Ana içeriğe atla

İyi Olacaksınız (Dünlükler 1)

Bundan sonra her gün olmasa bile hemen her gün bir şeyler yazacağım, günlük niyetine. Yazı ister istemez geçmişi imlediği için de bunların adı dünlük olsun. Okuduklarım, izlediklerim, bakıp gördüklerim üzerine birkaç delibozuk söz… Kendi kendime konuşmamak için. İlaç niyetine yazı… Parşömen her ne kadar bir edebiyat dergisi (hatta zaman zaman müzik dergisi ve kitap dergisi) gibi davransa da kökünde bir blog ve blog demek internet günlüğü tutmak demek aslında…
Vira bismillah!


29.Temmuz.15

Pergamon Krallığı’ndan günümüze kalan önemli tarihi kalıntılardan biri de Asklepion’dur. Burası bir şifahanedir aslen. Girişinde “Ölümün girmesi yasaktır!” yazan bir hastane. Burada tiyatro, kutsal su, perhiz ve telkin gibi çeşitli yöntemlerle hastalar sıhhatlerine kavuşturulurmuş. Tünelde (geçitte? yolda?) yürüyen hastalara, yukarıdaki deliklerden “İyi olacaksın!” telkininde bulunurmuş hekimler. Günümüzde, biz fani SGK hastalarının en muzdarip olduğu konu da bu olsa gerek; derdimizi sıkıntımızı anlatabileceğimiz, bize iyi olacaksın diyecek hekimlerle karşılaşma olasılığımızın hayli düşük olması… Binbir özveriyle çalışan hekimlerin gereğini yaptıklarına şüphe yok ama tercih hakkım olsaydı eğer, İsa sözünün henüz dolaşımda olmadığı o yıllara dönmek ve yukarıdaki mazgaldan birinin bana “İyi olacaksın Onur bilader!” demesini tercih ederdim.


Bir demircinin demire inanmaması, bir öğretmenin eğitim denen garabete inanmaması olacak iş midir? Bilmem. Ve fakat, eksikli gedikli bir mütercim olarak bendeniz, çeviriye inanmıyorum. (Ağlarım mütercim gibi bakdıkça istikbalime!) Dünyanın en zevkli işlerinden biridir çeviri yapmak ve insana kendini eksikli hissettirecek başlıca işlerden de biridir. Keşke Babil Kulesi yıkılmasaydı da hain çevirmene (traduttore traditore) ihtiyaç kalmasaydı.

Mahcubiyetimi bastırmak için lafı geveliyorum işte. Ve buyrun posası: Karamazov Kardeşler’i okuyamadım. Ya da şimdilik bıraktım, diyelim. Çünkü son zamanlarda okuduğum çeviri kitaplardan çok bunaldım. Anlamsız cümleler, Türkçe söyleyişe hiçbir şekilde uymayan sözler ve diyaloglar… Pes dedirtti sonunda. Ah Babil’in hırslı insanları sizi, yaktınız bizi!

Karamazoflar’dan bana; etrafımdakilere Servetska, Zeynopovski, Başakoviç, Aysuşka diye hitap ederek eğlenmelerim ve Fyodor Pavloviç Karamazov’la Ankara pavyonlarına aktığımız rüyalar kaldı…


Karamazoflar’dan sonra kendimi hemen çağdaş öykünün serin sularına attım. Günümüzde geçen, çevirisiz öykülere… Ve fakat, burada da aradığımı hemen bulamadım. Birkaç kitabı devirdim ama çeşitli sebeplerle (öykülerin okuru yalnızlığın ortasında bir başına bırakan muğlaklıkları, fazla alıntılarla bezelenmiş olmaları, vesair) onlar da sarmadı.

Sonra birkaç ay önce alıp kenara koyduğum Şikeste’yi aldım raftan. Türker’in ikinci öykü kitabı. İlk kitabı Vapurlara Küsmek’i zevkle okumuş ve hatta imzalatmıştım yazarına. O kitabı birine verdim sanırım ama geri dönmemiş olacak ki bulamadım. Şikeste’ye gelelim…

Şikeste’deki öyküleri çok beğendim. Hemen hepsini. İlk cümleyle birlikte yakanızdan tutup sizi kendi atmosferlerine çekiyorlar. Klişe ifadeler olacak belki ama toplumsal dertlerle bireysel mevzuları çok iyi harmanlayan öyküler bunlar.


Bugünün şarkısı, Atmaca’lı Hüsnü ve Yunanlı üç biladerinin icra ettikleri Bergama Zeybeği… Mazgallardan bunu çalsalar, zaten iyi oluruz hepimiz!


Onur Çalı 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kadın Argosu ve "Kadın Argosu Sözlüğü"

Uğruna, tahtını/tacını terk eden krallar vardır. Çok sevilir, kıskanılır, tabanca çekilir, bıçak sıyrılır. Ölünür, öldürülür, gerekirse mahpus yatılır.
Anadır, bacıdır, teyzedir, haladır. Yavukludur, orospudur, metrestir, kapatmadır, yosmadır. Savaşların en büyük mağdurudur. Tecavüz edilir, esir alınır, satılır, köle yapılır. Tecavüzcü değil o asılır, çünkü yargıç erkektir.
Erkekleri de doğurur. Emzirir, besler, bokunu sidiğini temizler, donunu yıkar, pantolonunu ütüler yıllarca. Büyüdüğüne emin olunca, bir başka kadına devreder yaşatsın diye.
Biraz gecikse, kapılarda camlarda bekler sabaha dek. Ölse, gözüyle görmedikçe öldüğüne inanmaz, bekler ölene dek. Şili’de, Arjantin’de, Fransa’da, Ürdün’de hep aynıdırlar; 500, gerekirse 5000 hafta beklerler hiç yüksünmeden; katillere inat. Zalim dövmekten usanır, onlar beklemekten vazgeçmez.
Bu kadar çok işi ve adı olan kadının bir gizli dili de vardır haliyle. Daha doğrusu bilinir ama yazılmamış bir dildir bu. Bu dilin sözcüklerini, deyimlerini yi…

Çıkılacak Kız

Okuyan bir kızla çık. Parasını kıyafet yerine kitaplara yatıran bir kızla çık. Kitapları yüzünden dolabına sığamaz o. Okuyacağı kitapların listesini yapan, 12 yaşından beri kütüphane kartı olan bir kızla çık.
Okuyan bir kız bul. Okuyan bir kız olduğunu çantasında her zaman kitap taşımasından anlayabilirsin.[1] Kitapçıda, sevgiyle raflara bakan ve aradığı kitabı bulduğunda sessizce çığlık atandır o. Sahafta, eski bir kitabın sayfalarını koklayan fıstığı gördün mü? İşte o, okurdur. Hele sayfalar sararmışsa kesinlikle dayanamazlar.
Kahvecide[2] beklerken okuyan kızdır o. Fincanını dikizlersen, sütsüz kremasının yüzdüğünü görürsün çünkü o çoktan dalmıştır kitaba. Yazarın yarattığı dünyada kaybolmuştur. Sen de bir sandalye çek yanına. Sana ters ters bakabilir çünkü okuyan kızların çoğu rahatsız edilmek istemezler. Ona kitabı sevip sevmediğini sor.
Ona yeni bir kahve ısmarla.[3] Murakami hakkında ne düşündüğünü söyle.[4] Kardeşliğin ilk bölümünü bitirip bitiremediğini öğren.[5] Joyce’un Ulysse…

Havuçlu Pilav Meselesi

Yağmur yağıyordu, pis pis yağıyordu. Bu havada ancak yapabilecek bir şey bulanların, bulduklarını yapabilenlerin canı sıkılmazdı. Bense, gazetenin bilmecesini de çözmüş bulunuyordum. Bu kara gün pazar, başka türlü geçerdi.
Karımı düşünmek istedim: Gençti, güzeldi, şimdi akşam yemeğini hazırlamaya çalışıyor ve henüz mutfak işlerinden hoşlanıyordu. Epey çalışmama rağmen onu duygularımda canlandıramadım. Bu fena bir haldi. Ne yapmalı?
Radyo’ya gittim: Uzun dalga bomboştu, orta dalga da öyle… Uzun uzun esnedim.. kısa dalganın parazitleri arasında bir mucize çıktı: Bu enfes bir kemandı ve karımla, daha iki sevgiliyken dinlediğimiz bir…
Her şey canlanıverdi… İçimde kâinatı güzelleştiren, hayata mana veren o büyülü o heyecan belirmeye başlamıştı. Seslendim:
-  Hurrem…
Körpecik sesini işittim.
-  Efendim?
-  Gelsene biraz, dedim.
-  Ne var? diye sordu.
Ne var diye niçin soruyordu sanki? Ben onu güzel ve tatlı şeyleri paylaşmaktan başka ne için çağırırdım?
-  Gel hele! dedim.
-  Ama yemek yetişmeyecek so…

Mihman'ın Sesi

Akif Kurtuluş’un ilk romanı Mihman’da adı geçen şarkılardan hazırladığımız listeyi göreceksiniz aşağıda. Şarkı isimlerinin üstüne tıklayarak dinleyebilirsiniz.  Parantez içlerindeki isimler, alıntının yapıldığı bölüm adını, dolayısıyla alıntının anlatıcısını gösterir. İyi okumalar, iyi dinlemeler!
Estergon Kalesi: Ülkücü bir hocanın takımında iki devrimci topçuyduk. Ercüment Amca müessesenin yöneticilerinden biri olduğu için, takımın torpilli oyuncusu muamelesi görmüştüm başlarda. Benim faşolarla birlikte davranacağımı zannetmişti Cevdet. İdmanda ülkücüler teyp getirip Estergon Kalesi’ni dinletmeye başlayınca, bir gün ben de daha iyi bir teyp getirip dayadım Cem Karaca’dan Kavga’yı, Tamirci Çırağı’nı. Selda Bağcan… O günden sonra birbirimizin kademesine daha başka girmeye başladık.” (Avukat, s. 16) Yalan: Yolun karşı tarafına park ettiğim 306 İksir’e bindim. Hemen Yeliz’in kasetini koydum. İlk gençliğimden beri hastası olduğum bu kadının Yalan şarkısını dinleyerek Bölge Başkanlığı’na yola…

İLK GÖZ AĞRISI (23) : Engin Türkgeldi ve “Orada Bir Yerde”

Edebiyat ortamımız, ülkemizin diğer ortamlarından farklı değil. Yani, kaos hakim. Çok fazla kitap yayımlanıyor, eleştiri yok denecek kadar az ve sair. Bunlar hepimizin bildiği şeyler. Ve fakat ne şekilde, nasıl olursa olsun ilk kitabın heyecanı da ayrı. Hem, kağıt oyunu oynayanlar bilir; ilk elin günahı olmaz. İlk kitaplar da, tıpkı sonrakiler gibi, kusurlarıyla güzeldir. Kendimize ait, bize kendi yolumuzu açacak güzel yanlışlarımız olmazsa ne anlamı var yazmanın?
Bu ve benzeri düşüncelerden hareketle ilk kitaplarını çıkarmış yazarlarla söyleşi yapma fikri gelişti. İlk kitabını çıkarmış her yazara sorulabilecek ortak sorular belirlemeye çalıştım. Samimiyetle sorulan sorulara verilecek sahici cevaplar, belki, ortak dertlerimizi anlamaya, birlikte düşünmeye vesile olur. Hiçbir şey olmasa bile, bir yazar dostumuzun ilk göz ağrısının heyecanını paylaşmış oluruz. Onur ÇalıKitapsız bir hevesli olmaktan kitaplı bir yazar olmaya giden süreç nasıl gelişti? Benim en baştan beri hevesli olduğum şey…

Filmlerde Kitap Var!

Kitaplarla yatıp kalkanlardansanız, izlediğiniz bir filmde okuduğunuz bir kitabı görünce gülümsersiniz, bir arkadaşınızı görmüş gibi. Daha önce tanışmadığınız bir arkadaşsa bu kitap, hemen bir kenara not ederseniz adını. Bazen, yönetmenler acımasız olur ve filmdeki karakterin elindeki kitabı göreceğiz diye pause tuşunu eskitmek zorunda kalırız. Neyse ki Anıl Altın ve Nazlı Karabıyıkoğlu, aşağıda okuyacağınız keyifli çalışmayı yapmışlar. 10 güzel filmde geçen kitaplar, hem sinemanın hem de edebiyatın ruhuna uygun bir şekilde yazılmış. Bakalım hangileri tanıdık size!
Solaris (Solyaris, 1972)
Sinema tarihindeki en özel yönetmenlerden biri olan Andrei Tarkovsky’nin Stanislav Lem’in aynı adlı kitabından uyarladığı Solaris (Solyaris, 1972), bir bilimkurgu başyapıtıdır. Başarısız bir uzay deneyinde bilim adamları ve özellikle baş karakter psikolog Kris Kelvin, hayalin her şeyi tatmin edip gerçekliği muğlaklaştırmasıyla birlikte, derin içsel yolculuklara çıkarlar. Başta eski karısı Khari olmak …