çıkarmış yazarlarla söyleşi yapma fikri gelişti. İlk kitabını çıkarmış her yazara sorulabilecek ortak sorular belirlemeye çalıştım. Samimiyetle sorulan sorulara verilecek sahici cevaplar, belki, ortak dertlerimizi anlamaya, birlikte düşünmeye vesile olur. Hiçbir şey olmasa bile, bir yazar dostumuzun ilk göz ağrısının heyecanını paylaşmış oluruz. Onur ÇalıKitapsız bir hevesli olmaktan kitaplı bir yazar olmaya giden süreç nasıl gelişti? Benim en baştan beri hevesli olduğum şey…

Filmlerde Kitap Var!

Kitaplarla yatıp kalkanlardansanız, izlediğiniz bir filmde okuduğunuz bir kitabı görünce gülümsersiniz, bir arkadaşınızı görmüş gibi. Daha önce tanışmadığınız bir arkadaşsa bu kitap, hemen bir kenara not ederseniz adını. Bazen, yönetmenler acımasız olur ve filmdeki karakterin elindeki kitabı göreceğiz diye pause tuşunu eskitmek zorunda kalırız. Neyse ki Anıl Altın ve Nazlı Karabıyıkoğlu, aşağıda okuyacağınız keyifli çalışmayı yapmışlar. 10 güzel filmde geçen kitaplar, hem sinemanın hem de edebiyatın ruhuna uygun bir şekilde yazılmış. Bakalım hangileri tanıdık size!
Solaris (Solyaris, 1972)
Sinema tarihindeki en özel yönetmenlerden biri olan Andrei Tarkovsky’nin Stanislav Lem’in aynı adlı kitabından uyarladığı Solaris (Solyaris, 1972), bir bilimkurgu başyapıtıdır. Başarısız bir uzay deneyinde bilim adamları ve özellikle baş karakter psikolog Kris Kelvin, hayalin her şeyi tatmin edip gerçekliği muğlaklaştırmasıyla birlikte, derin içsel yolculuklara çıkarlar. Başta eski karısı Khari olmak …