Ana içeriğe atla

Onlar burada yazıyor ey okur, sen kimleri okuyorsun acaba...


Mesut Varlık

Sakalım yok ki anlatayım, diyemiyorum maalesef...
Geçende bir dostum, gülücük işareti eşliğinde, The Guardian’da yayımlanan bir röportaj-haberi gönderdi bana. Nobel Edebiyat Ödülü’nün sözcüsü Horace Engdahl’ın Fransız La Corix’e verdiği röportaj, The Guardian’da “Yaratıcı Yazı Dersleri, Batı Edebiyatı’nı Öldürüyor” başlığıyla haber yapılmış. Gönderen, beni bu konudaki tavrım nedeniyle sabahlara kadar hunharca eleştiren biri! “Ben söyleyince anlamıyorsun di mi...” deyince, daha da gülüştük...
Bildiğim kadarıyla basınımızda pek bir yankı uyandırmadı bu haber. Garip değil tabii. Birkaç bilinen kalem haricinde, Nobel alan hangi yazarı bizimkiler tanıyor ki zaten? Her Nobel Edebiyat Ödülü açıklandığında, medyanın “Bilmemkim Kimdir?” diye haber yapmasını haklı çıkaran bir yayın dünyamız var çünkü. Nobel almış, üstelik Türkiye’de de çok sevilen sayısız yazarın, sayısız kitabı hâlâ Türkçe’ye çevrilmedi.
Ödülü alanı tanımıyoruz, kaldı ki ödülü verenlerin sözcüsünü tanıyalım...
Hele bir de yaratıcı yazıya, haberlerinden kültür medyasının onca ekmek yediği yazarların işine dil uzatıyor!
Buyrun cenaze namazına
Neyse, doğrusu benim derdim Batı edebiyatının ölmekte olduğunun nihayet fark edilmesi değil. “Yaratıcı yazı” denen “eğlence/keyif endüstrisi”ne dayanan herhangi bir edebiyatın sonunun bu olacağını görmek için müneccim böreği yemek gerekmiyor.
Benim derdim, yine söyleyeyim, Amerika’yı yeniden keşfedelim derken, Türkçe edebiyatın “ölmeye yatmaması”...
Türkçe edebiyatta kötü para, yandan yandan, iyi parayı itelemeye, kovmaya başladı: Tam bir “geçiş dönemi”ndeyiz!
Peki, İsveç Akademisi üyesi Horace Engdahl neler söylüyor? 
— “Batı edebiyatı, yazarlara yapılan maddi destekler ve yaratıcı yazı programları yüzünden fukaralaştı.”
Batı’da maddî karşılığı olmayan ödül vermek abestir. Türkiye’de ise verilen onlarca edebiyat ödülü arasında maddî karşılığı olanlar çok azdır, onlar da sembolik rakamlardır. Ama yine de “ödül” almış olmanın tanınma, gözlerin size dönmesi açısından bir faydası var, hâlâ.
Yaratıcı yazı programları ise bunun bir üst konumu. Vaktiyle ödül/ler almış yazarlar, birtakım kültür merkezlerinde, vs. ders vermeye başlayarak düzenli gelir elde ediyor. Buradaki mesele elbette “düzenli gelir” kısmında değil; “fillerin, zooloji dersi vermesinde.”
“Düzenli gelir” meselesi
— “Maddi destekler yoluyla yazarlık mesleğinin ‘profesyonelleşmesi’ edebiyatı olumsuz etkiliyor. Gördüğüm kadarıyla bu da yazarların toplumdan kopup, kurumlarla sağlıksız bir ilişkiye girmesine neden oluyor.  Eskiden yazarlar yaşamını sürdürmek için taksi şoförü, tezgâhtar, sekreter veya bekçi olurdu. Zordu ama kendilerini edebi açıdan beslerlerdi.”
Cumhuriyet’ten yakın zamanlara kadar yazarlarımızın “düzenli gelir” için yaptıkları işlere baktığımızda; milletvekilliğinden darphane müdürlüğüne, tapu-kadastro memurluğundan hazine memurluğuna, kütüphanecilikten kitabevi, meyhane işletmeciliğine, vs. kadar türlü işler yaptıklarını görürüz.
Bugünse kültür merkezlerinde, enstitülerde, üniversitelerde “yaratıcı yazı” dersleri vermeye başlayan yazarlarımızın sayısı gün geçtikçe artıyor. Amerika’yı yeniden keşfetmenin yolunda adım adım ilerliyoruz...
Nobel Edebiyat Ödülü’nün sözcüsü Horace Engdahl

İki ucu keskin değnek
— “Bizim Batı yakamızda bir sorun var; çünkü kim baksa Asya ve Afrika’da yazılanlardaki hürriyeti görür. Umarım edebiyat, asimilasyon ve Batılılaşma dersleri almayan Asya ve Afrika’nın yükselişiyle zenginleşir.”
“Söylediği” itibariyle katılsam da bu cümlelerde bana göre ciddi sorunlar var ama o konulara bu yazıda girmeyeyim.
İki ucu keskin bir değnek bu: Nasıl ki Türkiye’de yarının edebiyatı taşradan çıkmaktaysa, dünya edebiyatının yarını da “dünya”nın taşrası tarafından kaleme alınacak.
Ve fakat eşzamanlı olarak, 100’ün üzerinde ülkede yaratıcı yazı dernek ve toplulukları olduğunu da unutmamak gerekiyor. Tarihte hep olduğu gibi, “yaman çelişkiler” içindeyiz. Sopanın hangi yanına baskı yaparsak, oraya eğilecek...
Muhasebe bürolarındaki dosyalar
— “Alfred Nobel’in ödülün verilmesi için belirlediği ‘ideal yönde en seçkin çalışmayı’ bulmanın hâlâ mümkün olup olmadığından emin değilim.”
— “Bugün Ödül’ü kazananlar genelde 60 ve üstü yaştalar, bu nedenle bugünün yazarlarının hayatlarındaki değişimden etkilenmediler. Ancak her yerin pazar haline gelmesi nedeniyle edebiyatın geleceğinden endişeliyim. Ama bu da bir ‘karşı-pazar’ın varlığını gösterir; duygu ve deneyimlerin nasıl tercüme edileceğini bilen, korunaklı, derinlikli bir edebiyat.”
İçtiği kahveye, tütüne, içkiye; seviştiği insana; gittiği yola, gördüğü ağaca, vardığı görüşmeye, duyduğu havlamaya, konuştuğu insanlara; nefes aldığı oksijene, satırlara; yattığı uykuya, gördüğü rüyaya, uyandığı sabaha, yıkadığı yüzüne yabancı insanların “sezgi”den uzak, üstelik sezgiyi horgörerek yazdığı metinlerden oluşan bir edebiyatın, ancak muhasebe bürolarındaki dosyalarda yeri olabilir.
Umumi plastikler...
— “Edebiyat ile ‘meta olarak yükselen edebiyat’ arasındaki çizgi nasıl olur da silikleşir. Yayımlanan her şey hakkında aynı şekilde konuşuyoruz ve edebî eleştiri bu konuda zavallı. Bu devrim, hâlâ iyi durumdaki has edebiyatı marjinalize etti, konumunu değiştirdi.”
Burada Northrop Frye’nin Eleştirinin Anatomisi’nde “umumi eleştirmen” dediklerini görmek gerekiyor. Türkiye’dekilerden isim saymama bilmem ihtiyaç var mı!
Önceki yazılarımdan birinde Ursula Le Guin’den alıntıyla altını çizmeye çalıştığım ayrımı hatırlayanlar belki vardır; çöp değil plastik üretmeye alışmış bir edebiyatı, ancak çöp değil plastik yemekten hoşlanan eleştirmenler yüceltir...
Sonra da Engdahl’ın yaptığı gibi, ölüm ilanı verilir.
Daha üzerine düşünülmesi, konuşulması, tartışılması gereken sözleri var Engdahl’ın ama bu kadarla yetinmiş olayım.

“Okur kitlesi”
Kapitalizm, dünyada edebiyatı iki ana parçaya bölmeyi başardı; Türkiye'de de bu bölünme başladı. 
Habercisi olmayı hiç istemezdim... 
Bu çıkmazın akla gelen ilk çözümü, sezgiyle yazanların daha fazla ve baskın üretimde bulunmasıdır. Ama bu, tarihin ne vaktinde mümkün oldu ki!
Bu, doğası gereği, beklenebilir, beklenmesi meşru bir çözüm yolu değil.
Ama bir yandan da kapitalizmin esprisi gereği "kötü para iyi parayı kovmaya" devam ediyor.
O halde hemen her sektörde olduğu gibi, artık inisiyatif "alıcı" denilen muğlak kitlede; yani, okur’da.
Onlar burada yazıyor ey okur, sen kimleri okuyorsun acaba...

Mesut Varlık


Taraf Kitap’ta yayımlanmıştır.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kadın Argosu ve "Kadın Argosu Sözlüğü"

Uğruna, tahtını/tacını terk eden krallar vardır. Çok sevilir, kıskanılır, tabanca çekilir, bıçak sıyrılır. Ölünür, öldürülür, gerekirse mahpus yatılır.
Anadır, bacıdır, teyzedir, haladır. Yavukludur, orospudur, metrestir, kapatmadır, yosmadır. Savaşların en büyük mağdurudur. Tecavüz edilir, esir alınır, satılır, köle yapılır. Tecavüzcü değil o asılır, çünkü yargıç erkektir.
Erkekleri de doğurur. Emzirir, besler, bokunu sidiğini temizler, donunu yıkar, pantolonunu ütüler yıllarca. Büyüdüğüne emin olunca, bir başka kadına devreder yaşatsın diye.
Biraz gecikse, kapılarda camlarda bekler sabaha dek. Ölse, gözüyle görmedikçe öldüğüne inanmaz, bekler ölene dek. Şili’de, Arjantin’de, Fransa’da, Ürdün’de hep aynıdırlar; 500, gerekirse 5000 hafta beklerler hiç yüksünmeden; katillere inat. Zalim dövmekten usanır, onlar beklemekten vazgeçmez.
Bu kadar çok işi ve adı olan kadının bir gizli dili de vardır haliyle. Daha doğrusu bilinir ama yazılmamış bir dildir bu. Bu dilin sözcüklerini, deyimlerini yi…

Çıkılacak Kız

Okuyan bir kızla çık. Parasını kıyafet yerine kitaplara yatıran bir kızla çık. Kitapları yüzünden dolabına sığamaz o. Okuyacağı kitapların listesini yapan, 12 yaşından beri kütüphane kartı olan bir kızla çık.
Okuyan bir kız bul. Okuyan bir kız olduğunu çantasında her zaman kitap taşımasından anlayabilirsin.[1] Kitapçıda, sevgiyle raflara bakan ve aradığı kitabı bulduğunda sessizce çığlık atandır o. Sahafta, eski bir kitabın sayfalarını koklayan fıstığı gördün mü? İşte o, okurdur. Hele sayfalar sararmışsa kesinlikle dayanamazlar.
Kahvecide[2] beklerken okuyan kızdır o. Fincanını dikizlersen, sütsüz kremasının yüzdüğünü görürsün çünkü o çoktan dalmıştır kitaba. Yazarın yarattığı dünyada kaybolmuştur. Sen de bir sandalye çek yanına. Sana ters ters bakabilir çünkü okuyan kızların çoğu rahatsız edilmek istemezler. Ona kitabı sevip sevmediğini sor.
Ona yeni bir kahve ısmarla.[3] Murakami hakkında ne düşündüğünü söyle.[4] Kardeşliğin ilk bölümünü bitirip bitiremediğini öğren.[5] Joyce’un Ulysse…

Havuçlu Pilav Meselesi

Yağmur yağıyordu, pis pis yağıyordu. Bu havada ancak yapabilecek bir şey bulanların, bulduklarını yapabilenlerin canı sıkılmazdı. Bense, gazetenin bilmecesini de çözmüş bulunuyordum. Bu kara gün pazar, başka türlü geçerdi.
Karımı düşünmek istedim: Gençti, güzeldi, şimdi akşam yemeğini hazırlamaya çalışıyor ve henüz mutfak işlerinden hoşlanıyordu. Epey çalışmama rağmen onu duygularımda canlandıramadım. Bu fena bir haldi. Ne yapmalı?
Radyo’ya gittim: Uzun dalga bomboştu, orta dalga da öyle… Uzun uzun esnedim.. kısa dalganın parazitleri arasında bir mucize çıktı: Bu enfes bir kemandı ve karımla, daha iki sevgiliyken dinlediğimiz bir…
Her şey canlanıverdi… İçimde kâinatı güzelleştiren, hayata mana veren o büyülü o heyecan belirmeye başlamıştı. Seslendim:
-  Hurrem…
Körpecik sesini işittim.
-  Efendim?
-  Gelsene biraz, dedim.
-  Ne var? diye sordu.
Ne var diye niçin soruyordu sanki? Ben onu güzel ve tatlı şeyleri paylaşmaktan başka ne için çağırırdım?
-  Gel hele! dedim.
-  Ama yemek yetişmeyecek so…

Mihman'ın Sesi

Akif Kurtuluş’un ilk romanı Mihman’da adı geçen şarkılardan hazırladığımız listeyi göreceksiniz aşağıda. Şarkı isimlerinin üstüne tıklayarak dinleyebilirsiniz.  Parantez içlerindeki isimler, alıntının yapıldığı bölüm adını, dolayısıyla alıntının anlatıcısını gösterir. İyi okumalar, iyi dinlemeler!
Estergon Kalesi: Ülkücü bir hocanın takımında iki devrimci topçuyduk. Ercüment Amca müessesenin yöneticilerinden biri olduğu için, takımın torpilli oyuncusu muamelesi görmüştüm başlarda. Benim faşolarla birlikte davranacağımı zannetmişti Cevdet. İdmanda ülkücüler teyp getirip Estergon Kalesi’ni dinletmeye başlayınca, bir gün ben de daha iyi bir teyp getirip dayadım Cem Karaca’dan Kavga’yı, Tamirci Çırağı’nı. Selda Bağcan… O günden sonra birbirimizin kademesine daha başka girmeye başladık.” (Avukat, s. 16) Yalan: Yolun karşı tarafına park ettiğim 306 İksir’e bindim. Hemen Yeliz’in kasetini koydum. İlk gençliğimden beri hastası olduğum bu kadının Yalan şarkısını dinleyerek Bölge Başkanlığı’na yola…

İLK GÖZ AĞRISI (23) : Engin Türkgeldi ve “Orada Bir Yerde”

Edebiyat ortamımız, ülkemizin diğer ortamlarından farklı değil. Yani, kaos hakim. Çok fazla kitap yayımlanıyor, eleştiri yok denecek kadar az ve sair. Bunlar hepimizin bildiği şeyler. Ve fakat ne şekilde, nasıl olursa olsun ilk kitabın heyecanı da ayrı. Hem, kağıt oyunu oynayanlar bilir; ilk elin günahı olmaz. İlk kitaplar da, tıpkı sonrakiler gibi, kusurlarıyla güzeldir. Kendimize ait, bize kendi yolumuzu açacak güzel yanlışlarımız olmazsa ne anlamı var yazmanın?
Bu ve benzeri düşüncelerden hareketle ilk kitaplarını çıkarmış yazarlarla söyleşi yapma fikri gelişti. İlk kitabını çıkarmış her yazara sorulabilecek ortak sorular belirlemeye çalıştım. Samimiyetle sorulan sorulara verilecek sahici cevaplar, belki, ortak dertlerimizi anlamaya, birlikte düşünmeye vesile olur. Hiçbir şey olmasa bile, bir yazar dostumuzun ilk göz ağrısının heyecanını paylaşmış oluruz. Onur ÇalıKitapsız bir hevesli olmaktan kitaplı bir yazar olmaya giden süreç nasıl gelişti? Benim en baştan beri hevesli olduğum şey…

Filmlerde Kitap Var!

Kitaplarla yatıp kalkanlardansanız, izlediğiniz bir filmde okuduğunuz bir kitabı görünce gülümsersiniz, bir arkadaşınızı görmüş gibi. Daha önce tanışmadığınız bir arkadaşsa bu kitap, hemen bir kenara not ederseniz adını. Bazen, yönetmenler acımasız olur ve filmdeki karakterin elindeki kitabı göreceğiz diye pause tuşunu eskitmek zorunda kalırız. Neyse ki Anıl Altın ve Nazlı Karabıyıkoğlu, aşağıda okuyacağınız keyifli çalışmayı yapmışlar. 10 güzel filmde geçen kitaplar, hem sinemanın hem de edebiyatın ruhuna uygun bir şekilde yazılmış. Bakalım hangileri tanıdık size!
Solaris (Solyaris, 1972)
Sinema tarihindeki en özel yönetmenlerden biri olan Andrei Tarkovsky’nin Stanislav Lem’in aynı adlı kitabından uyarladığı Solaris (Solyaris, 1972), bir bilimkurgu başyapıtıdır. Başarısız bir uzay deneyinde bilim adamları ve özellikle baş karakter psikolog Kris Kelvin, hayalin her şeyi tatmin edip gerçekliği muğlaklaştırmasıyla birlikte, derin içsel yolculuklara çıkarlar. Başta eski karısı Khari olmak …