Ana içeriğe atla

Aslan Sivas

yazı da, film gibi, Neşet Ertaş'a 

Hatırladığım kadarıyla, çünkü bu dünyada her şey hatırlandığı gibi değil midir, ben çocukken Aslan Kral diye bir film vardı. O dönem sinemalarda oynadı, oyuncakları filan çıktı. Tabi ben bunları televizyonda filan görürdüm ama izlemedim, hala da izlemiş değilim o filmi. 

Siz hiç sineması olmayan bir kasabada yaşadınız mı? Ya da gelen öğretmenlerin mecburi hizmetleri için gelip “kurtulmak” için can attıkları bir yerde?

Yaşamadıysanız, hiç oğlan çocuğu olmadıysanız ve iyi bir edebiyat okuru değilseniz Kaan Müjdeci’nin ilk filmi Sivas’taki çocukların diyaloglarını abartılı ya da “terbiyesizce” bulabilirsiniz.
Besmele: Sivas, bir hikaye anlatıyor. Bütün sanat eserleri gibi. Yani bir kamu spotu değil. Sanat üreten kişi (sanatçı, yani herkes her an olabilir), bir şeyi gösterir ya da anlatır. Anlattığı hikayede taraf tutmaz, doğruyu işaret etmez. O Doğru Ahmet’in, kamu spotlarının, öğretmenlerin ve ahlakçıların işidir; sanatçının değil!

Milletçek muzdarip olduğumuz bir hastalığımız var (birçok hastalıklarımızdan biri); kurgu ile gerçek ayrımını yapamıyoruz. Bir sanat eseri, bir kurgu eser izliyorsanız/okuyorsanız onu gerçekle karıştırmayın. Tamam, sanat doğayı taklitten çıktı belki ama gerçeği birebir aktarmaya niyetlenmiş eserlerde bile “gerçek” yoktur. İkisi -tamamıyla- farkı şeylerdir.

Dolayısıyla, lütfen ve zinhar, sanat eserlerinden (filmlerden, oyunlardan, kitaplardan, şiirlerden, heykellerden vesair) “ders”, “amaç”, “ana konu” filan çıkarmayın! Bunu yapıyorsanız, iyi niyetli olsanız bile, edebiyat eserlerini mahkemelerde yargılayan, heykelleri yıktıran (ee çünkü bir ana konusu yok, bi’şey anlatmıyor, ders vermiyor, Atatürk heykeli de değil zaten), kitapları yaktıran zihniyetle aynı noktadasınız demektir. Kusura bakmayın, dost acı söyler.

Sanat eserinin her türlüsü ama her türlüsü bir hikaye anlatır. Siz de, madem bu kadar sanatsevicisiniz, oturup o hikayeyi çoğaltacaksınız. Bu işler böyle yürüyor azizim.
Yukardaki girişi neden yaptım? Hani bazı pop şarkıları olur ya, hiçbir zaman açıp da dinlememişsinizdir ama bilirsiniz. Metazori duymuşsunuzdur. Benzer bir durumu Sivas filmiyle ilgili yaşadım. İzlemeyi düşündüğüm için filmle ilgili hiçbir şey okumamaya özellikle çalışsam da ordan buradan duyduklarım, gördüklerim oldu: Efendim, çok küfür varmış, efendime söyliyeyim, hayvanlara eziyet varmış vesaire.

Sivas filmindeki köpek dövüşü sahnelerinden rahatsız mı oldunuz? Peki, et yiyor musunuz? Başka sorum yok sayın yargıç!
Sivas, bir hikaye anlatıyor. Güzel anlatıyor anlattığı hikayeyi. Çocuk oyuncular, diyaloglar, hikayenin dozu, dövüş sahneleri… hepsi yerli yerinde.

Benim tek gereksiz bulduğum şey, Aslan’ın banyo ettiği sahnede annesinin memelerini görmemiz. Daha doğrusu Aslan’ın annesinin memelerine bakmasını görmemiz. Gerek yoktu be Kaan, diyesiyim. Tamam Baba Freud. Anladık. Ama sen annesinin memelerini göstermesen de biz düşünürdük onu. İşte burada da hikaye ve öykü ayrımına geldik, sevgili arkadaşlar. Ben öyküye giden yola sapmak isterdim. (Bakınız: Öykü ve Hikâye)

Filmi izlerken Emrah Serbes’in Erken Kaybedenler’i geldi aklıma sık sık; oğlan çocuklarının dünyası. Elbet Sivas filminden bir sürü “şey” çıkarılabilir. Yüzeydeki hikayenin altında bin katman var. Ama bunu yapmak işin ehli olanların işi. Beni aşar.

Sadece diyeceğim: Sivas’ı izleyiniz.

Alejandro González Iñárritu, Amores Perros’u çekmeseydi mi diyorsunuz şimdi siz? Hiç de iyi mesajlar vermiyordu zaten terbiyesiz, köpekleri dövüştürmüştü.

Başka sorum yok sayın yargıç!

İyi seyirler…


Onur Çalı

Yorumlar

Yorum Gönder

Yorum Yaz Bilader

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kadın Argosu ve "Kadın Argosu Sözlüğü"

Uğruna, tahtını/tacını terk eden krallar vardır. Çok sevilir, kıskanılır, tabanca çekilir, bıçak sıyrılır. Ölünür, öldürülür, gerekirse mahpus yatılır.
Anadır, bacıdır, teyzedir, haladır. Yavukludur, orospudur, metrestir, kapatmadır, yosmadır. Savaşların en büyük mağdurudur. Tecavüz edilir, esir alınır, satılır, köle yapılır. Tecavüzcü değil o asılır, çünkü yargıç erkektir.
Erkekleri de doğurur. Emzirir, besler, bokunu sidiğini temizler, donunu yıkar, pantolonunu ütüler yıllarca. Büyüdüğüne emin olunca, bir başka kadına devreder yaşatsın diye.
Biraz gecikse, kapılarda camlarda bekler sabaha dek. Ölse, gözüyle görmedikçe öldüğüne inanmaz, bekler ölene dek. Şili’de, Arjantin’de, Fransa’da, Ürdün’de hep aynıdırlar; 500, gerekirse 5000 hafta beklerler hiç yüksünmeden; katillere inat. Zalim dövmekten usanır, onlar beklemekten vazgeçmez.
Bu kadar çok işi ve adı olan kadının bir gizli dili de vardır haliyle. Daha doğrusu bilinir ama yazılmamış bir dildir bu. Bu dilin sözcüklerini, deyimlerini yi…

Çıkılacak Kız

Okuyan bir kızla çık. Parasını kıyafet yerine kitaplara yatıran bir kızla çık. Kitapları yüzünden dolabına sığamaz o. Okuyacağı kitapların listesini yapan, 12 yaşından beri kütüphane kartı olan bir kızla çık.
Okuyan bir kız bul. Okuyan bir kız olduğunu çantasında her zaman kitap taşımasından anlayabilirsin.[1] Kitapçıda, sevgiyle raflara bakan ve aradığı kitabı bulduğunda sessizce çığlık atandır o. Sahafta, eski bir kitabın sayfalarını koklayan fıstığı gördün mü? İşte o, okurdur. Hele sayfalar sararmışsa kesinlikle dayanamazlar.
Kahvecide[2] beklerken okuyan kızdır o. Fincanını dikizlersen, sütsüz kremasının yüzdüğünü görürsün çünkü o çoktan dalmıştır kitaba. Yazarın yarattığı dünyada kaybolmuştur. Sen de bir sandalye çek yanına. Sana ters ters bakabilir çünkü okuyan kızların çoğu rahatsız edilmek istemezler. Ona kitabı sevip sevmediğini sor.
Ona yeni bir kahve ısmarla.[3] Murakami hakkında ne düşündüğünü söyle.[4] Kardeşliğin ilk bölümünü bitirip bitiremediğini öğren.[5] Joyce’un Ulysse…

Havuçlu Pilav Meselesi

Yağmur yağıyordu, pis pis yağıyordu. Bu havada ancak yapabilecek bir şey bulanların, bulduklarını yapabilenlerin canı sıkılmazdı. Bense, gazetenin bilmecesini de çözmüş bulunuyordum. Bu kara gün pazar, başka türlü geçerdi.
Karımı düşünmek istedim: Gençti, güzeldi, şimdi akşam yemeğini hazırlamaya çalışıyor ve henüz mutfak işlerinden hoşlanıyordu. Epey çalışmama rağmen onu duygularımda canlandıramadım. Bu fena bir haldi. Ne yapmalı?
Radyo’ya gittim: Uzun dalga bomboştu, orta dalga da öyle… Uzun uzun esnedim.. kısa dalganın parazitleri arasında bir mucize çıktı: Bu enfes bir kemandı ve karımla, daha iki sevgiliyken dinlediğimiz bir…
Her şey canlanıverdi… İçimde kâinatı güzelleştiren, hayata mana veren o büyülü o heyecan belirmeye başlamıştı. Seslendim:
-  Hurrem…
Körpecik sesini işittim.
-  Efendim?
-  Gelsene biraz, dedim.
-  Ne var? diye sordu.
Ne var diye niçin soruyordu sanki? Ben onu güzel ve tatlı şeyleri paylaşmaktan başka ne için çağırırdım?
-  Gel hele! dedim.
-  Ama yemek yetişmeyecek so…

Mihman'ın Sesi

Akif Kurtuluş’un ilk romanı Mihman’da adı geçen şarkılardan hazırladığımız listeyi göreceksiniz aşağıda. Şarkı isimlerinin üstüne tıklayarak dinleyebilirsiniz.  Parantez içlerindeki isimler, alıntının yapıldığı bölüm adını, dolayısıyla alıntının anlatıcısını gösterir. İyi okumalar, iyi dinlemeler!
Estergon Kalesi: Ülkücü bir hocanın takımında iki devrimci topçuyduk. Ercüment Amca müessesenin yöneticilerinden biri olduğu için, takımın torpilli oyuncusu muamelesi görmüştüm başlarda. Benim faşolarla birlikte davranacağımı zannetmişti Cevdet. İdmanda ülkücüler teyp getirip Estergon Kalesi’ni dinletmeye başlayınca, bir gün ben de daha iyi bir teyp getirip dayadım Cem Karaca’dan Kavga’yı, Tamirci Çırağı’nı. Selda Bağcan… O günden sonra birbirimizin kademesine daha başka girmeye başladık.” (Avukat, s. 16) Yalan: Yolun karşı tarafına park ettiğim 306 İksir’e bindim. Hemen Yeliz’in kasetini koydum. İlk gençliğimden beri hastası olduğum bu kadının Yalan şarkısını dinleyerek Bölge Başkanlığı’na yola…

İLK GÖZ AĞRISI (23) : Engin Türkgeldi ve “Orada Bir Yerde”

Edebiyat ortamımız, ülkemizin diğer ortamlarından farklı değil. Yani, kaos hakim. Çok fazla kitap yayımlanıyor, eleştiri yok denecek kadar az ve sair. Bunlar hepimizin bildiği şeyler. Ve fakat ne şekilde, nasıl olursa olsun ilk kitabın heyecanı da ayrı. Hem, kağıt oyunu oynayanlar bilir; ilk elin günahı olmaz. İlk kitaplar da, tıpkı sonrakiler gibi, kusurlarıyla güzeldir. Kendimize ait, bize kendi yolumuzu açacak güzel yanlışlarımız olmazsa ne anlamı var yazmanın?
Bu ve benzeri düşüncelerden hareketle ilk kitaplarını çıkarmış yazarlarla söyleşi yapma fikri gelişti. İlk kitabını çıkarmış her yazara sorulabilecek ortak sorular belirlemeye çalıştım. Samimiyetle sorulan sorulara verilecek sahici cevaplar, belki, ortak dertlerimizi anlamaya, birlikte düşünmeye vesile olur. Hiçbir şey olmasa bile, bir yazar dostumuzun ilk göz ağrısının heyecanını paylaşmış oluruz. Onur ÇalıKitapsız bir hevesli olmaktan kitaplı bir yazar olmaya giden süreç nasıl gelişti? Benim en baştan beri hevesli olduğum şey…

Filmlerde Kitap Var!

Kitaplarla yatıp kalkanlardansanız, izlediğiniz bir filmde okuduğunuz bir kitabı görünce gülümsersiniz, bir arkadaşınızı görmüş gibi. Daha önce tanışmadığınız bir arkadaşsa bu kitap, hemen bir kenara not ederseniz adını. Bazen, yönetmenler acımasız olur ve filmdeki karakterin elindeki kitabı göreceğiz diye pause tuşunu eskitmek zorunda kalırız. Neyse ki Anıl Altın ve Nazlı Karabıyıkoğlu, aşağıda okuyacağınız keyifli çalışmayı yapmışlar. 10 güzel filmde geçen kitaplar, hem sinemanın hem de edebiyatın ruhuna uygun bir şekilde yazılmış. Bakalım hangileri tanıdık size!
Solaris (Solyaris, 1972)
Sinema tarihindeki en özel yönetmenlerden biri olan Andrei Tarkovsky’nin Stanislav Lem’in aynı adlı kitabından uyarladığı Solaris (Solyaris, 1972), bir bilimkurgu başyapıtıdır. Başarısız bir uzay deneyinde bilim adamları ve özellikle baş karakter psikolog Kris Kelvin, hayalin her şeyi tatmin edip gerçekliği muğlaklaştırmasıyla birlikte, derin içsel yolculuklara çıkarlar. Başta eski karısı Khari olmak …