Ana içeriğe atla

Lebdeğmez Öykü

İki öykücü; Karalardan Aysun ile Çalıların Onur bir akşamüstü sözcüklerini kuşanıp telsiz lebdeğmeze otururlar. Amaç tıpkı aşık geleneğindeki lebdeğmez atışmalar gibi öykü atışması yapmaktır. Tıpkı aşıkların dudaklarının arasına iğne koydukları gibi, klavyenin “p, m, b, f, v” tuşlarına raptiyeyi ters çevirip koyarlar. Kum saati çıkar ortaya. Kum bitmeden, sırası gelen bir paragraf yazacaktır. Çok şükür, klavye kana bulanmadan biter öykü.


Sıçan Tüylü Kedilerin Söylediğidir

İlgisiz düşüncelerden kurguya yol aç. Nereden çıktığı anlaşılan, düzene ters öyküler geçidine gir. İlk kısıkta dur. Gelen olacaktır. Dudaklarından incecik sızıyı uzak tutacak sözcükler yakala. Sözcüklerden kurguya atla. Kendini karşındakinden sakın. Yine de kulaklarını sirenlerin çağrısına açık tut. Öykü sesini duyurur.

Öykünün sesini işiterek gelenler olacaktır. Öykünün kokusunu duyarak oturacaklar şehrin ücra köşelerinde. Çekirdek çitleyen teyzelerin ayaklarına dolanan kediler gece eda edecekleri gizli işleri konuşacaklar tüylerinin altından. İşte o anda 1 ses duyulur, yakası açık uğultular arasından: “Senin kel götün yüzünden oldu olanlar!”

“Sen nerden geldin?” diyecek o sesi kendi içinde duydun ya, gerisi hikâye zaten. Sen yine de öykü diyeceksin ya, de. Gizli işler hikâyenin sürtük kızı olsun. Çatlağına sonsuz öykü kurulsun. Dolaş dur uğultular arasında, kurduğun öykü şiirden el alsın. Anlayacağın sen öykünün kıyısında gezindikçe,  karşındaki açsın elindeki kartları, sıyrık hikâyesini kursun. Sen dolan dur kendince!

Dolana ay dolana. Klarnetten düşen tükürükler saçıldı yere. Çatladı ses. O sesin nasıl çatladığı anlatıldı günlerce, sonradan. Ayak sesleri yakınlaştı, durdu az ötede. Nereye sakladıydı silahı? Düşündü düşündü, yok! Nasırlı el tekrar gürledi: “Senin kel götün yüzünden oldu olanlar!” Nasıl öğrendi? Sır. Kedilerdir. Arsız arsız dolanan kedilerdir. Sıçan tüylerini yolacak, kurtulunca.

Nasırlı el önce saçlarında, sırtında, kalçasında dolana dolana gezdi. Sanki ses düşecek içindeki suskuya. Kısıktaki on iki hanenin kadınlarının, erkeklerinden öğrendiği; erkeğin sakındığı yalnızca sesiyse, öyledir. Sözsüz, sessiz soluksuz gecenin kuytusunda öylece kaldı. İçindeki arsız sürtük koynunda yılanları uyuttu onca yıl.

Sonra uyandı yılanlar. Çıngıraklarını kendileri yuttu. Sessizlik. Gene. Sonunda çatladı sessizlik. Onca yıl ne sakladıysa saçıldı ortalığa. Herkes işitti, sustu. Yalnız sıçan tüylü kediler. Yaladılar ortalığa saçılanları. Sonra tükürükle koydular gürleyen elin ayasına. El kulağa söyledi. Kulak ele söyledi: “Git, kıstır onu ininde. Silahını al elinden. Doğrult keline.” Kel, götünden korkardı zaten. Klarneti attı elinden. Koştu içeri, yoktu silah, silah yoktu. Kıracaktı gürleyen el aralarındaki tahta sınırı.

Nerden çıktı, onca çalgının çenginin ortasına daldı. Silahı doğrudan iki kaşının arasına. Yılların Kel İlhan’ının gözünün içine korkusuzca. İki atışlık ses, kısacık soluksuz o anın içinde onca yıl kat kat. Kısıktaki hanelerin kadınları el el üstünde günler gecelerce anlatacak.

“İlhan,” dedi koynunda yılan uyutan, sıradan gecenin sıradan sessizliğinde. Üstündeydi nasırlı el, göğüslerinde. Durdu el. Kudurdu el. Yılanlar çıktılar artık inlerinden. Dönüşsüz. Nasırlı el aldı silahı kuşağına. İncir ağacı kaldı kuyunun yanında. İlhan’ı o gün değil, sonra kıstırdı. Klarnetten sızdı kan. Öyle anlattı sıçan tüylü kediler.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kadın Argosu ve "Kadın Argosu Sözlüğü"

Uğruna, tahtını/tacını terk eden krallar vardır. Çok sevilir, kıskanılır, tabanca çekilir, bıçak sıyrılır. Ölünür, öldürülür, gerekirse mahpus yatılır.
Anadır, bacıdır, teyzedir, haladır. Yavukludur, orospudur, metrestir, kapatmadır, yosmadır. Savaşların en büyük mağdurudur. Tecavüz edilir, esir alınır, satılır, köle yapılır. Tecavüzcü değil o asılır, çünkü yargıç erkektir.
Erkekleri de doğurur. Emzirir, besler, bokunu sidiğini temizler, donunu yıkar, pantolonunu ütüler yıllarca. Büyüdüğüne emin olunca, bir başka kadına devreder yaşatsın diye.
Biraz gecikse, kapılarda camlarda bekler sabaha dek. Ölse, gözüyle görmedikçe öldüğüne inanmaz, bekler ölene dek. Şili’de, Arjantin’de, Fransa’da, Ürdün’de hep aynıdırlar; 500, gerekirse 5000 hafta beklerler hiç yüksünmeden; katillere inat. Zalim dövmekten usanır, onlar beklemekten vazgeçmez.
Bu kadar çok işi ve adı olan kadının bir gizli dili de vardır haliyle. Daha doğrusu bilinir ama yazılmamış bir dildir bu. Bu dilin sözcüklerini, deyimlerini yi…

Çıkılacak Kız

Okuyan bir kızla çık. Parasını kıyafet yerine kitaplara yatıran bir kızla çık. Kitapları yüzünden dolabına sığamaz o. Okuyacağı kitapların listesini yapan, 12 yaşından beri kütüphane kartı olan bir kızla çık.
Okuyan bir kız bul. Okuyan bir kız olduğunu çantasında her zaman kitap taşımasından anlayabilirsin.[1] Kitapçıda, sevgiyle raflara bakan ve aradığı kitabı bulduğunda sessizce çığlık atandır o. Sahafta, eski bir kitabın sayfalarını koklayan fıstığı gördün mü? İşte o, okurdur. Hele sayfalar sararmışsa kesinlikle dayanamazlar.
Kahvecide[2] beklerken okuyan kızdır o. Fincanını dikizlersen, sütsüz kremasının yüzdüğünü görürsün çünkü o çoktan dalmıştır kitaba. Yazarın yarattığı dünyada kaybolmuştur. Sen de bir sandalye çek yanına. Sana ters ters bakabilir çünkü okuyan kızların çoğu rahatsız edilmek istemezler. Ona kitabı sevip sevmediğini sor.
Ona yeni bir kahve ısmarla.[3] Murakami hakkında ne düşündüğünü söyle.[4] Kardeşliğin ilk bölümünü bitirip bitiremediğini öğren.[5] Joyce’un Ulysse…

Havuçlu Pilav Meselesi

Yağmur yağıyordu, pis pis yağıyordu. Bu havada ancak yapabilecek bir şey bulanların, bulduklarını yapabilenlerin canı sıkılmazdı. Bense, gazetenin bilmecesini de çözmüş bulunuyordum. Bu kara gün pazar, başka türlü geçerdi.
Karımı düşünmek istedim: Gençti, güzeldi, şimdi akşam yemeğini hazırlamaya çalışıyor ve henüz mutfak işlerinden hoşlanıyordu. Epey çalışmama rağmen onu duygularımda canlandıramadım. Bu fena bir haldi. Ne yapmalı?
Radyo’ya gittim: Uzun dalga bomboştu, orta dalga da öyle… Uzun uzun esnedim.. kısa dalganın parazitleri arasında bir mucize çıktı: Bu enfes bir kemandı ve karımla, daha iki sevgiliyken dinlediğimiz bir…
Her şey canlanıverdi… İçimde kâinatı güzelleştiren, hayata mana veren o büyülü o heyecan belirmeye başlamıştı. Seslendim:
-  Hurrem…
Körpecik sesini işittim.
-  Efendim?
-  Gelsene biraz, dedim.
-  Ne var? diye sordu.
Ne var diye niçin soruyordu sanki? Ben onu güzel ve tatlı şeyleri paylaşmaktan başka ne için çağırırdım?
-  Gel hele! dedim.
-  Ama yemek yetişmeyecek so…

Mihman'ın Sesi

Akif Kurtuluş’un ilk romanı Mihman’da adı geçen şarkılardan hazırladığımız listeyi göreceksiniz aşağıda. Şarkı isimlerinin üstüne tıklayarak dinleyebilirsiniz.  Parantez içlerindeki isimler, alıntının yapıldığı bölüm adını, dolayısıyla alıntının anlatıcısını gösterir. İyi okumalar, iyi dinlemeler!
Estergon Kalesi: Ülkücü bir hocanın takımında iki devrimci topçuyduk. Ercüment Amca müessesenin yöneticilerinden biri olduğu için, takımın torpilli oyuncusu muamelesi görmüştüm başlarda. Benim faşolarla birlikte davranacağımı zannetmişti Cevdet. İdmanda ülkücüler teyp getirip Estergon Kalesi’ni dinletmeye başlayınca, bir gün ben de daha iyi bir teyp getirip dayadım Cem Karaca’dan Kavga’yı, Tamirci Çırağı’nı. Selda Bağcan… O günden sonra birbirimizin kademesine daha başka girmeye başladık.” (Avukat, s. 16) Yalan: Yolun karşı tarafına park ettiğim 306 İksir’e bindim. Hemen Yeliz’in kasetini koydum. İlk gençliğimden beri hastası olduğum bu kadının Yalan şarkısını dinleyerek Bölge Başkanlığı’na yola…

İLK GÖZ AĞRISI (23) : Engin Türkgeldi ve “Orada Bir Yerde”

Edebiyat ortamımız, ülkemizin diğer ortamlarından farklı değil. Yani, kaos hakim. Çok fazla kitap yayımlanıyor, eleştiri yok denecek kadar az ve sair. Bunlar hepimizin bildiği şeyler. Ve fakat ne şekilde, nasıl olursa olsun ilk kitabın heyecanı da ayrı. Hem, kağıt oyunu oynayanlar bilir; ilk elin günahı olmaz. İlk kitaplar da, tıpkı sonrakiler gibi, kusurlarıyla güzeldir. Kendimize ait, bize kendi yolumuzu açacak güzel yanlışlarımız olmazsa ne anlamı var yazmanın?
Bu ve benzeri düşüncelerden hareketle ilk kitaplarını çıkarmış yazarlarla söyleşi yapma fikri gelişti. İlk kitabını çıkarmış her yazara sorulabilecek ortak sorular belirlemeye çalıştım. Samimiyetle sorulan sorulara verilecek sahici cevaplar, belki, ortak dertlerimizi anlamaya, birlikte düşünmeye vesile olur. Hiçbir şey olmasa bile, bir yazar dostumuzun ilk göz ağrısının heyecanını paylaşmış oluruz. Onur ÇalıKitapsız bir hevesli olmaktan kitaplı bir yazar olmaya giden süreç nasıl gelişti? Benim en baştan beri hevesli olduğum şey…

Filmlerde Kitap Var!

Kitaplarla yatıp kalkanlardansanız, izlediğiniz bir filmde okuduğunuz bir kitabı görünce gülümsersiniz, bir arkadaşınızı görmüş gibi. Daha önce tanışmadığınız bir arkadaşsa bu kitap, hemen bir kenara not ederseniz adını. Bazen, yönetmenler acımasız olur ve filmdeki karakterin elindeki kitabı göreceğiz diye pause tuşunu eskitmek zorunda kalırız. Neyse ki Anıl Altın ve Nazlı Karabıyıkoğlu, aşağıda okuyacağınız keyifli çalışmayı yapmışlar. 10 güzel filmde geçen kitaplar, hem sinemanın hem de edebiyatın ruhuna uygun bir şekilde yazılmış. Bakalım hangileri tanıdık size!
Solaris (Solyaris, 1972)
Sinema tarihindeki en özel yönetmenlerden biri olan Andrei Tarkovsky’nin Stanislav Lem’in aynı adlı kitabından uyarladığı Solaris (Solyaris, 1972), bir bilimkurgu başyapıtıdır. Başarısız bir uzay deneyinde bilim adamları ve özellikle baş karakter psikolog Kris Kelvin, hayalin her şeyi tatmin edip gerçekliği muğlaklaştırmasıyla birlikte, derin içsel yolculuklara çıkarlar. Başta eski karısı Khari olmak …