Ana içeriğe atla

Ağaç Kovuğunda UyuyanYusuf, kalk, sana rüyamı anlatacağım.

Yusuf içeriki odada uyuyor. Bense kahvaltıyı hazırlıyorum.

Dışarıda gün çoktan uyanmış. Taşrada gün erken başlar zaten; ışıkla birlikte sesler çoğalır. Gece boyu biriken çiyler kurumadan, horozlar ötüşlerini patlatır. Çok geçmeden ezan okunacaktır. Kuşlar katılır, ağaçlar hareketlenir. Kapılar gıcırdar, eşikler geçilir. Musluklar açılır, sular seslenir. Gün akşamın ıssızlığına varana kadar çoğalır akar sesler; her gün tekrarlanır. Taşradaki birçok şey gibi sesler de birbirine hiç benzemez, çok benzer de değildir.

Avludaki saksılarda çiçekler büyütürüm, onlar da beni. Zamanı birbirimizin üzerine atarız, taşranın geniş zamanlarını. Evin içindeki çiçek mezarlığı ayrı... Ölen her akraba için bir çiçek dikilir; o çiçekler hayata tutunur. Konuşulur onlarla. Anlatılır. Neler neler... Kâh konuşulmuş olanları, yaşanılmışlıkları kâh hiç anlatılmamış olanları... Hiç anlatmadığım şeyleri anlatırım bir gün belki.

"Her şey konuşur evde." ama "Ev, ketumdur." (1)

Arka bahçedeki incir ağacı... Yorgun dallarını bahçe duvarına dayamak isteyen... Çocukluğumuzun oyun duraklarından biri. Pürüzsüz ve kaygan gövdesi, şefkatli bir ele benzeyen yaprakları, içinden bal akan yemişleriyle pek alımlı bir hanım. Yanında yöresinde, eteğinin dibinde oynadığımız oyunlar, kaşıntı tutana kadar... Bize uzattığı yemişleri yiyişimiz, dudaklarımız kabarana kadar. Hele bir de hamlarını yemeyegör...

Süt, annedir. Annenin hem anneliğidir hem kendi kızlığıdır. Kendi içine kaynar süt.

Suskun Yusuf... Anlatmak için şiir dilini seçen, önceleri yazan, sonra yazamadıkça suskunlaşan Yusuf... Benim için şiirler yazan o çocuğu anımsıyorum. Bana yazdığı şiirleri cüzdanında taşıyan... Cüzdanını gizlice alıp şiirleri okumuşluğum... Şiir bir anahtar değil hâlbuki. Olsa olsa, gönül kapısına iliştirilen bir not.

Açık havada uyumak, uyuyakalmaktır aslında. Bazen içinde bulunulan anlar bir rüyadan ibarettir, uyanınca başka bir rüyaya dönüşen. Gökyüzü, nereden başlar veya hangi bakışın yanılsaması? Toprak, hangi nesrin sayfası ve ağaçlar, hangi nazmın mısraları? Anlamlar da çözülür mü sis geçip gittiğinde? Şapkalı mantarlar gibi uyanıvermek ormanın orta yerinde...

"Ben biliyorum ki kuş tüyünde uyuyanların düşleri toprak üstünde uyuyanlarınkinden daha güzel değil." (2)

O iki kuzunun eve gelişi, kuzucuklarım... Biri dişi biri erkek... Ellerimle besleyişim, oynayışlarımız... Birlikte büyüyüşümüz... Bayram sabahlarında çocuklar mutlu olur, değil mi? Artık gürbüz bir koça dönüşen erkek kuzumun kesilecek olmasını anlayışım... Feryat figan... Dayım bana kurban âdetini anlatıyor; Hz. İbrahim ve İsmail'den bahsediyor. Gönülsüz, kabulleniyorum. Dişi kuzumun yanına gidiyorum, boynuna sarılıp usul usul ağlıyorum. Bundandır her kurbanda mahzun mahzun duruşum.

Bal, babadır. Gelmesi beklenendir. Rabbani bir rüyadır bal.

Bahçemizin her tarafında taş var, irili ufaklı. Hatta bazıları kaya kütlesi... Pek meraklı ben, en büyük zevklerimden biri gücümün yettiği taşları kaldırıp altlarında ne var ne yok incelemek. Çıkanlar ekseriyetle solucan, kırkayak, çıyan, örümcek, karafatma, danaburnu, şanslıysam kara kurbağası. Taşranın içinde bir ev, ev bahçenin içinde; bahçenin içinde bir taş, taşın altında taşra. En büyük kaya kütleleri bile yıllar geçtikçe küçülüyor.

Çocukken, tarlaların arasındaki kuyuda suyun içinde canavarlar görürdüm. Sivri tırnakları, iri kuyrukları ve dikenli vücutlarıyla beni ürküten canavarlar... Bakmaya korktuğum ama eğilip bakmaktan kendimi alamadığım... Bir gün kuyudan bir semender yukarıya doğru tırmandı ve ben büyüdüm.

Bir anda dış kapı açılıyor ve Yusuf beliriyor. Çok önceleri kaçarcasına giden Yusuf, uzun bir gecenin ardından geri dönüyor. Anlatacağım rüya, gerçeklikte çözünüyor. Onca kırılmışlıklarının ardından, Yusuf'un eline bırakıveriyorum bir yumurta.

Yumurta, insanın öz benliğidir. Kendisidir. İnsan hep kendisine dönüşür.


Anıl Altın’ın katkılarıyla…Nazlı Karabıyıkoğlu


(1) İlhan Berk
(2) Halil Cibran

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kadın Argosu ve "Kadın Argosu Sözlüğü"

Uğruna, tahtını/tacını terk eden krallar vardır. Çok sevilir, kıskanılır, tabanca çekilir, bıçak sıyrılır. Ölünür, öldürülür, gerekirse mahpus yatılır.
Anadır, bacıdır, teyzedir, haladır. Yavukludur, orospudur, metrestir, kapatmadır, yosmadır. Savaşların en büyük mağdurudur. Tecavüz edilir, esir alınır, satılır, köle yapılır. Tecavüzcü değil o asılır, çünkü yargıç erkektir.
Erkekleri de doğurur. Emzirir, besler, bokunu sidiğini temizler, donunu yıkar, pantolonunu ütüler yıllarca. Büyüdüğüne emin olunca, bir başka kadına devreder yaşatsın diye.
Biraz gecikse, kapılarda camlarda bekler sabaha dek. Ölse, gözüyle görmedikçe öldüğüne inanmaz, bekler ölene dek. Şili’de, Arjantin’de, Fransa’da, Ürdün’de hep aynıdırlar; 500, gerekirse 5000 hafta beklerler hiç yüksünmeden; katillere inat. Zalim dövmekten usanır, onlar beklemekten vazgeçmez.
Bu kadar çok işi ve adı olan kadının bir gizli dili de vardır haliyle. Daha doğrusu bilinir ama yazılmamış bir dildir bu. Bu dilin sözcüklerini, deyimlerini yi…

Çıkılacak Kız

Okuyan bir kızla çık. Parasını kıyafet yerine kitaplara yatıran bir kızla çık. Kitapları yüzünden dolabına sığamaz o. Okuyacağı kitapların listesini yapan, 12 yaşından beri kütüphane kartı olan bir kızla çık.
Okuyan bir kız bul. Okuyan bir kız olduğunu çantasında her zaman kitap taşımasından anlayabilirsin.[1] Kitapçıda, sevgiyle raflara bakan ve aradığı kitabı bulduğunda sessizce çığlık atandır o. Sahafta, eski bir kitabın sayfalarını koklayan fıstığı gördün mü? İşte o, okurdur. Hele sayfalar sararmışsa kesinlikle dayanamazlar.
Kahvecide[2] beklerken okuyan kızdır o. Fincanını dikizlersen, sütsüz kremasının yüzdüğünü görürsün çünkü o çoktan dalmıştır kitaba. Yazarın yarattığı dünyada kaybolmuştur. Sen de bir sandalye çek yanına. Sana ters ters bakabilir çünkü okuyan kızların çoğu rahatsız edilmek istemezler. Ona kitabı sevip sevmediğini sor.
Ona yeni bir kahve ısmarla.[3] Murakami hakkında ne düşündüğünü söyle.[4] Kardeşliğin ilk bölümünü bitirip bitiremediğini öğren.[5] Joyce’un Ulysse…

Havuçlu Pilav Meselesi

Yağmur yağıyordu, pis pis yağıyordu. Bu havada ancak yapabilecek bir şey bulanların, bulduklarını yapabilenlerin canı sıkılmazdı. Bense, gazetenin bilmecesini de çözmüş bulunuyordum. Bu kara gün pazar, başka türlü geçerdi.
Karımı düşünmek istedim: Gençti, güzeldi, şimdi akşam yemeğini hazırlamaya çalışıyor ve henüz mutfak işlerinden hoşlanıyordu. Epey çalışmama rağmen onu duygularımda canlandıramadım. Bu fena bir haldi. Ne yapmalı?
Radyo’ya gittim: Uzun dalga bomboştu, orta dalga da öyle… Uzun uzun esnedim.. kısa dalganın parazitleri arasında bir mucize çıktı: Bu enfes bir kemandı ve karımla, daha iki sevgiliyken dinlediğimiz bir…
Her şey canlanıverdi… İçimde kâinatı güzelleştiren, hayata mana veren o büyülü o heyecan belirmeye başlamıştı. Seslendim:
-  Hurrem…
Körpecik sesini işittim.
-  Efendim?
-  Gelsene biraz, dedim.
-  Ne var? diye sordu.
Ne var diye niçin soruyordu sanki? Ben onu güzel ve tatlı şeyleri paylaşmaktan başka ne için çağırırdım?
-  Gel hele! dedim.
-  Ama yemek yetişmeyecek so…

Mihman'ın Sesi

Akif Kurtuluş’un ilk romanı Mihman’da adı geçen şarkılardan hazırladığımız listeyi göreceksiniz aşağıda. Şarkı isimlerinin üstüne tıklayarak dinleyebilirsiniz.  Parantez içlerindeki isimler, alıntının yapıldığı bölüm adını, dolayısıyla alıntının anlatıcısını gösterir. İyi okumalar, iyi dinlemeler!
Estergon Kalesi: Ülkücü bir hocanın takımında iki devrimci topçuyduk. Ercüment Amca müessesenin yöneticilerinden biri olduğu için, takımın torpilli oyuncusu muamelesi görmüştüm başlarda. Benim faşolarla birlikte davranacağımı zannetmişti Cevdet. İdmanda ülkücüler teyp getirip Estergon Kalesi’ni dinletmeye başlayınca, bir gün ben de daha iyi bir teyp getirip dayadım Cem Karaca’dan Kavga’yı, Tamirci Çırağı’nı. Selda Bağcan… O günden sonra birbirimizin kademesine daha başka girmeye başladık.” (Avukat, s. 16) Yalan: Yolun karşı tarafına park ettiğim 306 İksir’e bindim. Hemen Yeliz’in kasetini koydum. İlk gençliğimden beri hastası olduğum bu kadının Yalan şarkısını dinleyerek Bölge Başkanlığı’na yola…

İLK GÖZ AĞRISI (23) : Engin Türkgeldi ve “Orada Bir Yerde”

Edebiyat ortamımız, ülkemizin diğer ortamlarından farklı değil. Yani, kaos hakim. Çok fazla kitap yayımlanıyor, eleştiri yok denecek kadar az ve sair. Bunlar hepimizin bildiği şeyler. Ve fakat ne şekilde, nasıl olursa olsun ilk kitabın heyecanı da ayrı. Hem, kağıt oyunu oynayanlar bilir; ilk elin günahı olmaz. İlk kitaplar da, tıpkı sonrakiler gibi, kusurlarıyla güzeldir. Kendimize ait, bize kendi yolumuzu açacak güzel yanlışlarımız olmazsa ne anlamı var yazmanın?
Bu ve benzeri düşüncelerden hareketle ilk kitaplarını çıkarmış yazarlarla söyleşi yapma fikri gelişti. İlk kitabını çıkarmış her yazara sorulabilecek ortak sorular belirlemeye çalıştım. Samimiyetle sorulan sorulara verilecek sahici cevaplar, belki, ortak dertlerimizi anlamaya, birlikte düşünmeye vesile olur. Hiçbir şey olmasa bile, bir yazar dostumuzun ilk göz ağrısının heyecanını paylaşmış oluruz. Onur ÇalıKitapsız bir hevesli olmaktan kitaplı bir yazar olmaya giden süreç nasıl gelişti? Benim en baştan beri hevesli olduğum şey…

Filmlerde Kitap Var!

Kitaplarla yatıp kalkanlardansanız, izlediğiniz bir filmde okuduğunuz bir kitabı görünce gülümsersiniz, bir arkadaşınızı görmüş gibi. Daha önce tanışmadığınız bir arkadaşsa bu kitap, hemen bir kenara not ederseniz adını. Bazen, yönetmenler acımasız olur ve filmdeki karakterin elindeki kitabı göreceğiz diye pause tuşunu eskitmek zorunda kalırız. Neyse ki Anıl Altın ve Nazlı Karabıyıkoğlu, aşağıda okuyacağınız keyifli çalışmayı yapmışlar. 10 güzel filmde geçen kitaplar, hem sinemanın hem de edebiyatın ruhuna uygun bir şekilde yazılmış. Bakalım hangileri tanıdık size!
Solaris (Solyaris, 1972)
Sinema tarihindeki en özel yönetmenlerden biri olan Andrei Tarkovsky’nin Stanislav Lem’in aynı adlı kitabından uyarladığı Solaris (Solyaris, 1972), bir bilimkurgu başyapıtıdır. Başarısız bir uzay deneyinde bilim adamları ve özellikle baş karakter psikolog Kris Kelvin, hayalin her şeyi tatmin edip gerçekliği muğlaklaştırmasıyla birlikte, derin içsel yolculuklara çıkarlar. Başta eski karısı Khari olmak …