Ana içeriğe atla

AYLAK OKURLUK BİLDİRGESİ


Madde 1- Her okur, bir kitabı yarıda bırakma, hiç okumama, çok merak edip sonunu önceden okuma gibi okurluğun fıtratında olan eylemleri vicdan azabı duymaksızın yapma hakkına sahiptir. Hiçbir okur, bahsedilen eylemlerden ötürü ayıplanamaz, kınanamaz. Ayıplayanlar ve kınayanlar, Ulysses'i orjinalinden okuma cezasına çarptırılacaklardır (hafifletici sebepler varsa, Türkçe çeviri cezası uygulanacaktır).

Madde 2- Bize verilen hayat her yazılanı okumaya yetmeyeceğine göre, yazar, okurdan hiçbir surette davacı/şikayetçi olamaz.

Madde 3- İyi şair ve yazarlara fazladan 20 (yazıyla yirmi) yıl ömür verilmeli. Pilot uygulamaya şu yazarlarla başlanabilir: Gülten Akın ve Yaşar Kemal.

Madde 4- Okur ders kitabı okur gibi öykü, şiir, roman okumak zorunda değildir. Okuduktan sonra aklında tutmak zorunluluğu hissetmek yerine, okurken aldığı keyfe bakmalıdır.

Madde 5- Okur, özgürlüğünü kısıtlamaya kalkan kedi, köpek, eş, sevgili, çocuk ve hatta sıkıyorsa patron dahil herkese “Şurda ağız tadıyla iki satır okutmadınız be!” diye çemkirme hakkına sahip olmalıdır. Hatta Okur Yalnızlığına Saygı Gösterilmesine Dair Kanun adıyla bir yasa, tez elden yürürlüğe sokulmalıdır.

Madde 6- Okur, kitap okurken keyfine göre yiyip içebilmelidir. Efkârlıysa bir otuzbeşlik açsın, neşeliyse çekirdek çitleyebilsin mesela. Miskinse de arada şekerleme veya göz dinlendirmece yapma hakkına sahiptir.

Madde 7- Okur, kitaptaki ağdalı tasvirlerden, uzun betimlemelerden daraldıysa bir mola verip Red Kit okuyabilmelidir.

Madde 8- Okur, herkes tarafından sevilen yazarların çok sevilen kitaplarını beğenmeme, onlar hakkında ağır eleştirel cümleler kurma, eleştirel tavır takınma ve bunu dile getirme hakkına sahiptir. Ayrıca herkes tarafından bu tutum ayıplansa da onları takmama hakkına da sahiptir.


Madde 9- Okur, kitap ekleri/kitap dergileri gibi piyasa ve reklam güdümlü neşriyattaki orantısız övgüleri kabul etmek durumunda değildir. Oralarda sunulan "en" listelerine, okuma önerilerine itibar etmesi beklenemez. Okur bu, aylak, isterse döner döner aynı "kötü" kitapları okur, bu durum onun okurluğuna halel getirmez. (Okuyacağımız kitabı sizden öğrenecek değiliz ayol!)

Çünkü okurun çok kitap okumak zorunluluğu ya da sorumluluğu yoktur. Geniş bir kütüphanesinin olması da beklenemez okurdan. Flaubert'in "Bir okur sadece bir düzine kitabı çok iyi bilse alim olurdu," sözü her zaman hatırlanmalıdır.

Madde 10- Bununla birlikte, okurun kütüphanesine göz gezdiren yakın arkadaş, dost, kanka dahil hiç kimse, okur kendisi vermek istemedikçe (büyük ihtimalle) okumayacağı güzelim kitaplara musallat olmamalıdır.

Böyle durumlarda okur, “Yaa sen sevmezsin onu aslında, sıkıcı bi kitap o” gibi savuşturmalar yerine “Elindeki kitabı yavaşça yerine bırak ve ellerini kitaplığımdan hemen çek!” deme hakkına sahiptir.

Yorumlar

  1. AYLAK OKURLUK BİLDİRGESİ 'nin bütün kitapların arka kapağına basılması için kampanya başlatalım.
    servet

    YanıtlaSil
  2. Madde 5- Okur, özgürlüğünü kısıtlamaya kalkan kedi, köpek, eş, sevgili, çocuk ve hatta sıkıyorsa patron dahil herkese “Şurda ağız tadıyla iki satır okutmadınız be!” diye çemkirme hakkına sahip olmalıdır. Hatta Okur Yalnızlığına Saygı Gösterilmesine Dair Kanun adıyla bir yasa, tez elden yürürlüğe sokulmalıdır.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yorum Yaz Bilader

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kadın Argosu ve "Kadın Argosu Sözlüğü"

Uğruna, tahtını/tacını terk eden krallar vardır. Çok sevilir, kıskanılır, tabanca çekilir, bıçak sıyrılır. Ölünür, öldürülür, gerekirse mahpus yatılır.
Anadır, bacıdır, teyzedir, haladır. Yavukludur, orospudur, metrestir, kapatmadır, yosmadır. Savaşların en büyük mağdurudur. Tecavüz edilir, esir alınır, satılır, köle yapılır. Tecavüzcü değil o asılır, çünkü yargıç erkektir.
Erkekleri de doğurur. Emzirir, besler, bokunu sidiğini temizler, donunu yıkar, pantolonunu ütüler yıllarca. Büyüdüğüne emin olunca, bir başka kadına devreder yaşatsın diye.
Biraz gecikse, kapılarda camlarda bekler sabaha dek. Ölse, gözüyle görmedikçe öldüğüne inanmaz, bekler ölene dek. Şili’de, Arjantin’de, Fransa’da, Ürdün’de hep aynıdırlar; 500, gerekirse 5000 hafta beklerler hiç yüksünmeden; katillere inat. Zalim dövmekten usanır, onlar beklemekten vazgeçmez.
Bu kadar çok işi ve adı olan kadının bir gizli dili de vardır haliyle. Daha doğrusu bilinir ama yazılmamış bir dildir bu. Bu dilin sözcüklerini, deyimlerini yi…

Çıkılacak Kız

Okuyan bir kızla çık. Parasını kıyafet yerine kitaplara yatıran bir kızla çık. Kitapları yüzünden dolabına sığamaz o. Okuyacağı kitapların listesini yapan, 12 yaşından beri kütüphane kartı olan bir kızla çık.
Okuyan bir kız bul. Okuyan bir kız olduğunu çantasında her zaman kitap taşımasından anlayabilirsin.[1] Kitapçıda, sevgiyle raflara bakan ve aradığı kitabı bulduğunda sessizce çığlık atandır o. Sahafta, eski bir kitabın sayfalarını koklayan fıstığı gördün mü? İşte o, okurdur. Hele sayfalar sararmışsa kesinlikle dayanamazlar.
Kahvecide[2] beklerken okuyan kızdır o. Fincanını dikizlersen, sütsüz kremasının yüzdüğünü görürsün çünkü o çoktan dalmıştır kitaba. Yazarın yarattığı dünyada kaybolmuştur. Sen de bir sandalye çek yanına. Sana ters ters bakabilir çünkü okuyan kızların çoğu rahatsız edilmek istemezler. Ona kitabı sevip sevmediğini sor.
Ona yeni bir kahve ısmarla.[3] Murakami hakkında ne düşündüğünü söyle.[4] Kardeşliğin ilk bölümünü bitirip bitiremediğini öğren.[5] Joyce’un Ulysse…

Havuçlu Pilav Meselesi

Yağmur yağıyordu, pis pis yağıyordu. Bu havada ancak yapabilecek bir şey bulanların, bulduklarını yapabilenlerin canı sıkılmazdı. Bense, gazetenin bilmecesini de çözmüş bulunuyordum. Bu kara gün pazar, başka türlü geçerdi.
Karımı düşünmek istedim: Gençti, güzeldi, şimdi akşam yemeğini hazırlamaya çalışıyor ve henüz mutfak işlerinden hoşlanıyordu. Epey çalışmama rağmen onu duygularımda canlandıramadım. Bu fena bir haldi. Ne yapmalı?
Radyo’ya gittim: Uzun dalga bomboştu, orta dalga da öyle… Uzun uzun esnedim.. kısa dalganın parazitleri arasında bir mucize çıktı: Bu enfes bir kemandı ve karımla, daha iki sevgiliyken dinlediğimiz bir…
Her şey canlanıverdi… İçimde kâinatı güzelleştiren, hayata mana veren o büyülü o heyecan belirmeye başlamıştı. Seslendim:
-  Hurrem…
Körpecik sesini işittim.
-  Efendim?
-  Gelsene biraz, dedim.
-  Ne var? diye sordu.
Ne var diye niçin soruyordu sanki? Ben onu güzel ve tatlı şeyleri paylaşmaktan başka ne için çağırırdım?
-  Gel hele! dedim.
-  Ama yemek yetişmeyecek so…

Mihman'ın Sesi

Akif Kurtuluş’un ilk romanı Mihman’da adı geçen şarkılardan hazırladığımız listeyi göreceksiniz aşağıda. Şarkı isimlerinin üstüne tıklayarak dinleyebilirsiniz.  Parantez içlerindeki isimler, alıntının yapıldığı bölüm adını, dolayısıyla alıntının anlatıcısını gösterir. İyi okumalar, iyi dinlemeler!
Estergon Kalesi: Ülkücü bir hocanın takımında iki devrimci topçuyduk. Ercüment Amca müessesenin yöneticilerinden biri olduğu için, takımın torpilli oyuncusu muamelesi görmüştüm başlarda. Benim faşolarla birlikte davranacağımı zannetmişti Cevdet. İdmanda ülkücüler teyp getirip Estergon Kalesi’ni dinletmeye başlayınca, bir gün ben de daha iyi bir teyp getirip dayadım Cem Karaca’dan Kavga’yı, Tamirci Çırağı’nı. Selda Bağcan… O günden sonra birbirimizin kademesine daha başka girmeye başladık.” (Avukat, s. 16) Yalan: Yolun karşı tarafına park ettiğim 306 İksir’e bindim. Hemen Yeliz’in kasetini koydum. İlk gençliğimden beri hastası olduğum bu kadının Yalan şarkısını dinleyerek Bölge Başkanlığı’na yola…

İLK GÖZ AĞRISI (23) : Engin Türkgeldi ve “Orada Bir Yerde”

Edebiyat ortamımız, ülkemizin diğer ortamlarından farklı değil. Yani, kaos hakim. Çok fazla kitap yayımlanıyor, eleştiri yok denecek kadar az ve sair. Bunlar hepimizin bildiği şeyler. Ve fakat ne şekilde, nasıl olursa olsun ilk kitabın heyecanı da ayrı. Hem, kağıt oyunu oynayanlar bilir; ilk elin günahı olmaz. İlk kitaplar da, tıpkı sonrakiler gibi, kusurlarıyla güzeldir. Kendimize ait, bize kendi yolumuzu açacak güzel yanlışlarımız olmazsa ne anlamı var yazmanın?
Bu ve benzeri düşüncelerden hareketle ilk kitaplarını çıkarmış yazarlarla söyleşi yapma fikri gelişti. İlk kitabını çıkarmış her yazara sorulabilecek ortak sorular belirlemeye çalıştım. Samimiyetle sorulan sorulara verilecek sahici cevaplar, belki, ortak dertlerimizi anlamaya, birlikte düşünmeye vesile olur. Hiçbir şey olmasa bile, bir yazar dostumuzun ilk göz ağrısının heyecanını paylaşmış oluruz. Onur Çalı



Kitapsız bir hevesli olmaktan kitaplı bir yazar olmaya giden süreç nasıl gelişti? Benim en baştan beri hevesli olduğum şey…

Filmlerde Kitap Var!

Kitaplarla yatıp kalkanlardansanız, izlediğiniz bir filmde okuduğunuz bir kitabı görünce gülümsersiniz, bir arkadaşınızı görmüş gibi. Daha önce tanışmadığınız bir arkadaşsa bu kitap, hemen bir kenara not ederseniz adını. Bazen, yönetmenler acımasız olur ve filmdeki karakterin elindeki kitabı göreceğiz diye pause tuşunu eskitmek zorunda kalırız. Neyse ki Anıl Altın ve Nazlı Karabıyıkoğlu, aşağıda okuyacağınız keyifli çalışmayı yapmışlar. 10 güzel filmde geçen kitaplar, hem sinemanın hem de edebiyatın ruhuna uygun bir şekilde yazılmış. Bakalım hangileri tanıdık size!
Solaris (Solyaris, 1972)
Sinema tarihindeki en özel yönetmenlerden biri olan Andrei Tarkovsky’nin Stanislav Lem’in aynı adlı kitabından uyarladığı Solaris (Solyaris, 1972), bir bilimkurgu başyapıtıdır. Başarısız bir uzay deneyinde bilim adamları ve özellikle baş karakter psikolog Kris Kelvin, hayalin her şeyi tatmin edip gerçekliği muğlaklaştırmasıyla birlikte, derin içsel yolculuklara çıkarlar. Başta eski karısı Khari olmak …