Ana içeriğe atla

BÜYÜK, BEYAZ BAHÇE


“Güller yığan bir adam olsun isterdim babam
Didem Madak


Yağmur az önce durdu. Durdu ama damlalar usulca düşmeye devam ediyor çam yapraklarının sivri uçlarından. Bu yüzden, annem şemsiyesini henüz kapatmıyor. Ben ise çoktan kapattım küçük mavi şemsiyemi. Damlalar kafama düşsün, saçlarımın arasından süzülerek yüzüme, gözlerime yayılsın istiyorum çünkü. Çünkü karşımda ağlarken annem, gözlerini boşluğa dikmiş hüngür hüngür ağlarken, ben ağlayamıyorum. Gözyaşlarım içime akıyor sanki. Kendimi kötü hissediyorum. Hiçbir şeyden eksik kalmamam gerektiğine inandığım yaşlardayım. Elimden bir şey gelmiyor.

Emre Yüksel
Ağaçlardan kafama düşen, saçlarımın arasından süzülerek yüzüme ve gözüme yayılan damlalar da kesiliyor bir süre sonra. Fakat annem şemsiyesini kapatmıyor. Kahredici bir boşlukta gözleri. Evde olsaydık, elimi gözlerinin önünde sallayıp, dalıp gittiği yerden çekip çıkarırdım onu. Evde olsaydık, bunu yaptıktan sonra yanağına bir de öpücük kondururdum. Evde değiliz ve anladığım kadarıyla durum çok ciddi. “Anne,” diyorum sessizce. “Yağmur durdu.” Sesimi duyuncaya dek varlığımdan habersizmiş gibi irkilerek bana bakıyor. Şemsiyesini kapatıyor sonra.

Bir süre sonra boylarından büyük içi su dolu bidonlarla iki çocuk yaklaşıyor yanımıza. Annem gözlerini etrafta gezdirip, sağa sola bakarsa o kahredici boşluğa ihanet edeceğini düşünüyor olsa gerek, yeniden dalıp gitmiş.  “Anne,” diyorum sessizce. “Çocuklar geldi.” Annem ne istediklerini anlamaya çalışan gözlerle bakıyor çocuklara. Çocuklar bidonlardan ayakkabılarına damlayan sulara aldırmadan dibimize kadar geliyor. “Sulayalım mı abla?” Cevabı “Evet” ya da “Hayır” olan bu soru üzerine annem bir süre düşünüyor. “İstemez, yeni dindi yağmur.” Çocuklardan esmer, yeşil gözlü olanı “Olsun abla,” diyor. “Sevaptır. Biz de sulayalım.” Annem yine düşünüyor. Bu sefer cevap vermiyor ama. Başka bir şey düşündüğünü anlıyorum o zaman. Çocuklar boylarından büyük, fakat artık biraz daha hafiflemiş bidonlarıyla uzaklaşıyor yanımızdan.

Annem oturduğu beyaz mermerden kalkıp yanıma oturuyor. Elinin içiyle hafifçe dokunarak yanağıma, kafamı omzuna yatırıyor. Parmakları gözlerime değiyor o sırada. “Ağlama oğlum,” diyor. Kurduğu bu cümlenin ilk iki harfi ağzından çıkar çıkmaz ağlamasının şiddeti artıyor. Bana “Ağlama,” diyor fakat ağlamazsam bana bakıp daha çok üzüleceğini biliyorum. Çünkü biliyorum, hüngür hüngür ağlayan birini görmekten daha çok acı veren bir şey varsa, o da gözyaşlarını hüngür hüngür içine akıtan birini görmektir.

Hava kararıyor. Gitme vaktimiz yaklaşıyor. Hep böyle oluyor. Her geldiğimizde, güneşin ağaçların arkasına her saklanışında, “Hadi,” diyor annem. “Bitir işini de gidelim.” Bu sefer o söylemeden çıkarıyorum beyaz poşetimi montumun cebinden. Poşetim ağzına kadar çubuk kraker dolu. Amcam hafta sonu bize geldiğinde, bana çubuk kraker aldığında, birkaç tanesini bu poşette biriktiriyorum. Sonra beyaz mermer taşlarla dolu bu büyük bahçeye geliyoruz. Büyük, beyaz bahçe. Poşetimden teker teker çıkarıp çubuk krakerleri, annemin “Baban burada dinleniyor” dediği toprağa batırıyorum. Babamın karnını bugün de doyurduktan sonra anneme dönüp soruyorum: “Hepsini yiyordur değil mi anne?”

Emre Yüksel

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kadın Argosu ve "Kadın Argosu Sözlüğü"

Uğruna, tahtını/tacını terk eden krallar vardır. Çok sevilir, kıskanılır, tabanca çekilir, bıçak sıyrılır. Ölünür, öldürülür, gerekirse mahpus yatılır.
Anadır, bacıdır, teyzedir, haladır. Yavukludur, orospudur, metrestir, kapatmadır, yosmadır. Savaşların en büyük mağdurudur. Tecavüz edilir, esir alınır, satılır, köle yapılır. Tecavüzcü değil o asılır, çünkü yargıç erkektir.
Erkekleri de doğurur. Emzirir, besler, bokunu sidiğini temizler, donunu yıkar, pantolonunu ütüler yıllarca. Büyüdüğüne emin olunca, bir başka kadına devreder yaşatsın diye.
Biraz gecikse, kapılarda camlarda bekler sabaha dek. Ölse, gözüyle görmedikçe öldüğüne inanmaz, bekler ölene dek. Şili’de, Arjantin’de, Fransa’da, Ürdün’de hep aynıdırlar; 500, gerekirse 5000 hafta beklerler hiç yüksünmeden; katillere inat. Zalim dövmekten usanır, onlar beklemekten vazgeçmez.
Bu kadar çok işi ve adı olan kadının bir gizli dili de vardır haliyle. Daha doğrusu bilinir ama yazılmamış bir dildir bu. Bu dilin sözcüklerini, deyimlerini yi…

Çıkılacak Kız

Okuyan bir kızla çık. Parasını kıyafet yerine kitaplara yatıran bir kızla çık. Kitapları yüzünden dolabına sığamaz o. Okuyacağı kitapların listesini yapan, 12 yaşından beri kütüphane kartı olan bir kızla çık.
Okuyan bir kız bul. Okuyan bir kız olduğunu çantasında her zaman kitap taşımasından anlayabilirsin.[1] Kitapçıda, sevgiyle raflara bakan ve aradığı kitabı bulduğunda sessizce çığlık atandır o. Sahafta, eski bir kitabın sayfalarını koklayan fıstığı gördün mü? İşte o, okurdur. Hele sayfalar sararmışsa kesinlikle dayanamazlar.
Kahvecide[2] beklerken okuyan kızdır o. Fincanını dikizlersen, sütsüz kremasının yüzdüğünü görürsün çünkü o çoktan dalmıştır kitaba. Yazarın yarattığı dünyada kaybolmuştur. Sen de bir sandalye çek yanına. Sana ters ters bakabilir çünkü okuyan kızların çoğu rahatsız edilmek istemezler. Ona kitabı sevip sevmediğini sor.
Ona yeni bir kahve ısmarla.[3] Murakami hakkında ne düşündüğünü söyle.[4] Kardeşliğin ilk bölümünü bitirip bitiremediğini öğren.[5] Joyce’un Ulysse…

Havuçlu Pilav Meselesi

Yağmur yağıyordu, pis pis yağıyordu. Bu havada ancak yapabilecek bir şey bulanların, bulduklarını yapabilenlerin canı sıkılmazdı. Bense, gazetenin bilmecesini de çözmüş bulunuyordum. Bu kara gün pazar, başka türlü geçerdi.
Karımı düşünmek istedim: Gençti, güzeldi, şimdi akşam yemeğini hazırlamaya çalışıyor ve henüz mutfak işlerinden hoşlanıyordu. Epey çalışmama rağmen onu duygularımda canlandıramadım. Bu fena bir haldi. Ne yapmalı?
Radyo’ya gittim: Uzun dalga bomboştu, orta dalga da öyle… Uzun uzun esnedim.. kısa dalganın parazitleri arasında bir mucize çıktı: Bu enfes bir kemandı ve karımla, daha iki sevgiliyken dinlediğimiz bir…
Her şey canlanıverdi… İçimde kâinatı güzelleştiren, hayata mana veren o büyülü o heyecan belirmeye başlamıştı. Seslendim:
-  Hurrem…
Körpecik sesini işittim.
-  Efendim?
-  Gelsene biraz, dedim.
-  Ne var? diye sordu.
Ne var diye niçin soruyordu sanki? Ben onu güzel ve tatlı şeyleri paylaşmaktan başka ne için çağırırdım?
-  Gel hele! dedim.
-  Ama yemek yetişmeyecek so…

Mihman'ın Sesi

Akif Kurtuluş’un ilk romanı Mihman’da adı geçen şarkılardan hazırladığımız listeyi göreceksiniz aşağıda. Şarkı isimlerinin üstüne tıklayarak dinleyebilirsiniz.  Parantez içlerindeki isimler, alıntının yapıldığı bölüm adını, dolayısıyla alıntının anlatıcısını gösterir. İyi okumalar, iyi dinlemeler!
Estergon Kalesi: Ülkücü bir hocanın takımında iki devrimci topçuyduk. Ercüment Amca müessesenin yöneticilerinden biri olduğu için, takımın torpilli oyuncusu muamelesi görmüştüm başlarda. Benim faşolarla birlikte davranacağımı zannetmişti Cevdet. İdmanda ülkücüler teyp getirip Estergon Kalesi’ni dinletmeye başlayınca, bir gün ben de daha iyi bir teyp getirip dayadım Cem Karaca’dan Kavga’yı, Tamirci Çırağı’nı. Selda Bağcan… O günden sonra birbirimizin kademesine daha başka girmeye başladık.” (Avukat, s. 16) Yalan: Yolun karşı tarafına park ettiğim 306 İksir’e bindim. Hemen Yeliz’in kasetini koydum. İlk gençliğimden beri hastası olduğum bu kadının Yalan şarkısını dinleyerek Bölge Başkanlığı’na yola…

İLK GÖZ AĞRISI (23) : Engin Türkgeldi ve “Orada Bir Yerde”

Edebiyat ortamımız, ülkemizin diğer ortamlarından farklı değil. Yani, kaos hakim. Çok fazla kitap yayımlanıyor, eleştiri yok denecek kadar az ve sair. Bunlar hepimizin bildiği şeyler. Ve fakat ne şekilde, nasıl olursa olsun ilk kitabın heyecanı da ayrı. Hem, kağıt oyunu oynayanlar bilir; ilk elin günahı olmaz. İlk kitaplar da, tıpkı sonrakiler gibi, kusurlarıyla güzeldir. Kendimize ait, bize kendi yolumuzu açacak güzel yanlışlarımız olmazsa ne anlamı var yazmanın?
Bu ve benzeri düşüncelerden hareketle ilk kitaplarını çıkarmış yazarlarla söyleşi yapma fikri gelişti. İlk kitabını çıkarmış her yazara sorulabilecek ortak sorular belirlemeye çalıştım. Samimiyetle sorulan sorulara verilecek sahici cevaplar, belki, ortak dertlerimizi anlamaya, birlikte düşünmeye vesile olur. Hiçbir şey olmasa bile, bir yazar dostumuzun ilk göz ağrısının heyecanını paylaşmış oluruz. Onur ÇalıKitapsız bir hevesli olmaktan kitaplı bir yazar olmaya giden süreç nasıl gelişti? Benim en baştan beri hevesli olduğum şey…

Filmlerde Kitap Var!

Kitaplarla yatıp kalkanlardansanız, izlediğiniz bir filmde okuduğunuz bir kitabı görünce gülümsersiniz, bir arkadaşınızı görmüş gibi. Daha önce tanışmadığınız bir arkadaşsa bu kitap, hemen bir kenara not ederseniz adını. Bazen, yönetmenler acımasız olur ve filmdeki karakterin elindeki kitabı göreceğiz diye pause tuşunu eskitmek zorunda kalırız. Neyse ki Anıl Altın ve Nazlı Karabıyıkoğlu, aşağıda okuyacağınız keyifli çalışmayı yapmışlar. 10 güzel filmde geçen kitaplar, hem sinemanın hem de edebiyatın ruhuna uygun bir şekilde yazılmış. Bakalım hangileri tanıdık size!
Solaris (Solyaris, 1972)
Sinema tarihindeki en özel yönetmenlerden biri olan Andrei Tarkovsky’nin Stanislav Lem’in aynı adlı kitabından uyarladığı Solaris (Solyaris, 1972), bir bilimkurgu başyapıtıdır. Başarısız bir uzay deneyinde bilim adamları ve özellikle baş karakter psikolog Kris Kelvin, hayalin her şeyi tatmin edip gerçekliği muğlaklaştırmasıyla birlikte, derin içsel yolculuklara çıkarlar. Başta eski karısı Khari olmak …