Ana içeriğe atla

Ela'nın Gözleri


                Son derece şahsi, yer yer ağlak bir mektup-yazı olabilir, yol yakınken geri dönebilirsiniz…


Yenidoğan ve henüz görmediğim yeğenim,

Hoş geldin! Bu boktan, bu korkunç güzel, bu ürkütücü ve dehşet derecede yaşanası dünyamıza. Yaşama sırası sende!

Henüz göremedim seni. Bebek kokunu içime çekemedim. Kulağına ezan okuyormuş gibi yapıp şiir okuyacaktım, gene de okuyacağım ya: Sahi senden mi doğdum anne…

Şimdi sen bu yazıyı okuduğunda, Onur amcamın garip olduğunu biliyordum ama bu kadarını tahmin edemezdim diyeceksin belki. Bunu okuduğunda 13-14 yaşındasın diye düşünüyorum. Daha öncesinde bi’şey ifade etmez çünkü bu sözcükler sana. Daha sonra, sen daha da büyüdüğünde, hele ki yaşlılık sınırı olan 25’ini geçtiğinde, eğer ben hala yaşıyor olursam o zamanlar, birlikte içerken konuştuğumuzda daha da anlayacaksın beni. Hele bi büyü!

Babana şunu oku bak: “İlk kez yurdumdan uzakta yaşadım bu duyguyu/Bebeklerin ulusu yok/Başlarını tutuşları aynı/Bakarken gözlerinde aynı merak/Ağlarken aynı seslerinin tonu” (Anlattı mı sana hikayeyi? Ya Datça kaçamağımızı? Anlattır muhakkak!)

Nasıl gülüyor değil mi gözlerini kısa kısa. Ah güzel dostum, agam benim! Git şimdi babanı öp benim için, sonra devam edersin okumaya.

Aferin. Her zaman dinleme büyüklerin sözünü ama ben senin arkadaşınım, beni dinle. Neyse. Geçenlerde, halan bir fotoğrafını koymuş face’e (ahaha o zamanlar face mi varmış diyorsun acaba şu anda, paralel evrende), orda gördüm. Ne güzelsin sen, hep de böyle güzel olacaksın. Kafanı nasıl dik tutmuşsun. Belli ki bu dünyayla derdin olacak, baban gibi, benim gibi. Ama biz nasılızdır biliyor musun, babanla ben -belki de anlamışsındır ya- bir kafesin içindeyiz ama başımız dik sanıyoruz. Zaman zaman o kafesin kapağını açmaya yelteniyoruz, belki açıyoruz da ama işte yeğenim, biz o kafesin içindeyiz. Ne kadar dik dursak da hikaye! Sen belki kafes mafes takmayacaksın. İşte o durumda özgür olacaksın. Bu, hem çok mutlu hem de çok mutsuz olacaksın anlamına geliyor. Hani biz babanla şikayet ediyoruz ya rakımızı içerken, Agam ne karpuzun ne peynirin ne domatesin tadı var artık, diye. Hani sonra İsmail Hakkı’nın bahçesine filan geçiyoruz ya, anılar geçidinde oralarda bir yerde Bergama’ya geliyoruz, sonra karpuza, peynire. Hah işte tam orası!İşte sen özgür olduğunda karpuzun tadını en iyi alan olacaksın. Bazen çok kötü karpuzlar da seçeceksin. Çünkü sen turfanda yaşamayacaksın; organik karpuz var ya, işte sen onlardan yiyeceksin. Çünkü doğada (yaşamın kendisinde) böyledir Ela, iyiyle kötü dip dibedir, rastlantı diye bir şey vardır, bazen karpuzlar kelek çıkabilir ve kavun hikayedir, asıl yakışığı karpuzdur rakının! Öğreneceksin, hele bir büyü!

Haa! ama sen, ben GDO’lu karpuz yerim, kabak tohumlu yerim, böylece hep ortalama bir tat alırım dersen, sen bilirsin. O zaman kelek riski olmaz tabi ama tat-tuz da olmaz. Anlatabildim mi? Bunu sen seçeceksin.

Ama ne seçersen seç, nasıl yaşarsan yaşa. İnşallah önce annen baban, ve sonra ben hep yanında olacağım. Öyle arkanda filan değil, tam yanında. Olur a, annenle babanla çatıştığın zamanlarda (iyi bir insan, iyi bir evlat mutlaka ailesiyle çatışır, unutma bunu) onlara anlatmak istemediğinde, çekindiğinde filan beni arayacaksın. Ben senin yanında olacağım, her zaman, her durumda, bu kadar net, göreceksin! Hele bir büyü de!

Büyü büyü diyorum da acele de etme aslında. Tadını çıkar. Yavaş yavaş yaşa. Acele etme hiç bi’şeye. Şiir okuyor musun, o son gönderdiğimi okudun mu? Ne diyordu orda: “Her yere yetişilir/Hiçbir yere geç kalınmaz ama” Ama’sını boşver şimdilik! Senin mendilinde hiç kan sesleri olmayacak zaten, olmasın! Taşa değmesin ayağın. Üşüsen, güneşler açsın göğünde. Sıcaklasan, serinliğin olsun tepende.

Çok aşık ol, sev, sevil. Ağlayacaksın bazen, böyledir bu işler. Belki de ağlamazsın canım, ağlama zaten. Aman, sen bize bakma. Yaşlılar her şeyi bildiklerini zannederler. Sen bize, bizim unuttuklarımızı, hiç bilmediklerimizi anlat. Bizim senin üstünde yaş hiyerarşisi kurup seni anılarla, nasihatlerle boğmamıza izin verme. İtiraz et. Kendi deneyimlerine, kendi tecrübene sahip çık!

Kendi güneşini ve bulutunu kendin taşı. Birini seveceksen, sendeki eksik güneş ya da bulut yüzünden olmasın bu. İhtiyaçtan aşık olunmaz. Tek başına da gayet güzel yaşayabilecekken, onunla yaşamayı/onu sevmeyi istediğin için öyle olsun.

Ah benim güzel yeğenim. Seni ilk kez gördüğümde nasıl tutacağım ben kendimi, ağlamamak için!

Son bir şey: Biz babanla, kan bağsız kardeşiz. Bu ne kadar değerli, bir bilsen! Senin de böyle dostların olsun inşallah. KİB : ) (Bizim zamanımızda böyleydi Ela, gülme! Ya da gül kız, aferin sana, hep gül!)

Sen büyüyüp bunu okuyana kadar, bu ninniyi dinletsin annen sana. Alış bu sese, daha konsere gidicez senle!


Onur Amcan


Yorumlar

 1. Sadece çocukları korumak için bile yaşamaya değer bu dünya.
  Hoş geldin, safa geldin Ela, yaşama sırası sende; hoş geldin canım.

  servet deden

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eyvallah Servet dedesi. Arya'ya kardeş geldi :)

   "Bebeklerin ulusu yok
   Bebekler, çiçeği insanlığımızın
   Ve geleceğimizin biricik umudu..."

   Sil
 2. Ben zaten hep agliyordum. Ama bu aksam yatmaya giderken daha bi SİCAK agladim!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Asude Alkaya İçin On İki Neşeli Şarkı’dan

   1.
   Seni tanımlamak istemiyorum şarkılarımla :


   Ayağına dokundum görür görmez seni,
   ayağını çektin, dokunma duyun biliyor.

   Baban o zaman tanıştırdı bizi.

   Pencereden bir gölge geçti, geçer gibi :
   Bir kavak eğilmiş bakıyordu yapraklarıyla.

   Baban kaldırıp kavağa gösterdi seni.

   2.
   İlk gün gözlerin kapalıydı, düşünüyordu,
   anımsamak istiyordu senin saat kulesi halini :
   Ana karnında çalar saate benzer çocuklar.

   Böyle bir dize yazmıştım gençliğimde,
   Tan bey annesi Ülker hanımın karnındayken.
   Tan beyi yüreğimin üzerine bastırmıştım,
   ama sana yalnızca baktım ve dünya ısındı.   3.
   Aylardan ağustos, benim derbeder ayım,
   ağustos böcekleri şımarıyor zeytin ağacında,
   testereyle sanki yazın demiri kesiyorlar.

   Sen ne testere biliyorsun ve nedir böcek,
   ama hem testere hem de böcek olan
   yaratıklar vardır hayvanlar aleminde,
   tırtıl denir bunlara, kırkayak da vardır.

   Toroslarda hızar kokar tahtacıların evi.

   (Özdemir İnce'nin kanbağsız öz torununa yazdığı şiir)

   Sil
 3. ne güzel yazmışsın buddy! ne can amca olmuşsun. eline yüreğine sağlık...

  YanıtlaSil
 4. eyvallah buddy, uzun bi yol bu, daha başındayız :)

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yorum Yaz Bilader

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kadın Argosu ve "Kadın Argosu Sözlüğü"

Uğruna, tahtını/tacını terk eden krallar vardır. Çok sevilir, kıskanılır, tabanca çekilir, bıçak sıyrılır. Ölünür, öldürülür, gerekirse mahpus yatılır.
Anadır, bacıdır, teyzedir, haladır. Yavukludur, orospudur, metrestir, kapatmadır, yosmadır. Savaşların en büyük mağdurudur. Tecavüz edilir, esir alınır, satılır, köle yapılır. Tecavüzcü değil o asılır, çünkü yargıç erkektir.
Erkekleri de doğurur. Emzirir, besler, bokunu sidiğini temizler, donunu yıkar, pantolonunu ütüler yıllarca. Büyüdüğüne emin olunca, bir başka kadına devreder yaşatsın diye.
Biraz gecikse, kapılarda camlarda bekler sabaha dek. Ölse, gözüyle görmedikçe öldüğüne inanmaz, bekler ölene dek. Şili’de, Arjantin’de, Fransa’da, Ürdün’de hep aynıdırlar; 500, gerekirse 5000 hafta beklerler hiç yüksünmeden; katillere inat. Zalim dövmekten usanır, onlar beklemekten vazgeçmez.
Bu kadar çok işi ve adı olan kadının bir gizli dili de vardır haliyle. Daha doğrusu bilinir ama yazılmamış bir dildir bu. Bu dilin sözcüklerini, deyimlerini yi…

Çıkılacak Kız

Okuyan bir kızla çık. Parasını kıyafet yerine kitaplara yatıran bir kızla çık. Kitapları yüzünden dolabına sığamaz o. Okuyacağı kitapların listesini yapan, 12 yaşından beri kütüphane kartı olan bir kızla çık.
Okuyan bir kız bul. Okuyan bir kız olduğunu çantasında her zaman kitap taşımasından anlayabilirsin.[1] Kitapçıda, sevgiyle raflara bakan ve aradığı kitabı bulduğunda sessizce çığlık atandır o. Sahafta, eski bir kitabın sayfalarını koklayan fıstığı gördün mü? İşte o, okurdur. Hele sayfalar sararmışsa kesinlikle dayanamazlar.
Kahvecide[2] beklerken okuyan kızdır o. Fincanını dikizlersen, sütsüz kremasının yüzdüğünü görürsün çünkü o çoktan dalmıştır kitaba. Yazarın yarattığı dünyada kaybolmuştur. Sen de bir sandalye çek yanına. Sana ters ters bakabilir çünkü okuyan kızların çoğu rahatsız edilmek istemezler. Ona kitabı sevip sevmediğini sor.
Ona yeni bir kahve ısmarla.[3] Murakami hakkında ne düşündüğünü söyle.[4] Kardeşliğin ilk bölümünü bitirip bitiremediğini öğren.[5] Joyce’un Ulysse…

Havuçlu Pilav Meselesi

Yağmur yağıyordu, pis pis yağıyordu. Bu havada ancak yapabilecek bir şey bulanların, bulduklarını yapabilenlerin canı sıkılmazdı. Bense, gazetenin bilmecesini de çözmüş bulunuyordum. Bu kara gün pazar, başka türlü geçerdi.
Karımı düşünmek istedim: Gençti, güzeldi, şimdi akşam yemeğini hazırlamaya çalışıyor ve henüz mutfak işlerinden hoşlanıyordu. Epey çalışmama rağmen onu duygularımda canlandıramadım. Bu fena bir haldi. Ne yapmalı?
Radyo’ya gittim: Uzun dalga bomboştu, orta dalga da öyle… Uzun uzun esnedim.. kısa dalganın parazitleri arasında bir mucize çıktı: Bu enfes bir kemandı ve karımla, daha iki sevgiliyken dinlediğimiz bir…
Her şey canlanıverdi… İçimde kâinatı güzelleştiren, hayata mana veren o büyülü o heyecan belirmeye başlamıştı. Seslendim:
-  Hurrem…
Körpecik sesini işittim.
-  Efendim?
-  Gelsene biraz, dedim.
-  Ne var? diye sordu.
Ne var diye niçin soruyordu sanki? Ben onu güzel ve tatlı şeyleri paylaşmaktan başka ne için çağırırdım?
-  Gel hele! dedim.
-  Ama yemek yetişmeyecek so…

Mihman'ın Sesi

Akif Kurtuluş’un ilk romanı Mihman’da adı geçen şarkılardan hazırladığımız listeyi göreceksiniz aşağıda. Şarkı isimlerinin üstüne tıklayarak dinleyebilirsiniz.  Parantez içlerindeki isimler, alıntının yapıldığı bölüm adını, dolayısıyla alıntının anlatıcısını gösterir. İyi okumalar, iyi dinlemeler!
Estergon Kalesi: Ülkücü bir hocanın takımında iki devrimci topçuyduk. Ercüment Amca müessesenin yöneticilerinden biri olduğu için, takımın torpilli oyuncusu muamelesi görmüştüm başlarda. Benim faşolarla birlikte davranacağımı zannetmişti Cevdet. İdmanda ülkücüler teyp getirip Estergon Kalesi’ni dinletmeye başlayınca, bir gün ben de daha iyi bir teyp getirip dayadım Cem Karaca’dan Kavga’yı, Tamirci Çırağı’nı. Selda Bağcan… O günden sonra birbirimizin kademesine daha başka girmeye başladık.” (Avukat, s. 16) Yalan: Yolun karşı tarafına park ettiğim 306 İksir’e bindim. Hemen Yeliz’in kasetini koydum. İlk gençliğimden beri hastası olduğum bu kadının Yalan şarkısını dinleyerek Bölge Başkanlığı’na yola…

İLK GÖZ AĞRISI (23) : Engin Türkgeldi ve “Orada Bir Yerde”

Edebiyat ortamımız, ülkemizin diğer ortamlarından farklı değil. Yani, kaos hakim. Çok fazla kitap yayımlanıyor, eleştiri yok denecek kadar az ve sair. Bunlar hepimizin bildiği şeyler. Ve fakat ne şekilde, nasıl olursa olsun ilk kitabın heyecanı da ayrı. Hem, kağıt oyunu oynayanlar bilir; ilk elin günahı olmaz. İlk kitaplar da, tıpkı sonrakiler gibi, kusurlarıyla güzeldir. Kendimize ait, bize kendi yolumuzu açacak güzel yanlışlarımız olmazsa ne anlamı var yazmanın?
Bu ve benzeri düşüncelerden hareketle ilk kitaplarını çıkarmış yazarlarla söyleşi yapma fikri gelişti. İlk kitabını çıkarmış her yazara sorulabilecek ortak sorular belirlemeye çalıştım. Samimiyetle sorulan sorulara verilecek sahici cevaplar, belki, ortak dertlerimizi anlamaya, birlikte düşünmeye vesile olur. Hiçbir şey olmasa bile, bir yazar dostumuzun ilk göz ağrısının heyecanını paylaşmış oluruz. Onur ÇalıKitapsız bir hevesli olmaktan kitaplı bir yazar olmaya giden süreç nasıl gelişti? Benim en baştan beri hevesli olduğum şey…

Filmlerde Kitap Var!

Kitaplarla yatıp kalkanlardansanız, izlediğiniz bir filmde okuduğunuz bir kitabı görünce gülümsersiniz, bir arkadaşınızı görmüş gibi. Daha önce tanışmadığınız bir arkadaşsa bu kitap, hemen bir kenara not ederseniz adını. Bazen, yönetmenler acımasız olur ve filmdeki karakterin elindeki kitabı göreceğiz diye pause tuşunu eskitmek zorunda kalırız. Neyse ki Anıl Altın ve Nazlı Karabıyıkoğlu, aşağıda okuyacağınız keyifli çalışmayı yapmışlar. 10 güzel filmde geçen kitaplar, hem sinemanın hem de edebiyatın ruhuna uygun bir şekilde yazılmış. Bakalım hangileri tanıdık size!
Solaris (Solyaris, 1972)
Sinema tarihindeki en özel yönetmenlerden biri olan Andrei Tarkovsky’nin Stanislav Lem’in aynı adlı kitabından uyarladığı Solaris (Solyaris, 1972), bir bilimkurgu başyapıtıdır. Başarısız bir uzay deneyinde bilim adamları ve özellikle baş karakter psikolog Kris Kelvin, hayalin her şeyi tatmin edip gerçekliği muğlaklaştırmasıyla birlikte, derin içsel yolculuklara çıkarlar. Başta eski karısı Khari olmak …