Ana içeriğe atla

Filmlerde Kitap Var!


Kitaplarla yatıp kalkanlardansanız, izlediğiniz bir filmde okuduğunuz bir kitabı görünce gülümsersiniz, bir arkadaşınızı görmüş gibi. Daha önce tanışmadığınız bir arkadaşsa bu kitap, hemen bir kenara not ederseniz adını. Bazen, yönetmenler acımasız olur ve filmdeki karakterin elindeki kitabı göreceğiz diye pause tuşunu eskitmek zorunda kalırız. Neyse ki Anıl Altın ve Nazlı Karabıyıkoğlu, aşağıda okuyacağınız keyifli çalışmayı yapmışlar. 10 güzel filmde geçen kitaplar, hem sinemanın hem de edebiyatın ruhuna uygun bir şekilde yazılmış. Bakalım hangileri tanıdık size!

Solaris (Solyaris, 1972)

Sinema tarihindeki en özel yönetmenlerden biri olan Andrei Tarkovsky’nin Stanislav Lem’in aynı adlı kitabından uyarladığı Solaris (Solyaris, 1972), bir bilimkurgu başyapıtıdır. Başarısız bir uzay deneyinde bilim adamları ve özellikle baş karakter psikolog Kris Kelvin, hayalin her şeyi tatmin edip gerçekliği muğlaklaştırmasıyla birlikte, derin içsel yolculuklara çıkarlar. Başta eski karısı Khari olmak üzere geçmişinden çıkıp gelen parçaların, Kris Kelvin’in mantıklı zihnini parçalayışına tanık oluruz. Ve her şeyin sonunda, son sahnede kamera gökyüzüne doğru yükselip bize bir ipucu verdiğinde dahi hayali gezegen Solaris bir muamma olmaktan öteye gitmeyecektir.

Miguel de Cervantes’in Don Kişot’u filmde doğum günü sahnesinde, “İnsanın ihtiyacı olan insandır.” vurgusundan hemen önce karşımıza çıkıyor. Hayali bir gezegenden, hayali canavarlara, düşmanlara savaş açan Don Kişot’a ve sadık dostu Sancho Panza’ya kadar uzanıyor yol.

Kıyamet (Apocalypse Now, 1979)

Daha çok Baba üçlemesiyle (The Godfather, 1972, 1974, 1990) sinemaseverlerin gönlünde taht kurmuş olan Francis Ford Coppola’nın büyük zorluklarla çektiği Kıyamet (Apocalypse Now, 1979) filmi, Vietnam Savaşı’nı ve özellikle de savaş psikolojisini en iyi anlatan filmlerin başında geliyor. Savaş tüm sıcaklığıyla devam ederken kendisine, diğer tarafa geçmiş (ki bu tarafın karanlık mı, aydınlık mı olduğu tartışma konusudur)  Albay Walter E. Kurtz’ü (Marlon Brando) bulma görevi verilen Yüzbaşı Benjamin L. Lillard (Martin Sheen), ekibiyle birlikte sonu belirsiz bir yolculuğa çıkar. Bu yolculuğun esasen ABD’nin Vietnam’da içine düştüğü durumun bir alegorisi olduğunu vurgulamakta ise fayda var.

Albay Kurtz, bir sahnede T. S. Eliot’un The Hollow Men isimli şiirini okumaktadır. Bu sahne sanki başka bir şiirle doldurulamaz. Çünkü The Hollow Men şiiri, alegorik yapısıyla, savaşa işaret eden öğeleriyle ve ölümün nefesinden dokunmuş olmasıyla bir savaş ağıtı gibidir:

Sightless, unless
The eyes reappear
As the perpetual star
Multifoliate rose
Of death's twilight kingdom
The hope only
Of empty men.

Cinnet (The Shining, 1980)

Stanley Kubrick’i birçoklarının gözünde gelmiş geçmiş en büyük yönetmen statüsüne yükselten şey, sadece farklı türlerde filmler çekmiş olması değil, bu filmlerin -belki ilk ikisi hariç- tamamının başyapıt olmasıdır. Stephen King’in aynı adlı romanından uyarladığı Cinnet (The Shining, 1980) filmi de korku-gerilim türünde çok özel bir yerde durmaktadır. Başta başrol oyuncusu Jack Nicholson’ın efsanevi performansı (Jack Torrance) ile öne çıkan Cinnet, Kubrick’in dehasını yansıtır şekilde bizlere tekinsiz bir atmosfer ve unutulmaz sahneler sunuyor.

J. D. Salinger’ın Çavdar Tarlasında Çocuklar (The Catcher in The Rye) kitabını ise, filmin başında Bayan Torrance tarafından okunurken görüyoruz. Belki de kitabın unutulmaz kahramanı Holden’ın şu cümlelerini okuyor Bayan Torrance: “Hatırlamayışımın nedeni;  felaket üzgündüm. Bir şeylere üzülüyorsam, tuvalete gitmem gerekse bile gitmem. Üzülmekten gidemem. Üzülmeyi bırakıp gidemem.”

Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği (The Unbearable Lightness of Being, 1988)

Milan Kundera’nın aynı adlı romanından uyarlanan Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği (The Unbearable Lightness of Being, 1988) bir Philip Kaufman filmi. Güçlü bir edebiyat eserinin uyarlaması olarak tartışmalı bir film olsa da üç temel karakteri arasındaki karmaşık ilişkiyi ve bu karakterlerin ruh hâllerini anlatış biçimi, oyuncuların (Daniel Day-Lewis, Juliette Binoche ve Lena Olin) başarılı performansları ile perçinlenmiş. Politik bir alt metin üzerinde, eşsiz Prag görüntüleri ile birlikte insan ruhunun kıvrımlarında bir yolculuk sunuyor film bizlere.

Tereza’nın koltuğunun altında o koca ciltli Anna Karenina’yla Tomas’ın az önce kitap okuduğu banka oturup, oranın aynı zamanda kendisinin de kitap okuma yeri olduğunu söylemesi, filmin büyülü kitap sahnelerinden biridir. Tereza’nın Anna Karenina ile kurduğu bağ, daha sonraları Tomas’la olan evliliğinde yaşanacakların ipucu olabilir. Naif çığlıklar, kızaran yanaklar, histeri nöbetleri... Tolstoy’un bu büyük romanının başlangıcındaki cümle özetliyor belki de her şeyi: “Bütün mutlu aileler birbirine benzer; her mutsuz aileninse kendine özgü bir mutsuzluğu vardır.”

Katil Doğanlar (Natural Born Killers, 1994)

Oliver Stone’un Quentin Tarantino’nun hikâyesinden uyarladığı Katil Doğanlar (Natural Born Killers, 1994) filmi, baş karakterleri Mickey Knox (Woody Harrelson) ve Mallory Knox’un (Juliette Lewis) çarpıcı uyumlarıyla esasen akla hemen Bonnie ve Clyde (Bonnie and Clyde, 1967) ve Kanlı Toprak (Badlands, 1973) filmlerini getirse de kurgusu ve sinematografisi ile bambaşka bir çizgide ilerliyor. Daha da önemlisi, filmin esas meselesi: Film, şiddet ile medya ilişkisi üzerine tartışma yaratacak bir yergide bulunma peşinde.

Sylvia Plath’in The Bell Jar (Sırça Fanus) isimli kitabını, cinnet eşiğini aşmadan hemen önce, henüz uyumakta olan Mallory Knox’un yatağının kenarında görüyoruz.  Tam bu eşikteyken, Plath’in tek romanı olan bu kitabın yanında uyuyup kalmak... Plath, üstesinden gelemediği açmazlarını otobiyografik öğelerle anlattığı Sırça Fanus ile Mallory’yi tetiklemiş olabilir mi?

Saatler (The Hours, 2002)

Michael Cunningham'ın aynı adlı kitabından uyarlanan Saatler (The Hours, 2002) filmi, üç farklı zaman diliminde yaşayan üç kadının hayatlarından birer kesiti, girift bir dille anlatıyor. Yönetmenliğini Stephen Daldry'nin yaptığı filmde Virginia Woolf'un Mrs. Dalloway isimli eseri etrafında örülmüş hikâyede bir yazar, bir okuyucu ve bir karakter, birbirlerine sıkı sıkıya bağlı. Virginia Woolf'u eserini yazarken, Laura Brown'ı bu eseri okurken ve Clarissa Vaughan'ı da yaşarken görüyoruz ki bu edimler, karşıtlıkların bir araya gelip bir bütün oluşturmasıyla hayatın ta kendisini şekillendiriyor.

Ve filmde Mrs. Dalloway’in o güzel başlangıç cümlesi yankılanıyor: “Mrs. Dalloway o sabah çiçekleri kendisinin alacağını söyledi.”

Maç Sayısı (Match Point, 2005)

1970’lerden itibaren hem yıldız bir oyuncu hem senarist hem de auteur bir yönetmen olarak öne çıkan Woody Allen, kendisine has zekâsı ve mizahi dili ile bilinir. Aynı zamanda bir entelektüeldir ve kadın erkek ilişkileri ile örülü filmlerinde sanatın her alanından ince ve keskin göndermelere sıkça rastlarız. Maç Sayısı (Match Point, 2005) filminde de özellikle Fyodor Dostoyevski’nin Suç ve Ceza romanına atıfta bulunur.

Filmin başlarında, baş karakterlerden Chris Wilton’ı (Jonathan Rhys Meyers), Suç ve Ceza’ya göz atarken görürüz ki bu bir işarettir bizim için. Raskolnikov’un o meşhur cinayetten sonra çektiği tüm vicdan azaplarının ve ıstırapların bir yansımasıdır Chris’in cinayetine karşı besledikleri. Zenginlik uğruna cinayet işleyebilecek olan Chris, modern zamanın Raskolnikov’u olarak izleyicinin karşısındadır şimdi.

Küçük Gün Işığım (Little Miss Sunshine, 2006)

Amerikan bağımsız sineması, ana akım Hollywood sinemasına göre daha incelikli ve sanatsal olma yönüyle öne çıkıyor. Bu bağımsız filmler, adaylıkları ve özellikle de kazandıkları senaryo ödülleriyle Akademi Ödülleri’nin (Oscar) anlamını arttırıyor diyebiliriz zira Hollywood sineması artık ciddi ciddi senaryo sıkıntısı çekmekte. 2007 yılında En İyi Orijinal Senaryo ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Alan Arkin) dallarında Oscar ödüllerini kazanan Küçük Gün Işığım (Little Miss Sunshine, 2006) ise bu konuda güzel bir örnek. Aralarında akrabalık bağı bulunan ve nevi şahıslarına münhasır altı kişinin, bütün zıtlıklarını ve farklılıklarını beraberlerine alarak çıktıkları bir macerayı anlatan, dramatik yapısı iyi kurulmuş hoş ve komik bir yol filmi.

Friedrich Nietzsche’nin Böyle Buyurdu Zerdüşt isimli kitabını, yolculuk öncesinde evin suskun oğlu Dwayne’in (Paul Dano) elinde görürüz. Zerdüşt’ün her biri aforizma niteliğindeki söylemleri, bu sessiz çocuğun zihninde kim bilir neler uyandırıyordur? “Her şey gider, her şey geri gelir, sonrasızca döner varlık çarkı. Her şey ölür, her şey yine çiçeklenir; sonrasızca sürer varlık yılı.”

Okuyucu (The Reader, 2008)

Başta Akademi, Altın Küre ve BAFTA Ödülleri olmak üzere topladığı ödüllerin yanı sıra, konusu ve cüretkârlığı ile de tartışmalara yol açmış bir filmdir Okuyucu (The Reader, 2008). İkinci Dünya Savaşı sonrası Almanya’sında geçen filmde, henüz ergenlik döneminde olan genç bir erkek olan Michael (David Kross ve daha sonra Ralph Fiennes) ile orta yaşlı bir kadın olan Hanna’nın (Kate Winslet) sıra dışı ilişkisine tanık oluruz. Cinselliğe ve “okumaya” dayalı bu ilişki, kadının sakladığı korkunç sır açığa çıkınca bambaşka bir boyuta ulaşır. Winslet’in harika performansı ile can verdiği Hanna Schmitz, sinema tarihinde benzerine ender rastlanacak cinsten bir karakter.

Michael’in Hanna’ya okuduğu kitaplar: Homeros’tan Odysseia, Çehov’dan Küçük Köpekli Kadın öyküsü, Friedrich Schiller’dan Intrigue and Love, Gotthold Lessing’den Emilia Galotti.

Aşkın 500 Günü (500 Days of Summer, 2009)

Son olarak yine Amerikan bağımsız sinemasından bir örnekle karşı karşıyayız: Aşkın 500 Günü (500 Days of Summer, 2009). Yönetmenliğini Marc Webb’in yaptığı film, aslında bilindik bir temaya (aşk), farklı bakış açılarına sahip karakterler üzerinden, sıra dışı bir kurguyla ayna tutan hoş bir romantik komedi. Bununla birlikte, hayatın kendisine ve özellikle de aşka ve mutluluğa dair felsefi çıkarımlar yapabileceğimiz bir film; mimarlık eğitimi almış Tom karakterinin (Joseph Gordon-Levitt) saplantı derecesinde sevdiği Mutluluğun Mimarisi (Alain de Botton) kitabını bir ipucu olarak önümüze seriyor.

Tom, sevdiği kızın (Zooey Deschanel) doğum gününe giderken, ona hediye olarak Mutluluğun Mimarisi kitabını götürür. Kitaptan bir bölüm: “Mimaride düzen görmek istememizin bir başka nedeni de kendimizi karmaşık duygulardan korumaya çalışmaktır. Bize belli bir düzen ve öngörülebilirlik sunan insan yapısı ortamlar hoşumuza gider çünkü buralarda zihnimizi dinlendirebiliriz.”


Nazlı Karabıyıkoğlu ve Anıl Altın ortak yapımıdır.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kadın Argosu ve "Kadın Argosu Sözlüğü"

Uğruna, tahtını/tacını terk eden krallar vardır. Çok sevilir, kıskanılır, tabanca çekilir, bıçak sıyrılır. Ölünür, öldürülür, gerekirse mahpus yatılır.
Anadır, bacıdır, teyzedir, haladır. Yavukludur, orospudur, metrestir, kapatmadır, yosmadır. Savaşların en büyük mağdurudur. Tecavüz edilir, esir alınır, satılır, köle yapılır. Tecavüzcü değil o asılır, çünkü yargıç erkektir.
Erkekleri de doğurur. Emzirir, besler, bokunu sidiğini temizler, donunu yıkar, pantolonunu ütüler yıllarca. Büyüdüğüne emin olunca, bir başka kadına devreder yaşatsın diye.
Biraz gecikse, kapılarda camlarda bekler sabaha dek. Ölse, gözüyle görmedikçe öldüğüne inanmaz, bekler ölene dek. Şili’de, Arjantin’de, Fransa’da, Ürdün’de hep aynıdırlar; 500, gerekirse 5000 hafta beklerler hiç yüksünmeden; katillere inat. Zalim dövmekten usanır, onlar beklemekten vazgeçmez.
Bu kadar çok işi ve adı olan kadının bir gizli dili de vardır haliyle. Daha doğrusu bilinir ama yazılmamış bir dildir bu. Bu dilin sözcüklerini, deyimlerini yi…

Havuçlu Pilav Meselesi

Yağmur yağıyordu, pis pis yağıyordu. Bu havada ancak yapabilecek bir şey bulanların, bulduklarını yapabilenlerin canı sıkılmazdı. Bense, gazetenin bilmecesini de çözmüş bulunuyordum. Bu kara gün pazar, başka türlü geçerdi.
Karımı düşünmek istedim: Gençti, güzeldi, şimdi akşam yemeğini hazırlamaya çalışıyor ve henüz mutfak işlerinden hoşlanıyordu. Epey çalışmama rağmen onu duygularımda canlandıramadım. Bu fena bir haldi. Ne yapmalı?
Radyo’ya gittim: Uzun dalga bomboştu, orta dalga da öyle… Uzun uzun esnedim.. kısa dalganın parazitleri arasında bir mucize çıktı: Bu enfes bir kemandı ve karımla, daha iki sevgiliyken dinlediğimiz bir…
Her şey canlanıverdi… İçimde kâinatı güzelleştiren, hayata mana veren o büyülü o heyecan belirmeye başlamıştı. Seslendim:
-  Hurrem…
Körpecik sesini işittim.
-  Efendim?
-  Gelsene biraz, dedim.
-  Ne var? diye sordu.
Ne var diye niçin soruyordu sanki? Ben onu güzel ve tatlı şeyleri paylaşmaktan başka ne için çağırırdım?
-  Gel hele! dedim.
-  Ama yemek yetişmeyecek so…

Ahır Yakmak

Onu üç yıl önce burada, Tokyo’da, bir arkadaşımın düğününde görmüştüm ve görüşmeye başladık. Aramızda neredeyse bir düzine yaş farkı vardı; o yirmi yaşındaydı bense otuz bir. Bu o kadar da önemli değildi. O zamanlar zihnim bir sürü şeyle meşguldü ve yaş farkı gibi şeyler hakkında kaygılanmaya vaktim yoktu. Ayrıca evliydim ama bu durum onu da rahatsız etmiyor gibiydi. Ünlü bir pandomim ustasıyla çalışıyordu, ay sonunu getirmek için de tanıtım modeli olarak iş buluyordu. Fakat bulduğu bu reklam tanıtım işlerinde genellikle sorun çıkıyordu, fazla bir geliri yoktu. Yetiştiremediği yerde, erkek arkadaşları vardı. Bundan yüzde yüz emin değilim ama bana söylediği şeylerden bunu çıkarmak mümkündü. Daha önce söylediğim gibi, tanıştığımızda pandomim çalıştığını söylemişti. Bir gece, dışarıda bir bardaydık, bana Mandalina Soyma numarasını yaptı. Adından da anlayacağınız üzere, bu gösteride bir mandalina soyuluyor. Solunda mandalinalarla dolu bir kase, sağında ise kabuklar için bir kase vardı. En a…

Çıkılacak Kız

Okuyan bir kızla çık. Parasını kıyafet yerine kitaplara yatıran bir kızla çık. Kitapları yüzünden dolabına sığamaz o. Okuyacağı kitapların listesini yapan, 12 yaşından beri kütüphane kartı olan bir kızla çık.
Okuyan bir kız bul. Okuyan bir kız olduğunu çantasında her zaman kitap taşımasından anlayabilirsin.[1] Kitapçıda, sevgiyle raflara bakan ve aradığı kitabı bulduğunda sessizce çığlık atandır o. Sahafta, eski bir kitabın sayfalarını koklayan fıstığı gördün mü? İşte o, okurdur. Hele sayfalar sararmışsa kesinlikle dayanamazlar.
Kahvecide[2] beklerken okuyan kızdır o. Fincanını dikizlersen, sütsüz kremasının yüzdüğünü görürsün çünkü o çoktan dalmıştır kitaba. Yazarın yarattığı dünyada kaybolmuştur. Sen de bir sandalye çek yanına. Sana ters ters bakabilir çünkü okuyan kızların çoğu rahatsız edilmek istemezler. Ona kitabı sevip sevmediğini sor.
Ona yeni bir kahve ısmarla.[3] Murakami hakkında ne düşündüğünü söyle.[4] Kardeşliğin ilk bölümünü bitirip bitiremediğini öğren.[5] Joyce’un Ulysse…

Mihman'ın Sesi

Akif Kurtuluş’un ilk romanı Mihman’da adı geçen şarkılardan hazırladığımız listeyi göreceksiniz aşağıda. Şarkı isimlerinin üstüne tıklayarak dinleyebilirsiniz.  Parantez içlerindeki isimler, alıntının yapıldığı bölüm adını, dolayısıyla alıntının anlatıcısını gösterir. İyi okumalar, iyi dinlemeler!
Estergon Kalesi: Ülkücü bir hocanın takımında iki devrimci topçuyduk. Ercüment Amca müessesenin yöneticilerinden biri olduğu için, takımın torpilli oyuncusu muamelesi görmüştüm başlarda. Benim faşolarla birlikte davranacağımı zannetmişti Cevdet. İdmanda ülkücüler teyp getirip Estergon Kalesi’ni dinletmeye başlayınca, bir gün ben de daha iyi bir teyp getirip dayadım Cem Karaca’dan Kavga’yı, Tamirci Çırağı’nı. Selda Bağcan… O günden sonra birbirimizin kademesine daha başka girmeye başladık.” (Avukat, s. 16) Yalan: Yolun karşı tarafına park ettiğim 306 İksir’e bindim. Hemen Yeliz’in kasetini koydum. İlk gençliğimden beri hastası olduğum bu kadının Yalan şarkısını dinleyerek Bölge Başkanlığı’na yola…

Dost: Vüs’at O. Bener’in Öykü Dünyasına İlk Adım

Vüs’at O. Bener’in 1952’de yayımlanan ilk öykü kitabı Dost’taki öyküler yalın bir dile sahip oluşları ve fazla sözcük kullanımından sakınmaları ile öne çıkar. Bu iki belirgin özellik ilkin Sait Faik öykücülüğünde görülmüş olsa da, Bener, öykü kişilerinin güçlü içselliği ve ruhsal gelgitlerini gündelik dile ustaca yedirerek kendi özgün dilinde yazmayı başarmıştır. Bunun yanı sıra her bir öykünün hemen ilk cümleleriyle güçlü bir atmosfer kurmanın yetkinliğine de sahiptir.

Şimdiye dek Dost’a dair yazılanların üzerine yeni bir şey eklemenin, tekrara düşmemenin zorluğunun farkındayım. Bu zorluğu, hakkında pek konuşulmamış öykülere eğilerek ya da üzerinde zaten kalem oynatılmış olanlara farklı bir açıdan bakmaya çalışarak bir nebze olsun aşmayı umuyorum.

İlkin, kitabın basılmasında başarısının etkin rol oynadığı, kitaba adını veren Dost adlı öyküye bakalım. Öykü, Kasap Ali ile yarenlik eden Niyazi Bey’in kararsız düşünceleri, ruhsal gelgitleri üzerinden ilerler. Kasap Ali duygusuz, acımasız v…