Ana içeriğe atla

Makul Sebep


Altı tutturursam boşarım seni, dedim karıma, doldurduğum loto kuponunu katlayıp cüzdanıma yerleştirirken.

Güldü, olur dedi. Gece mavisi paketinden bir sigara çekti. Paranın yarısını alırım ama!

O kadar da değil deyip sigarasını yaktım, güldük.

Önce itiraz etti. İkinci birayı yarıladığında paranın üçte birine razı oldu.

Sonra odamıza gittik. Sevişmedik. Güneş yüzünden başım dönüyordu. Açık pencereden duyulan çocuk cıvıltıları arasında uyuyup kalmış olmalıyız. Akşamüzeri sahile inip akşam yemeğini nerede yiyeceğimize kafa yorup denize girenleri seyrettik.

Sonraki yıllarda Selimiye'deki o pansiyona hiç gitmedik.

On dokuz yıl sonra karım boşanmak istedi. Öyle durup dururken günün nasıl geçti, öğlen ne yedin, anneni bir arasan iyi edersin der gibi.

O yıl yaz bitmeyecek gibiydi. Öyle ki Ekim sonu olmasına rağmen akşamları balkonda oturabiliyorduk.

Oğlumuz üniversiteye başlamıştı. Kızımız dershaneye gidiyordu. O akşam eve geldiğimde çocuklar yoktu. Dışarda bir şeyler atıştırmış, iki duble de içmiştim. Karım boşanmayı isteme nedenlerinden biri olarak akşamları evde yalnız yemek yemesini gösterdi. Bense diğer sebepleri merak ediyor ama soramıyordum. Birini yakıp diğerini söndürdüğü sigaralar metal küllükte küçük bir yığın oluşturmuştu. Tam olarak şunları söyledi: Belki de ayrı odalarda yatmamız, senin bir sevgilinin olması ya da benim öyle sanmam filan hiç de önemli değil. Bütün bunlar pek önemli değil, asıl önemli olan akşamları yalnız yemek yiyor olmam.

Daha bir şeyler söyleyecek gibiydi. Cin tonik bardağını kafasına dikip konuşmasını kaldığı yerden sürdürdü.

Selimiye'deki o öğleni hatırlıyor musun? dedi. Bira içmiştik, Peynirli makarnanın yanında getirdikleri domates sosu zehir gibiydi, tadına bakmadan makarnanın üstüne boca edince yiyememiştik.

Evet dedim, güzelim makarnaya yazık olmuştu, kurt gibi de acıkmıştık.

O masada teklif etmesen belki de aklıma gelmezdi dedi. İlk kez boşanmaktan sen söz ettin.

O şakaydı ama dedim, biliyorsun.

Gözlerini kıstı, sarhoş filan değildi. Hem de hiç değildi. Son zamanlarda görmediğim bir kararlılıkla baktı yüzüme.

Mesele o değil zaten, dedi. O günden bu yana boşanacağımıza inanıyorum ve buna inanırken de aynı evde seninle yaşamak bana artık garip geliyor.

Paketten bir sigara çıkarıp başparmağıyla işaret parmağı arasında çevirdi. Ceviz yaprağı yeşili şalına sarındı.


Aysun  Kara


Çizim: Burcu Firdevs DemirağYorumlar

 1. Kısacık bir öyküde, koca bir gerçek dile getirilmiş. Hem de Aysun Kara ustalığıyla. Gerçekten çok güzel ve ibret alınması gerekir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ali Alp Hocam güzel sözleriniz için çok teşekkür ederim. Sevgi ve selamlar.

   Sil
 2. Sabah sabah ilk çayımı yudumlarken allak bullak oldum.
  19 yılı bir kısacık öyküde atlas gibi dokumuş ki, iğne batmaz.
  Bir daha okudum..
  "Mesele o değil zaten, dedi.", hayatın şifresi değil mi?
  Kutlarım sevgili arkadaşım.
  servet

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Servet abicim sıcacık sesini duyar gibi oldum. Teşekkürler.

   Sil

Yorum Gönder

Yorum Yaz Bilader

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kadın Argosu ve "Kadın Argosu Sözlüğü"

Uğruna, tahtını/tacını terk eden krallar vardır. Çok sevilir, kıskanılır, tabanca çekilir, bıçak sıyrılır. Ölünür, öldürülür, gerekirse mahpus yatılır.
Anadır, bacıdır, teyzedir, haladır. Yavukludur, orospudur, metrestir, kapatmadır, yosmadır. Savaşların en büyük mağdurudur. Tecavüz edilir, esir alınır, satılır, köle yapılır. Tecavüzcü değil o asılır, çünkü yargıç erkektir.
Erkekleri de doğurur. Emzirir, besler, bokunu sidiğini temizler, donunu yıkar, pantolonunu ütüler yıllarca. Büyüdüğüne emin olunca, bir başka kadına devreder yaşatsın diye.
Biraz gecikse, kapılarda camlarda bekler sabaha dek. Ölse, gözüyle görmedikçe öldüğüne inanmaz, bekler ölene dek. Şili’de, Arjantin’de, Fransa’da, Ürdün’de hep aynıdırlar; 500, gerekirse 5000 hafta beklerler hiç yüksünmeden; katillere inat. Zalim dövmekten usanır, onlar beklemekten vazgeçmez.
Bu kadar çok işi ve adı olan kadının bir gizli dili de vardır haliyle. Daha doğrusu bilinir ama yazılmamış bir dildir bu. Bu dilin sözcüklerini, deyimlerini yi…

Çıkılacak Kız

Okuyan bir kızla çık. Parasını kıyafet yerine kitaplara yatıran bir kızla çık. Kitapları yüzünden dolabına sığamaz o. Okuyacağı kitapların listesini yapan, 12 yaşından beri kütüphane kartı olan bir kızla çık.
Okuyan bir kız bul. Okuyan bir kız olduğunu çantasında her zaman kitap taşımasından anlayabilirsin.[1] Kitapçıda, sevgiyle raflara bakan ve aradığı kitabı bulduğunda sessizce çığlık atandır o. Sahafta, eski bir kitabın sayfalarını koklayan fıstığı gördün mü? İşte o, okurdur. Hele sayfalar sararmışsa kesinlikle dayanamazlar.
Kahvecide[2] beklerken okuyan kızdır o. Fincanını dikizlersen, sütsüz kremasının yüzdüğünü görürsün çünkü o çoktan dalmıştır kitaba. Yazarın yarattığı dünyada kaybolmuştur. Sen de bir sandalye çek yanına. Sana ters ters bakabilir çünkü okuyan kızların çoğu rahatsız edilmek istemezler. Ona kitabı sevip sevmediğini sor.
Ona yeni bir kahve ısmarla.[3] Murakami hakkında ne düşündüğünü söyle.[4] Kardeşliğin ilk bölümünü bitirip bitiremediğini öğren.[5] Joyce’un Ulysse…

Havuçlu Pilav Meselesi

Yağmur yağıyordu, pis pis yağıyordu. Bu havada ancak yapabilecek bir şey bulanların, bulduklarını yapabilenlerin canı sıkılmazdı. Bense, gazetenin bilmecesini de çözmüş bulunuyordum. Bu kara gün pazar, başka türlü geçerdi.
Karımı düşünmek istedim: Gençti, güzeldi, şimdi akşam yemeğini hazırlamaya çalışıyor ve henüz mutfak işlerinden hoşlanıyordu. Epey çalışmama rağmen onu duygularımda canlandıramadım. Bu fena bir haldi. Ne yapmalı?
Radyo’ya gittim: Uzun dalga bomboştu, orta dalga da öyle… Uzun uzun esnedim.. kısa dalganın parazitleri arasında bir mucize çıktı: Bu enfes bir kemandı ve karımla, daha iki sevgiliyken dinlediğimiz bir…
Her şey canlanıverdi… İçimde kâinatı güzelleştiren, hayata mana veren o büyülü o heyecan belirmeye başlamıştı. Seslendim:
-  Hurrem…
Körpecik sesini işittim.
-  Efendim?
-  Gelsene biraz, dedim.
-  Ne var? diye sordu.
Ne var diye niçin soruyordu sanki? Ben onu güzel ve tatlı şeyleri paylaşmaktan başka ne için çağırırdım?
-  Gel hele! dedim.
-  Ama yemek yetişmeyecek so…

Mihman'ın Sesi

Akif Kurtuluş’un ilk romanı Mihman’da adı geçen şarkılardan hazırladığımız listeyi göreceksiniz aşağıda. Şarkı isimlerinin üstüne tıklayarak dinleyebilirsiniz.  Parantez içlerindeki isimler, alıntının yapıldığı bölüm adını, dolayısıyla alıntının anlatıcısını gösterir. İyi okumalar, iyi dinlemeler!
Estergon Kalesi: Ülkücü bir hocanın takımında iki devrimci topçuyduk. Ercüment Amca müessesenin yöneticilerinden biri olduğu için, takımın torpilli oyuncusu muamelesi görmüştüm başlarda. Benim faşolarla birlikte davranacağımı zannetmişti Cevdet. İdmanda ülkücüler teyp getirip Estergon Kalesi’ni dinletmeye başlayınca, bir gün ben de daha iyi bir teyp getirip dayadım Cem Karaca’dan Kavga’yı, Tamirci Çırağı’nı. Selda Bağcan… O günden sonra birbirimizin kademesine daha başka girmeye başladık.” (Avukat, s. 16) Yalan: Yolun karşı tarafına park ettiğim 306 İksir’e bindim. Hemen Yeliz’in kasetini koydum. İlk gençliğimden beri hastası olduğum bu kadının Yalan şarkısını dinleyerek Bölge Başkanlığı’na yola…

İLK GÖZ AĞRISI (23) : Engin Türkgeldi ve “Orada Bir Yerde”

Edebiyat ortamımız, ülkemizin diğer ortamlarından farklı değil. Yani, kaos hakim. Çok fazla kitap yayımlanıyor, eleştiri yok denecek kadar az ve sair. Bunlar hepimizin bildiği şeyler. Ve fakat ne şekilde, nasıl olursa olsun ilk kitabın heyecanı da ayrı. Hem, kağıt oyunu oynayanlar bilir; ilk elin günahı olmaz. İlk kitaplar da, tıpkı sonrakiler gibi, kusurlarıyla güzeldir. Kendimize ait, bize kendi yolumuzu açacak güzel yanlışlarımız olmazsa ne anlamı var yazmanın?
Bu ve benzeri düşüncelerden hareketle ilk kitaplarını çıkarmış yazarlarla söyleşi yapma fikri gelişti. İlk kitabını çıkarmış her yazara sorulabilecek ortak sorular belirlemeye çalıştım. Samimiyetle sorulan sorulara verilecek sahici cevaplar, belki, ortak dertlerimizi anlamaya, birlikte düşünmeye vesile olur. Hiçbir şey olmasa bile, bir yazar dostumuzun ilk göz ağrısının heyecanını paylaşmış oluruz. Onur ÇalıKitapsız bir hevesli olmaktan kitaplı bir yazar olmaya giden süreç nasıl gelişti? Benim en baştan beri hevesli olduğum şey…

Filmlerde Kitap Var!

Kitaplarla yatıp kalkanlardansanız, izlediğiniz bir filmde okuduğunuz bir kitabı görünce gülümsersiniz, bir arkadaşınızı görmüş gibi. Daha önce tanışmadığınız bir arkadaşsa bu kitap, hemen bir kenara not ederseniz adını. Bazen, yönetmenler acımasız olur ve filmdeki karakterin elindeki kitabı göreceğiz diye pause tuşunu eskitmek zorunda kalırız. Neyse ki Anıl Altın ve Nazlı Karabıyıkoğlu, aşağıda okuyacağınız keyifli çalışmayı yapmışlar. 10 güzel filmde geçen kitaplar, hem sinemanın hem de edebiyatın ruhuna uygun bir şekilde yazılmış. Bakalım hangileri tanıdık size!
Solaris (Solyaris, 1972)
Sinema tarihindeki en özel yönetmenlerden biri olan Andrei Tarkovsky’nin Stanislav Lem’in aynı adlı kitabından uyarladığı Solaris (Solyaris, 1972), bir bilimkurgu başyapıtıdır. Başarısız bir uzay deneyinde bilim adamları ve özellikle baş karakter psikolog Kris Kelvin, hayalin her şeyi tatmin edip gerçekliği muğlaklaştırmasıyla birlikte, derin içsel yolculuklara çıkarlar. Başta eski karısı Khari olmak …