Ana içeriğe atla

Birbirimizi Tanıyoruz


Otel odalarından nefret ediyor. Bir Shakespeare sonesi gibi. Demek istediğim, çocuksu bir kadın ya da Lolita gibi. Klasik formda:

a
b
a
b

c
d
c          ______________               William Shakespeare
d                                                     1564-1616

e
f
e
f

g
g


Otel odalarından nefret ediyor. Onu rahatsız eden sabah ışığı. O türden bir ışıkla sarmalanmış olarak uyanmaktan hoşlanmıyor.

Otel odalarındaki sabah ışığı her zaman sentetiktir, eğer kat görevlisi sessizce içeri girmişse, kat faresi gibi, ve havada kendi kendine salınan tuhaf çarşaflarla yataklara ışık koymuşsa, bu ışık merhametsizce temizdir.

Yatakta uzanmaya devam eder ve ellerinde ışığı katlamış bir halde odaya giren kat görevlisini yakalamak için hala uyuyormuş gibi yapardı ama onu hiçbir zaman yakalayamadı ve sonunda vazgeçti.

Babası diğer odada yeni aşığıyla yatıyor. Babası ünlü bir film yönetmeni ve filmlerinden birinin tanıtımını yapmak için gelmiştir.

San Francisco’ya yaptığı yolculuk, Dev Gül İnsanlarının Saldırısı adlı yeni çektiği korku filminin tanıtımı için. Çılgın bir bahçıvan ve serasında deneysel gübrelerle giriştiği eseri hakkında bir film bu.

O ise dev gül insanlarının sıkıcı olduklarını düşünüyor. Babasına “Ağır kokulu bir demet sevgiliye benziyorlar” dedi onlar hakkında.

Babasının cevabı “Siktir git” oldu.

O öğleden sonra babası, Chronicle’dan Paine Knicker ile öğle yemeği yiyecekti ve daha sonra da Examiner’dan Eichelbaum’a röportaj verecekti. Birkaç gün sonra da babasının aynı saçmalıkları gazetelerde yerini alacaktı.

Dün gece babası, Fairmont Otel’de bir süit kiralamıştı ama o Lombard’da bir motelde kalmak istemişti.

“Deli misin sen? Burası San Francisco!” dedi babası.

Nedeni bilmese de o motelleri, otellerden çok daha fazla seviyor. Nedeni, belki de sabah ışığıdır. Bununla bir ilgisi olmalı. Motellerdeki sabah ışığı daha doğal. Kat görevlisi getirmiş gibi değil.

Yataktan çıktı. Babasının kiminle yattığını görmek istiyordu. Küçük oyunlarından biriydi bu. Babasının yattığı kadını tahmin etmeye çalışıyordu, ama bu saçma bir oyundu, bunun farkındaydı çünkü babası her zaman ona benzeyen kadınlarla birlikte olurdu.

Babasının bu kadınları nereden bulduğuna şaşıyordu.

Bazı arkadaşları ve bazı insanlar bununla ilgili olarak ona takılırlardı. Ona, yattığı kadınların ve kızının birbirlerine kardeş gibi benzediklerini söylerlerdi. Bazen kendini, değişen ve tuhaf bir kız kardeşler ailesinin ferdi gibi hissederdi kız.

1.70 boylarındaydı, nerdeyse kıçına kadar uzanan sarı saçları vardı. 50 kiloydu. Çok mavi gözleri vardı.

On beş yaşındaydı ama herhangi bir yaşta da olabilirdi. Küçük bir hayali dokunuşla otuz ile otuz beş yaş arasında gösterebilirdi.

Bazen, yirmilerinin başındaki genç erkekler ondan etkilensin ve onu olgun ve deneyimli bir kadın olarak görsünler diye kasten otuz beş gibi gösterirdi.

Daha önceleri Hollywood, New York, Paris, Roma, Londra gibi yerlerde defalarca çalışmış, hala göz alıcı olsa da giderek solan otuz beşinde bir kadın rolünü mükemmel şekilde oynayabiliyordu.

Yirmilerinin başında üç genç erkekle ilişkisi olmuştu ve hiçbiri onun on beşinde olduğunu çakmamışlardı.

Bu, onun küçük bir hobisi gibi olmuştu.

Bir yaşamın tüm evrelerini oynayabilirdi ve o zaman dilimlerini hayali bir teleskop altında yaşamış gibi davranabilirdi. Glendale’de yaşayan, Yahudi bir dişçiyle evli, üç çocuklu, gençliği savrularak geride kalmış otuz dört yaşında bir hatun ya da çılgın bir lezbiyen aşığın pençesinden kurtulmaya çalışan, kendisini selamete kavuşturması için genç bir adama ihtiyaç duyan, otuz bir yaşında New York’lu editör bir kız kurusu ya da dermansız ama havalı bir hastalığa yakalanmış ve aşka son bir şans vermek isteyen otuz yaşında bir dul olabilirdi.

Bu oyuna bayılıyordu.

Yataktan kalktı ve çırılçıplak bir halde parmaklarının ucuna basarak babasının odasına gitti ve babasıyla aşığının uyanık ya da sevişiyor olup olmadıklarını anlamak için orada dikelip dinledi.

Babası ve aşığı uyuyor gibiydiler. Bunu kapının arkasından hissedebiliyordu. Yatak odalarında ılık ve donmuş bir hava kütlesi var gibiydi.

Kapıyı araladı ve yatağın kenarından tıpkı sarı bir gömleğin kolu gibi sarkan sarı saçlarını gördü kadının.

Gülümsedi ve kapıyı kapattı.

Ve onu orada bırakıyoruz.

Onun hakkında az şey biliyoruz.

Ve o bizim hakkımızda çok şey biliyor.

a
b
a
b

c
d
c          ______________               William Shakespeare
d                                                     1564-1616

e
f
e
f

g
g
Richard Brautigan

Çeviren: Onur ÇalıAskıda Öykü dergisinin ilk sayısında yayımlanmıştır.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kadın Argosu ve "Kadın Argosu Sözlüğü"

Uğruna, tahtını/tacını terk eden krallar vardır. Çok sevilir, kıskanılır, tabanca çekilir, bıçak sıyrılır. Ölünür, öldürülür, gerekirse mahpus yatılır.
Anadır, bacıdır, teyzedir, haladır. Yavukludur, orospudur, metrestir, kapatmadır, yosmadır. Savaşların en büyük mağdurudur. Tecavüz edilir, esir alınır, satılır, köle yapılır. Tecavüzcü değil o asılır, çünkü yargıç erkektir.
Erkekleri de doğurur. Emzirir, besler, bokunu sidiğini temizler, donunu yıkar, pantolonunu ütüler yıllarca. Büyüdüğüne emin olunca, bir başka kadına devreder yaşatsın diye.
Biraz gecikse, kapılarda camlarda bekler sabaha dek. Ölse, gözüyle görmedikçe öldüğüne inanmaz, bekler ölene dek. Şili’de, Arjantin’de, Fransa’da, Ürdün’de hep aynıdırlar; 500, gerekirse 5000 hafta beklerler hiç yüksünmeden; katillere inat. Zalim dövmekten usanır, onlar beklemekten vazgeçmez.
Bu kadar çok işi ve adı olan kadının bir gizli dili de vardır haliyle. Daha doğrusu bilinir ama yazılmamış bir dildir bu. Bu dilin sözcüklerini, deyimlerini yi…

Çıkılacak Kız

Okuyan bir kızla çık. Parasını kıyafet yerine kitaplara yatıran bir kızla çık. Kitapları yüzünden dolabına sığamaz o. Okuyacağı kitapların listesini yapan, 12 yaşından beri kütüphane kartı olan bir kızla çık.
Okuyan bir kız bul. Okuyan bir kız olduğunu çantasında her zaman kitap taşımasından anlayabilirsin.[1] Kitapçıda, sevgiyle raflara bakan ve aradığı kitabı bulduğunda sessizce çığlık atandır o. Sahafta, eski bir kitabın sayfalarını koklayan fıstığı gördün mü? İşte o, okurdur. Hele sayfalar sararmışsa kesinlikle dayanamazlar.
Kahvecide[2] beklerken okuyan kızdır o. Fincanını dikizlersen, sütsüz kremasının yüzdüğünü görürsün çünkü o çoktan dalmıştır kitaba. Yazarın yarattığı dünyada kaybolmuştur. Sen de bir sandalye çek yanına. Sana ters ters bakabilir çünkü okuyan kızların çoğu rahatsız edilmek istemezler. Ona kitabı sevip sevmediğini sor.
Ona yeni bir kahve ısmarla.[3] Murakami hakkında ne düşündüğünü söyle.[4] Kardeşliğin ilk bölümünü bitirip bitiremediğini öğren.[5] Joyce’un Ulysse…

Havuçlu Pilav Meselesi

Yağmur yağıyordu, pis pis yağıyordu. Bu havada ancak yapabilecek bir şey bulanların, bulduklarını yapabilenlerin canı sıkılmazdı. Bense, gazetenin bilmecesini de çözmüş bulunuyordum. Bu kara gün pazar, başka türlü geçerdi.
Karımı düşünmek istedim: Gençti, güzeldi, şimdi akşam yemeğini hazırlamaya çalışıyor ve henüz mutfak işlerinden hoşlanıyordu. Epey çalışmama rağmen onu duygularımda canlandıramadım. Bu fena bir haldi. Ne yapmalı?
Radyo’ya gittim: Uzun dalga bomboştu, orta dalga da öyle… Uzun uzun esnedim.. kısa dalganın parazitleri arasında bir mucize çıktı: Bu enfes bir kemandı ve karımla, daha iki sevgiliyken dinlediğimiz bir…
Her şey canlanıverdi… İçimde kâinatı güzelleştiren, hayata mana veren o büyülü o heyecan belirmeye başlamıştı. Seslendim:
-  Hurrem…
Körpecik sesini işittim.
-  Efendim?
-  Gelsene biraz, dedim.
-  Ne var? diye sordu.
Ne var diye niçin soruyordu sanki? Ben onu güzel ve tatlı şeyleri paylaşmaktan başka ne için çağırırdım?
-  Gel hele! dedim.
-  Ama yemek yetişmeyecek so…

Mihman'ın Sesi

Akif Kurtuluş’un ilk romanı Mihman’da adı geçen şarkılardan hazırladığımız listeyi göreceksiniz aşağıda. Şarkı isimlerinin üstüne tıklayarak dinleyebilirsiniz.  Parantez içlerindeki isimler, alıntının yapıldığı bölüm adını, dolayısıyla alıntının anlatıcısını gösterir. İyi okumalar, iyi dinlemeler!
Estergon Kalesi: Ülkücü bir hocanın takımında iki devrimci topçuyduk. Ercüment Amca müessesenin yöneticilerinden biri olduğu için, takımın torpilli oyuncusu muamelesi görmüştüm başlarda. Benim faşolarla birlikte davranacağımı zannetmişti Cevdet. İdmanda ülkücüler teyp getirip Estergon Kalesi’ni dinletmeye başlayınca, bir gün ben de daha iyi bir teyp getirip dayadım Cem Karaca’dan Kavga’yı, Tamirci Çırağı’nı. Selda Bağcan… O günden sonra birbirimizin kademesine daha başka girmeye başladık.” (Avukat, s. 16) Yalan: Yolun karşı tarafına park ettiğim 306 İksir’e bindim. Hemen Yeliz’in kasetini koydum. İlk gençliğimden beri hastası olduğum bu kadının Yalan şarkısını dinleyerek Bölge Başkanlığı’na yola…

İLK GÖZ AĞRISI (23) : Engin Türkgeldi ve “Orada Bir Yerde”

Edebiyat ortamımız, ülkemizin diğer ortamlarından farklı değil. Yani, kaos hakim. Çok fazla kitap yayımlanıyor, eleştiri yok denecek kadar az ve sair. Bunlar hepimizin bildiği şeyler. Ve fakat ne şekilde, nasıl olursa olsun ilk kitabın heyecanı da ayrı. Hem, kağıt oyunu oynayanlar bilir; ilk elin günahı olmaz. İlk kitaplar da, tıpkı sonrakiler gibi, kusurlarıyla güzeldir. Kendimize ait, bize kendi yolumuzu açacak güzel yanlışlarımız olmazsa ne anlamı var yazmanın?
Bu ve benzeri düşüncelerden hareketle ilk kitaplarını çıkarmış yazarlarla söyleşi yapma fikri gelişti. İlk kitabını çıkarmış her yazara sorulabilecek ortak sorular belirlemeye çalıştım. Samimiyetle sorulan sorulara verilecek sahici cevaplar, belki, ortak dertlerimizi anlamaya, birlikte düşünmeye vesile olur. Hiçbir şey olmasa bile, bir yazar dostumuzun ilk göz ağrısının heyecanını paylaşmış oluruz. Onur ÇalıKitapsız bir hevesli olmaktan kitaplı bir yazar olmaya giden süreç nasıl gelişti? Benim en baştan beri hevesli olduğum şey…

Filmlerde Kitap Var!

Kitaplarla yatıp kalkanlardansanız, izlediğiniz bir filmde okuduğunuz bir kitabı görünce gülümsersiniz, bir arkadaşınızı görmüş gibi. Daha önce tanışmadığınız bir arkadaşsa bu kitap, hemen bir kenara not ederseniz adını. Bazen, yönetmenler acımasız olur ve filmdeki karakterin elindeki kitabı göreceğiz diye pause tuşunu eskitmek zorunda kalırız. Neyse ki Anıl Altın ve Nazlı Karabıyıkoğlu, aşağıda okuyacağınız keyifli çalışmayı yapmışlar. 10 güzel filmde geçen kitaplar, hem sinemanın hem de edebiyatın ruhuna uygun bir şekilde yazılmış. Bakalım hangileri tanıdık size!
Solaris (Solyaris, 1972)
Sinema tarihindeki en özel yönetmenlerden biri olan Andrei Tarkovsky’nin Stanislav Lem’in aynı adlı kitabından uyarladığı Solaris (Solyaris, 1972), bir bilimkurgu başyapıtıdır. Başarısız bir uzay deneyinde bilim adamları ve özellikle baş karakter psikolog Kris Kelvin, hayalin her şeyi tatmin edip gerçekliği muğlaklaştırmasıyla birlikte, derin içsel yolculuklara çıkarlar. Başta eski karısı Khari olmak …