Ana içeriğe atla

Hayat kaba Kostya!


Çehov, kardeşi Mihail’e Martı’nın Petersburg’daki prömiyerinden sonra yazdığı mektupta bakın ne demiş (18 Ekim 1896): Temsil fos çıktı, dünyam yıkıldı. Tiyatroya ağır bir utanç ve şaşkınlık hakimdi. Oyuncular, tiksinti verecek kadar aptalca oynadılar. Alınacak ders şu; oyun yazmamalı.

Ancak Anton, bundan sonra da oyun yazdı. Hem de Martı’yla birlikte başlayan süreçte en büyük oyunlarını yazdı. (Nedir, yazarların sözlerine inanmamalı, yalnızca okumalı onları, sevmeli.) Çehov’un bu sözleri sadece müthiş bir kırgınlık ve hayal kırıklığı sonrasında söylenivermiş sözler olsa gerek.

Yine aynı gün (18 Ekim 1896) yayıncısı ve arkadaşı Suvorin’e gönderdiği mektupta da hayal kırıklığı ve öfkesini açıkça görebiliyoruz: Melihovo’ya gidiyorum. Hoşçakal... Oyunların basımını durdur. Dün geceyi asla unutmayacağım. Yine de iyi uyudum ve yola çıkarken keyfim yerinde. Yaz bana… Mektubunu aldım. Oyunu Moskova’da sergilemeyeceğim. Bir daha asla ne oyun yazacağım ne de sahneye konmasına izin vereceğim.

Dediğimiz gibi, tekrar oyun yazdı. Sahnelendi oyunlar. Hatta oyunun Moskova’daki gösterimleri oldukça başarılı oldu. Ancak Çehov, kendisine mektupla verilen bu iyi haberleri yazanların nezaketine yormuştur.
Ankara’daki Çehov Haftası etkinlikleri kapsamında Bursa Devlet Tiyatrosu tarafından sahnelenen temsili izledim ben, ustada hayal kırıklığı yaratan ilk temsilden yaklaşık 118 yıl sonra. Açıkçası, Çehov’unki kadar değilse de küçük bir hayal kırıklığı yaşamadım değil. Yine de iyi ki izledim diyorum, çünkü metinden çok etkilenmiştim, merak ediyordum. Hem sonra, Maşa’yı oynayan değerli Nergiz Acar’ın oyunu epey beğendim. Son sahne biterken, tam da alkış öncesinde, gözlerindeki yaşları silişi ayrı bir yazı konusu olsa gerek!
Oyunu, Ataol Behramoğlu çevirisiyle İş Bankası Kültür Yayınları arasında çıkan Büyük Oyunlar kitabından okudum. Metni okumadan önce methini duymuş olduğum “Hayat kaba Kostya!” (ki bu replik Nina tarafından Konstantin Gavriloviç Treplev’e, son perdede söylenmektedir) repliğini bulamadım. Oysa İngilizce baskılarda var bu replik. Bunu belirtmek isterim. Ancak Nina’nın da dediği gibi, hayat o kadar kaba ve çeviri o kadar ince bir zanaat ki çeviri eleştirisi başlığı altında söyleneceklerin bu inceliğe yaklaşır olmasına ihtimam gösteririm. Ataol Behramoğlu, Türkçe’nin değerli bir şairi ve çevirmenidir. Üstelik de Rusça aslından yapmıştır çeviriyi (ki sanırım şu anda hayatta en çok istediğim şey Rusça öğrenmek), muhakkak bir nedeni vardır bu repliği almamasının. Biz yine de, alçakgönüllü notumuzu düşelim.

İş Bankası Kültür Yayınları’na ise aynı incelikle yaklaşamayacağım Kostya. Çünkü bankalar hayatı kabalaştırmaktan başka bir işe yaramazlar, bilirsin dostum. Zarif şairin dediği gibi, "Halk aşksızsa sokaklar banka dükkanları ile doludur." Tamamlayalım: Edebiyat aşksızsa, yayıncılık ortamı da banka dükkanları ile doludur. Yapsınlar, amenna, elden ne gelir! Ama düzgün yapsınlar. İş Bankası Kültür Yayınları, zaten kitaplarında yazar ve çevirmen biyografilerine yer vermemekle bir kabahat işliyor. Bir de üstüne bu metindeki dizgi hatalarını ekleyerek, kabahatlerini arttırıyor. Bizden söylemesi.

Funda Mendeş Theleme Tekkesi’ndeki yazısında “Martı’da kültürel anlamda geçmiş dönemi simgeleyen, ünlü bir aktris olan Arkadina ile yüzeysel bir yazar olan Trigorin geçerler sahneden. Yeni bir tiyatro anlayışı yaratmaya çalışan Kostya ise ilgisine en çok ihtiyaç duyduğu annesi Arkadina ve sevdiği genç kız Nina tarafından bile anlaşılamamakta, taşradaki bu dar çevrede yazdıkları gülünç bulunmaktadır.” diyor. İşte bu “genç yazar adayı” Kostya’nın (yeri gelmişken, Rusça metinlerdeki şu aynı adama on farklı şekilde hitap edilmesi sorununa biri el atsın. Söz gelimi: Treplev, Kostya, Konstantin Gavriloviç aynı kişi. İzlerken değil de okurken sorun oluyor alışana kadar) biçime dair söyledikleri, Martı’daki edebiyat üzerine bolca konuşmalardan biri. Onu kendi çevirimle paylaşmak isterim:

SORİN: Annenin oyununu sevmediğini çıkar kafandan, deliye döndürdü bu seni. Sakin ol, annen sana tapıyor.

TREPLEV: [Elindeki çiçeği parçalara ayırarak] Seviyor, sevmiyor; seviyor—sevmiyor; seviyor—sevmiyor! [Güler] Bak, sevmiyor beni, neden sevsin ki? Yaşamı ve aşkı seviyor o, güzel kıyafetleri seviyor. Bense 25 yaşındayım, ona artık genç olmadığını hatırlatacak kadar yeterli bir yaş. Ben yanında değilken 32 yaşında oluyor, ben varken 43 ve bu yüzden nefret ediyor benden. Modern tiyatrodan hazzetmediğimi de biliyor. Oysa o bayılıyor; tiyatroyu insanlık yararına ve mukaddes sanatı uğruna icra ettiğine inanıyor. Benim içinse tiyatro yalnızca geleneğin ve önyargının aracı.

O küçük üç duvarlı odada perdeler açıldığında, o kudretli dehalar, sanatın öncüleri, bize insanları yerken, içerken, sevişirken, yürürken, paltolarını giyerken gösterdiklerinde ve onların yavan konuşmalarından bir ders çıkarmaya çalıştıklarında; oyun yazarları kılıflarda hep aynı, aynı eski malzemeyi sundukları zaman, işte oradan kaçasım geliyor, tıpkı Maupassant’ın bayağılığıyla canını sıkan Eyfel Kulesinden kaçması gibi.

SORİN: Ama tiyatrosuz yapamayız biz.

TREPLEV: Yapamayız, evet, ama yeni bir biçimde olmalı. Eğer yeni bir biçim bulamıyorsak, hiç olmasın daha iyi!


Son Not: Son anda öğrendiğime göre Martı “komedi” imiş, ah kuu’zum, hayat cidden kaba!


Onur Çalı

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kadın Argosu ve "Kadın Argosu Sözlüğü"

Uğruna, tahtını/tacını terk eden krallar vardır. Çok sevilir, kıskanılır, tabanca çekilir, bıçak sıyrılır. Ölünür, öldürülür, gerekirse mahpus yatılır.
Anadır, bacıdır, teyzedir, haladır. Yavukludur, orospudur, metrestir, kapatmadır, yosmadır. Savaşların en büyük mağdurudur. Tecavüz edilir, esir alınır, satılır, köle yapılır. Tecavüzcü değil o asılır, çünkü yargıç erkektir.
Erkekleri de doğurur. Emzirir, besler, bokunu sidiğini temizler, donunu yıkar, pantolonunu ütüler yıllarca. Büyüdüğüne emin olunca, bir başka kadına devreder yaşatsın diye.
Biraz gecikse, kapılarda camlarda bekler sabaha dek. Ölse, gözüyle görmedikçe öldüğüne inanmaz, bekler ölene dek. Şili’de, Arjantin’de, Fransa’da, Ürdün’de hep aynıdırlar; 500, gerekirse 5000 hafta beklerler hiç yüksünmeden; katillere inat. Zalim dövmekten usanır, onlar beklemekten vazgeçmez.
Bu kadar çok işi ve adı olan kadının bir gizli dili de vardır haliyle. Daha doğrusu bilinir ama yazılmamış bir dildir bu. Bu dilin sözcüklerini, deyimlerini yi…

Çıkılacak Kız

Okuyan bir kızla çık. Parasını kıyafet yerine kitaplara yatıran bir kızla çık. Kitapları yüzünden dolabına sığamaz o. Okuyacağı kitapların listesini yapan, 12 yaşından beri kütüphane kartı olan bir kızla çık.
Okuyan bir kız bul. Okuyan bir kız olduğunu çantasında her zaman kitap taşımasından anlayabilirsin.[1] Kitapçıda, sevgiyle raflara bakan ve aradığı kitabı bulduğunda sessizce çığlık atandır o. Sahafta, eski bir kitabın sayfalarını koklayan fıstığı gördün mü? İşte o, okurdur. Hele sayfalar sararmışsa kesinlikle dayanamazlar.
Kahvecide[2] beklerken okuyan kızdır o. Fincanını dikizlersen, sütsüz kremasının yüzdüğünü görürsün çünkü o çoktan dalmıştır kitaba. Yazarın yarattığı dünyada kaybolmuştur. Sen de bir sandalye çek yanına. Sana ters ters bakabilir çünkü okuyan kızların çoğu rahatsız edilmek istemezler. Ona kitabı sevip sevmediğini sor.
Ona yeni bir kahve ısmarla.[3] Murakami hakkında ne düşündüğünü söyle.[4] Kardeşliğin ilk bölümünü bitirip bitiremediğini öğren.[5] Joyce’un Ulysse…

Havuçlu Pilav Meselesi

Yağmur yağıyordu, pis pis yağıyordu. Bu havada ancak yapabilecek bir şey bulanların, bulduklarını yapabilenlerin canı sıkılmazdı. Bense, gazetenin bilmecesini de çözmüş bulunuyordum. Bu kara gün pazar, başka türlü geçerdi.
Karımı düşünmek istedim: Gençti, güzeldi, şimdi akşam yemeğini hazırlamaya çalışıyor ve henüz mutfak işlerinden hoşlanıyordu. Epey çalışmama rağmen onu duygularımda canlandıramadım. Bu fena bir haldi. Ne yapmalı?
Radyo’ya gittim: Uzun dalga bomboştu, orta dalga da öyle… Uzun uzun esnedim.. kısa dalganın parazitleri arasında bir mucize çıktı: Bu enfes bir kemandı ve karımla, daha iki sevgiliyken dinlediğimiz bir…
Her şey canlanıverdi… İçimde kâinatı güzelleştiren, hayata mana veren o büyülü o heyecan belirmeye başlamıştı. Seslendim:
-  Hurrem…
Körpecik sesini işittim.
-  Efendim?
-  Gelsene biraz, dedim.
-  Ne var? diye sordu.
Ne var diye niçin soruyordu sanki? Ben onu güzel ve tatlı şeyleri paylaşmaktan başka ne için çağırırdım?
-  Gel hele! dedim.
-  Ama yemek yetişmeyecek so…

Mihman'ın Sesi

Akif Kurtuluş’un ilk romanı Mihman’da adı geçen şarkılardan hazırladığımız listeyi göreceksiniz aşağıda. Şarkı isimlerinin üstüne tıklayarak dinleyebilirsiniz.  Parantez içlerindeki isimler, alıntının yapıldığı bölüm adını, dolayısıyla alıntının anlatıcısını gösterir. İyi okumalar, iyi dinlemeler!
Estergon Kalesi: Ülkücü bir hocanın takımında iki devrimci topçuyduk. Ercüment Amca müessesenin yöneticilerinden biri olduğu için, takımın torpilli oyuncusu muamelesi görmüştüm başlarda. Benim faşolarla birlikte davranacağımı zannetmişti Cevdet. İdmanda ülkücüler teyp getirip Estergon Kalesi’ni dinletmeye başlayınca, bir gün ben de daha iyi bir teyp getirip dayadım Cem Karaca’dan Kavga’yı, Tamirci Çırağı’nı. Selda Bağcan… O günden sonra birbirimizin kademesine daha başka girmeye başladık.” (Avukat, s. 16) Yalan: Yolun karşı tarafına park ettiğim 306 İksir’e bindim. Hemen Yeliz’in kasetini koydum. İlk gençliğimden beri hastası olduğum bu kadının Yalan şarkısını dinleyerek Bölge Başkanlığı’na yola…

İLK GÖZ AĞRISI (23) : Engin Türkgeldi ve “Orada Bir Yerde”

Edebiyat ortamımız, ülkemizin diğer ortamlarından farklı değil. Yani, kaos hakim. Çok fazla kitap yayımlanıyor, eleştiri yok denecek kadar az ve sair. Bunlar hepimizin bildiği şeyler. Ve fakat ne şekilde, nasıl olursa olsun ilk kitabın heyecanı da ayrı. Hem, kağıt oyunu oynayanlar bilir; ilk elin günahı olmaz. İlk kitaplar da, tıpkı sonrakiler gibi, kusurlarıyla güzeldir. Kendimize ait, bize kendi yolumuzu açacak güzel yanlışlarımız olmazsa ne anlamı var yazmanın?
Bu ve benzeri düşüncelerden hareketle ilk kitaplarını çıkarmış yazarlarla söyleşi yapma fikri gelişti. İlk kitabını çıkarmış her yazara sorulabilecek ortak sorular belirlemeye çalıştım. Samimiyetle sorulan sorulara verilecek sahici cevaplar, belki, ortak dertlerimizi anlamaya, birlikte düşünmeye vesile olur. Hiçbir şey olmasa bile, bir yazar dostumuzun ilk göz ağrısının heyecanını paylaşmış oluruz. Onur ÇalıKitapsız bir hevesli olmaktan kitaplı bir yazar olmaya giden süreç nasıl gelişti? Benim en baştan beri hevesli olduğum şey…

Filmlerde Kitap Var!

Kitaplarla yatıp kalkanlardansanız, izlediğiniz bir filmde okuduğunuz bir kitabı görünce gülümsersiniz, bir arkadaşınızı görmüş gibi. Daha önce tanışmadığınız bir arkadaşsa bu kitap, hemen bir kenara not ederseniz adını. Bazen, yönetmenler acımasız olur ve filmdeki karakterin elindeki kitabı göreceğiz diye pause tuşunu eskitmek zorunda kalırız. Neyse ki Anıl Altın ve Nazlı Karabıyıkoğlu, aşağıda okuyacağınız keyifli çalışmayı yapmışlar. 10 güzel filmde geçen kitaplar, hem sinemanın hem de edebiyatın ruhuna uygun bir şekilde yazılmış. Bakalım hangileri tanıdık size!
Solaris (Solyaris, 1972)
Sinema tarihindeki en özel yönetmenlerden biri olan Andrei Tarkovsky’nin Stanislav Lem’in aynı adlı kitabından uyarladığı Solaris (Solyaris, 1972), bir bilimkurgu başyapıtıdır. Başarısız bir uzay deneyinde bilim adamları ve özellikle baş karakter psikolog Kris Kelvin, hayalin her şeyi tatmin edip gerçekliği muğlaklaştırmasıyla birlikte, derin içsel yolculuklara çıkarlar. Başta eski karısı Khari olmak …