Ana içeriğe atla

İlk Göz Ağrısı (30) : Ayla Şenel ve “Yüksekten ve Paraşütsüz”


Edebiyat ortamımız, ülkemizin diğer ortamlarından farklı değil. Yani, kaos hakim. Çok fazla kitap yayımlanıyor, eleştiri yok denecek kadar az ve sair. Bunlar hepimizin bildiği şeyler. Ve fakat ne şekilde, nasıl olursa olsun ilk kitabın heyecanı da ayrı. Hem, kağıt oyunu oynayanlar bilir; ilk elin günahı olmaz. İlk kitaplar da, tıpkı sonrakiler gibi, kusurlarıyla güzeldir. Kendimize ait, bize kendi yolumuzu açacak güzel yanlışlarımız olmazsa ne anlamı var yazmanın?
Bu ve benzeri düşüncelerden hareketle ilk kitaplarını çıkarmış yazarlarla söyleşi yapma fikri gelişti. İlk kitabını çıkarmış her yazara sorulabilecek ortak sorular belirlemeye çalıştım. Samimiyetle sorulan sorulara verilecek sahici cevaplar, belki, ortak dertlerimizi anlamaya, birlikte düşünmeye vesile olur. Hiçbir şey olmasa bile, bir yazar dostumuzun ilk göz ağrısının heyecanını paylaşmış oluruz.
Onur Çalı

Kitapsız bir hevesli olmaktan kitaplı bir yazar olmaya giden süreç nasıl gelişti?
Bütün yazım deneyimi, ilk ve orta öğrenimde karne ortalamasını yükselten kompozisyon dersleri ve bir adet doktora teziyle sınırlı olan biriydim. Beni dünya çapında (!) bir yazar olmaya götüren tesadüfler şöyle gelişti. Bir yurtdışı grup gezisi sırasında, mizahi yönü ağır basan bir gezi günlüğü yazmaya ve grup içinde yayınlamaya başladım. Şaşılacak bir şekilde, mizahi günlük sabırsızlıkla beklenen bir “Arkası Yarın” haline dönüştü. Şöhretim grubun sınırlarını aştı, aştı, aştı… Baktım ki edebiyat dünyasında “erken” meşhur olacağım, hemen frene bastım. 2010’da emekliye ayrılarak ailemle gözlerden uzak bir yaşam sürmeye başladım. Evde her gün, Survivor, Müge Anlı, Esra Erol izleyerek memleket meselelerine vakıf olmaya çalışıyordum ki bir arkadaşım, “yettin artık” deyip, kulağımdan tuttuğu gibi beni UMAG’a götürdü. Daha sonra, davet üzerine “onur konuğu” olarak bazı öykü atölyelerinde de yer almaya başladım. Atölyeler, benden ziyadesiyle feyiz aldılar :) Bu arada, hayran kitlem, “artık seni bütün dünya okumalı” diye başımın etini yiyip duruyordu. Israrlara ancak 2017’ye kadar direnebildim ve “muhteşem eserlerimi” okuyucuyla buluşturmaya karar verdim.
Yazma uğraşını neden başka bir türde değil de öyküde yoğunlaştırdın?
Dilimdekini zigzag yapmadan söylemeyi, elimdeki iş her neyse çabuk sonlandırmayı seviyorum. İçinde yaylanacağım, yaylandıracağım, sayfalar dolusu bir roman ortaya çıkaracak kadar sabırlı değilim. Böyle olunca da ancak öykü yazabiliyorum.
Yayınevini nasıl belirledin? İlk kitabın yayımlanma sürecinde neler çektin?
Yayınevini bana gelen onlarca teklif arasından bin bir güçlükle belirledim, desem? :) “Kitabının yayımlanmasını bitmek tükenmek bilmeyen bir ümitle bekleyen yazar” isimli bilindik hikâyeyi bir de ben anlatmayayım isterseniz.
Kitabı yayıma hazırlama sürecinde sana yol gösteren, yardımcı olan bir editörün oldu mu? (Eğer olduysa, editöründen razı mısın?)
İlk editörüm çok sevgili yazar arkadaşım Hilal Tüzün’dü. Yazdıklarımı, tekrar tekrar o kadar çok okudu ki her gün rüyasında kitabımın kahramanı Serpil’i görmeye başladı. Daha sonra değerli hocalarım Ethem Baran ve Çiğdem Ülker gözden geçirdiler. En son olarak da Yayınevinin editörü Sibel Öz okudu tabii ki. Hepsinden de fazlasıyla razıyım.
İlk kitabınla hayatında neler değişti? Neler ummuştun ne buldun?
Bir kitap yazdım hayatım değişti(!), diyemeyeceğim. Zaten hayatımdan memnundum, değişmedi, değişmesin de. Adı duyulmamış bir yazar olarak ilk kitapla ilgili büyük beklentiye girmem gerçekçi olmazdı. Tek dileğim samimi, okuyanı gülümseten bir kitap ortaya çıkarmış olabilmekti. Yüksekten ve Paraşütsüz, doğal olarak yakın çevremdeki arkadaşlarım ve kısmen de arkadaşlarımın arkadaşlarına kadar ulaşabildi. Geri dönüş yapanların hepsi ne hikmetse çok beğendiklerini söylediler. “Hiç bozulmam, tersine memnun olurum beni acımasızca eleştirin (!)” dedim, “ yok vallahi çok beğendik, okurken hem çok güldük hem düşündük ” dediler.  
Keşke ülkemizde, özellikle ilk kitapları değerlendiren samimi eleştirmenler; “al gülüm ver gülüm”, “benim egom senin egonu döver” anlayışının; “körler sağırlar birbirini ağırlar” ya da ahbap çavuş ilişkilerinin ötesine geçebilmiş,  eleştiri özeleştiriyi ilke edinmiş edebiyat grupları ya da edebi oluşumlar olsa da bizlere yol gösterse.
Piyasaya sunulan her üründe olduğu gibi edebi ürün için de ciddi, sabırlı bir piar çalışması gerekiyor. Bu, laikiyle yapılabiliyorsa yazdıklarınız görünür olabiliyor, “dar” edebiyat çevresi dışındaki okuyucu kitleye de ulaşıyor. Ondan sonrası, yani edebiyatta kalıcı olup olmayacağınız, eserinizin kalitesine bağlı. Kitabınız kötüyse, ilk elde ne kadar çok kişiye ulaşmış olursa olsun, sonraki kitaplarınızı merak edip okumak isteyecek kalıcı bir okuyucu kitlesi oluşmuyor. Ben kendi adıma, Yüksekten ve Paraşütsüz’ün okuyanlarda, ikinci kitabım için bir merak uyandırmış olmasını temenni ediyorum.
Telifini alabildin mi/alabilecek misin?
Kitabımı yayınladıkları için Notabene’ye teşekkür ediyorum. Telif falan istemedim.
Dergiler için edebiyatın mutfağı denir. Sen salona, misafirlerin karşısına çıkmadan önce mutfakta ne kadar zaman geçirdin?
İlk yıllarda yazıp yazıp gönderiyordum dergilere. Onlar da sağ olsunlar yayınlıyorlardı. 2014'ten sonra öykü yarışmalarını keşfettim, daha cazip geldi. Dergileri bıraktım, yarışmalara öykü göndermeye başladım. Girdiğim yarışmalardan, derecesiz döndüğüm olmadı diyebilirim. Ancak, son zamanlarda sık sık duymaya başladığımız Jüri’dekilerle ödül kazanan kişiler asındaki ahbap çavuş ilişkileri ya da yarışmaya gönderilen eserlerin okunmadığı şeklindeki söylentiler hevesimi kaçırıyor. Lafı daha fazla dağıtmadan söylemek gerekirse, yazmaya başladıktan sonra toplam iki yıllık bir mutfak deneyimim olmuş.
Kitabın yayımlandıktan sonra yakın çevrenin ve ailenin yazmak/okumak uğraşına bakışları değişti mi? Yazıyla ilişkinde ciddi olduğuna ikna oldular mı? Kitap sana bu anlamda bir özgürlük alanı ya da dokunulmazlık zırhı kazandırdı mı?
Bunların hepsine olumlu yanıt verdiğimi varsayalım. :)
Peki, bundan sonra?
Bende öykü çok. Yenilerini yazmaktan ziyade mevcutları adam etmekle meşgulüm bu aralar. Defalarca üzerlerinden geçiyorum, her seferinde değiştirdiğim şeyler oluyor. Ama artık kurcalamayı bıraktığım öykülerden oluşan yeni dosyam hazır. Yayınlayacak “gözü pek” bir yayınevi bulabilirsem ikinci kitabımı da sahaya süreceğim. :)

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kadın Argosu ve "Kadın Argosu Sözlüğü"

Uğruna, tahtını/tacını terk eden krallar vardır. Çok sevilir, kıskanılır, tabanca çekilir, bıçak sıyrılır. Ölünür, öldürülür, gerekirse mahpus yatılır.
Anadır, bacıdır, teyzedir, haladır. Yavukludur, orospudur, metrestir, kapatmadır, yosmadır. Savaşların en büyük mağdurudur. Tecavüz edilir, esir alınır, satılır, köle yapılır. Tecavüzcü değil o asılır, çünkü yargıç erkektir.
Erkekleri de doğurur. Emzirir, besler, bokunu sidiğini temizler, donunu yıkar, pantolonunu ütüler yıllarca. Büyüdüğüne emin olunca, bir başka kadına devreder yaşatsın diye.
Biraz gecikse, kapılarda camlarda bekler sabaha dek. Ölse, gözüyle görmedikçe öldüğüne inanmaz, bekler ölene dek. Şili’de, Arjantin’de, Fransa’da, Ürdün’de hep aynıdırlar; 500, gerekirse 5000 hafta beklerler hiç yüksünmeden; katillere inat. Zalim dövmekten usanır, onlar beklemekten vazgeçmez.
Bu kadar çok işi ve adı olan kadının bir gizli dili de vardır haliyle. Daha doğrusu bilinir ama yazılmamış bir dildir bu. Bu dilin sözcüklerini, deyimlerini yi…

Havuçlu Pilav Meselesi

Yağmur yağıyordu, pis pis yağıyordu. Bu havada ancak yapabilecek bir şey bulanların, bulduklarını yapabilenlerin canı sıkılmazdı. Bense, gazetenin bilmecesini de çözmüş bulunuyordum. Bu kara gün pazar, başka türlü geçerdi.
Karımı düşünmek istedim: Gençti, güzeldi, şimdi akşam yemeğini hazırlamaya çalışıyor ve henüz mutfak işlerinden hoşlanıyordu. Epey çalışmama rağmen onu duygularımda canlandıramadım. Bu fena bir haldi. Ne yapmalı?
Radyo’ya gittim: Uzun dalga bomboştu, orta dalga da öyle… Uzun uzun esnedim.. kısa dalganın parazitleri arasında bir mucize çıktı: Bu enfes bir kemandı ve karımla, daha iki sevgiliyken dinlediğimiz bir…
Her şey canlanıverdi… İçimde kâinatı güzelleştiren, hayata mana veren o büyülü o heyecan belirmeye başlamıştı. Seslendim:
-  Hurrem…
Körpecik sesini işittim.
-  Efendim?
-  Gelsene biraz, dedim.
-  Ne var? diye sordu.
Ne var diye niçin soruyordu sanki? Ben onu güzel ve tatlı şeyleri paylaşmaktan başka ne için çağırırdım?
-  Gel hele! dedim.
-  Ama yemek yetişmeyecek so…

Ahır Yakmak

Onu üç yıl önce burada, Tokyo’da, bir arkadaşımın düğününde görmüştüm ve görüşmeye başladık. Aramızda neredeyse bir düzine yaş farkı vardı; o yirmi yaşındaydı bense otuz bir. Bu o kadar da önemli değildi. O zamanlar zihnim bir sürü şeyle meşguldü ve yaş farkı gibi şeyler hakkında kaygılanmaya vaktim yoktu. Ayrıca evliydim ama bu durum onu da rahatsız etmiyor gibiydi. Ünlü bir pandomim ustasıyla çalışıyordu, ay sonunu getirmek için de tanıtım modeli olarak iş buluyordu. Fakat bulduğu bu reklam tanıtım işlerinde genellikle sorun çıkıyordu, fazla bir geliri yoktu. Yetiştiremediği yerde, erkek arkadaşları vardı. Bundan yüzde yüz emin değilim ama bana söylediği şeylerden bunu çıkarmak mümkündü. Daha önce söylediğim gibi, tanıştığımızda pandomim çalıştığını söylemişti. Bir gece, dışarıda bir bardaydık, bana Mandalina Soyma numarasını yaptı. Adından da anlayacağınız üzere, bu gösteride bir mandalina soyuluyor. Solunda mandalinalarla dolu bir kase, sağında ise kabuklar için bir kase vardı. En a…

Çıkılacak Kız

Okuyan bir kızla çık. Parasını kıyafet yerine kitaplara yatıran bir kızla çık. Kitapları yüzünden dolabına sığamaz o. Okuyacağı kitapların listesini yapan, 12 yaşından beri kütüphane kartı olan bir kızla çık.
Okuyan bir kız bul. Okuyan bir kız olduğunu çantasında her zaman kitap taşımasından anlayabilirsin.[1] Kitapçıda, sevgiyle raflara bakan ve aradığı kitabı bulduğunda sessizce çığlık atandır o. Sahafta, eski bir kitabın sayfalarını koklayan fıstığı gördün mü? İşte o, okurdur. Hele sayfalar sararmışsa kesinlikle dayanamazlar.
Kahvecide[2] beklerken okuyan kızdır o. Fincanını dikizlersen, sütsüz kremasının yüzdüğünü görürsün çünkü o çoktan dalmıştır kitaba. Yazarın yarattığı dünyada kaybolmuştur. Sen de bir sandalye çek yanına. Sana ters ters bakabilir çünkü okuyan kızların çoğu rahatsız edilmek istemezler. Ona kitabı sevip sevmediğini sor.
Ona yeni bir kahve ısmarla.[3] Murakami hakkında ne düşündüğünü söyle.[4] Kardeşliğin ilk bölümünü bitirip bitiremediğini öğren.[5] Joyce’un Ulysse…

Mihman'ın Sesi

Akif Kurtuluş’un ilk romanı Mihman’da adı geçen şarkılardan hazırladığımız listeyi göreceksiniz aşağıda. Şarkı isimlerinin üstüne tıklayarak dinleyebilirsiniz.  Parantez içlerindeki isimler, alıntının yapıldığı bölüm adını, dolayısıyla alıntının anlatıcısını gösterir. İyi okumalar, iyi dinlemeler!
Estergon Kalesi: Ülkücü bir hocanın takımında iki devrimci topçuyduk. Ercüment Amca müessesenin yöneticilerinden biri olduğu için, takımın torpilli oyuncusu muamelesi görmüştüm başlarda. Benim faşolarla birlikte davranacağımı zannetmişti Cevdet. İdmanda ülkücüler teyp getirip Estergon Kalesi’ni dinletmeye başlayınca, bir gün ben de daha iyi bir teyp getirip dayadım Cem Karaca’dan Kavga’yı, Tamirci Çırağı’nı. Selda Bağcan… O günden sonra birbirimizin kademesine daha başka girmeye başladık.” (Avukat, s. 16) Yalan: Yolun karşı tarafına park ettiğim 306 İksir’e bindim. Hemen Yeliz’in kasetini koydum. İlk gençliğimden beri hastası olduğum bu kadının Yalan şarkısını dinleyerek Bölge Başkanlığı’na yola…

Dost: Vüs’at O. Bener’in Öykü Dünyasına İlk Adım

Vüs’at O. Bener’in 1952’de yayımlanan ilk öykü kitabı Dost’taki öyküler yalın bir dile sahip oluşları ve fazla sözcük kullanımından sakınmaları ile öne çıkar. Bu iki belirgin özellik ilkin Sait Faik öykücülüğünde görülmüş olsa da, Bener, öykü kişilerinin güçlü içselliği ve ruhsal gelgitlerini gündelik dile ustaca yedirerek kendi özgün dilinde yazmayı başarmıştır. Bunun yanı sıra her bir öykünün hemen ilk cümleleriyle güçlü bir atmosfer kurmanın yetkinliğine de sahiptir.

Şimdiye dek Dost’a dair yazılanların üzerine yeni bir şey eklemenin, tekrara düşmemenin zorluğunun farkındayım. Bu zorluğu, hakkında pek konuşulmamış öykülere eğilerek ya da üzerinde zaten kalem oynatılmış olanlara farklı bir açıdan bakmaya çalışarak bir nebze olsun aşmayı umuyorum.

İlkin, kitabın basılmasında başarısının etkin rol oynadığı, kitaba adını veren Dost adlı öyküye bakalım. Öykü, Kasap Ali ile yarenlik eden Niyazi Bey’in kararsız düşünceleri, ruhsal gelgitleri üzerinden ilerler. Kasap Ali duygusuz, acımasız v…