Ana içeriğe atla

KADIN'ın META/FİZİĞİ


"Genç şair keşfetmeli kadın'ı" O. PAZ


1
kadın
ilk kendi çocuk sonra ana
hem dost hem sevgili hem sırdaş
sırası gelince hepsi


bana kadın en çok ana
kutsal bereketli ve doğurgan
toprağım gibidir fedakar gövdesi
gümrah ırmaklar çağlar göğsünden
dudaklarımın helalini içtimdi ilk
kokusu ile doldurdum ciğerlerimi
teninin sıcağında dünya
şefkatli kollarıydı annemin
kulağıma bin yılların ninnilerini çalarken
ben kadın'ı bilincime ana diye kazımışım

sonra arkadaş bildim sonra sevgili
onu gördüğümde kalbim
kaburgalarımı hep zorladı
başımdan aşağı kırlangıç sürüleri boşaldı

"ve aktı durdu
o ilk
o baş döndürücü
o cahil su"

bir devinim
bir kadim dürtü
bitimsiz bir tür döngüydü gövdemde üreyen
arzularımın elbisesiyle
kadın daha bir çekimliydi bana şimdi

dedim
bulut ellerle dokun ona
al sıcaklığını ver kör gözlerini
en beyaz
en nâr
yanınla dökül usulca
bozmadan büyüsünü o şiirsel gövdenin
sabah sisi kuytuluklara nasıl dolar çekilir
bir mabedi kutsar gibi özenle
ruhunu dişiliğine bağışla
kaç kat göklerden boşalır soylu ışık
hapsedilmez mühürlere levhalara
yaşama biçim verir analık gücü
daha yeni doğmuş çocuk evrenler
Tanrıça Hathor'un memelerinden beslenir
doyurur kadınlığıyla da doyumsuz Tanrıları
güçlüdür dişil duyguları
gözlerimde gördüm bir keresinde
ergen bir kızın ilk arzularının denizi dalgalandırmasını
içim ürperirken o uyanışla
ben kadın'ı kalbime aşk diye yazdım

2
selam Hari selam Hari dedi
yedi kere döndü mezarın çevresini
ölü erkeğinin koynunda toprağın serin karnına uzandı
ve dul bir ölümü seçti onlar
Doğu'da kadın için kocası Tanrı'nın bir sureti demekti
gövdesinde çözülen kabala
yazıtlardan kazılardan uzanan uzayan taşkın bir anlam
bedenin ten/altı sularını çıldırtan sınırsız çekim kuvveti
bizse her çağında bu eril tarihin
katılaştı mı erkek yanlarımız
üstüne saldık gözü dönmüş bıçaklarımızı
güçlü yanımız zannettik bu zayıflığı
biz asıl en büyük yıkımı
zihnimizdeki günahsız kadın gövdesine yaptık

3
ne dağlar kaç Ferhatlar önünde boyun büktü
çöller hiç böyle sus(a)madı Mecnun kadar
kim Mecnunlar öldü susuzluktan
sayan olmadı
kaç çölde sınavdan geçtik ey aşk
olmuş iki gövde dokunurken birbirine
yüreğime sıçradı o kıvılcım
küçük ateşlerden büyük dağ yangınlarına
kemiklerimi yaktım ben kusursuz
bir geleneği devraldım
yanmanın yanarak var-olmanın geleneği
mirasçıyım her külden her ateş sözden
Hades bekleme bizi
aşka çekimli papatya karnı öptüm
üç kuşağı attım belimden
burada ne ölüm var ne etimi lime lime eden zaman
yeraltı suları gökdenizlerine karışır aşkla
devinen mevsimler uslu çocuk dizlerimde
kasıklarımı ısıtıyor dişil ışıklar
doğurmanın ve doğurulmanın aydınlığı
kadın kokuyor (h)er yanlarım
bekleme bizi Hades
bekleme
kelebek kanatlı güzelin nişanı var kalbimde

4
kadın
Batı'da süslü ve rejimli
Doğu'da fedâkar
Afrika'da aç...
cinselliğe özne değil

5
'kadın' anamdır karım 'kadın'lığımdırİLKE ÇALI

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kadın Argosu ve "Kadın Argosu Sözlüğü"

Uğruna, tahtını/tacını terk eden krallar vardır. Çok sevilir, kıskanılır, tabanca çekilir, bıçak sıyrılır. Ölünür, öldürülür, gerekirse mahpus yatılır.
Anadır, bacıdır, teyzedir, haladır. Yavukludur, orospudur, metrestir, kapatmadır, yosmadır. Savaşların en büyük mağdurudur. Tecavüz edilir, esir alınır, satılır, köle yapılır. Tecavüzcü değil o asılır, çünkü yargıç erkektir.
Erkekleri de doğurur. Emzirir, besler, bokunu sidiğini temizler, donunu yıkar, pantolonunu ütüler yıllarca. Büyüdüğüne emin olunca, bir başka kadına devreder yaşatsın diye.
Biraz gecikse, kapılarda camlarda bekler sabaha dek. Ölse, gözüyle görmedikçe öldüğüne inanmaz, bekler ölene dek. Şili’de, Arjantin’de, Fransa’da, Ürdün’de hep aynıdırlar; 500, gerekirse 5000 hafta beklerler hiç yüksünmeden; katillere inat. Zalim dövmekten usanır, onlar beklemekten vazgeçmez.
Bu kadar çok işi ve adı olan kadının bir gizli dili de vardır haliyle. Daha doğrusu bilinir ama yazılmamış bir dildir bu. Bu dilin sözcüklerini, deyimlerini yi…

Havuçlu Pilav Meselesi

Yağmur yağıyordu, pis pis yağıyordu. Bu havada ancak yapabilecek bir şey bulanların, bulduklarını yapabilenlerin canı sıkılmazdı. Bense, gazetenin bilmecesini de çözmüş bulunuyordum. Bu kara gün pazar, başka türlü geçerdi.
Karımı düşünmek istedim: Gençti, güzeldi, şimdi akşam yemeğini hazırlamaya çalışıyor ve henüz mutfak işlerinden hoşlanıyordu. Epey çalışmama rağmen onu duygularımda canlandıramadım. Bu fena bir haldi. Ne yapmalı?
Radyo’ya gittim: Uzun dalga bomboştu, orta dalga da öyle… Uzun uzun esnedim.. kısa dalganın parazitleri arasında bir mucize çıktı: Bu enfes bir kemandı ve karımla, daha iki sevgiliyken dinlediğimiz bir…
Her şey canlanıverdi… İçimde kâinatı güzelleştiren, hayata mana veren o büyülü o heyecan belirmeye başlamıştı. Seslendim:
-  Hurrem…
Körpecik sesini işittim.
-  Efendim?
-  Gelsene biraz, dedim.
-  Ne var? diye sordu.
Ne var diye niçin soruyordu sanki? Ben onu güzel ve tatlı şeyleri paylaşmaktan başka ne için çağırırdım?
-  Gel hele! dedim.
-  Ama yemek yetişmeyecek so…

Ahır Yakmak

Onu üç yıl önce burada, Tokyo’da, bir arkadaşımın düğününde görmüştüm ve görüşmeye başladık. Aramızda neredeyse bir düzine yaş farkı vardı; o yirmi yaşındaydı bense otuz bir. Bu o kadar da önemli değildi. O zamanlar zihnim bir sürü şeyle meşguldü ve yaş farkı gibi şeyler hakkında kaygılanmaya vaktim yoktu. Ayrıca evliydim ama bu durum onu da rahatsız etmiyor gibiydi. Ünlü bir pandomim ustasıyla çalışıyordu, ay sonunu getirmek için de tanıtım modeli olarak iş buluyordu. Fakat bulduğu bu reklam tanıtım işlerinde genellikle sorun çıkıyordu, fazla bir geliri yoktu. Yetiştiremediği yerde, erkek arkadaşları vardı. Bundan yüzde yüz emin değilim ama bana söylediği şeylerden bunu çıkarmak mümkündü. Daha önce söylediğim gibi, tanıştığımızda pandomim çalıştığını söylemişti. Bir gece, dışarıda bir bardaydık, bana Mandalina Soyma numarasını yaptı. Adından da anlayacağınız üzere, bu gösteride bir mandalina soyuluyor. Solunda mandalinalarla dolu bir kase, sağında ise kabuklar için bir kase vardı. En a…

Çıkılacak Kız

Okuyan bir kızla çık. Parasını kıyafet yerine kitaplara yatıran bir kızla çık. Kitapları yüzünden dolabına sığamaz o. Okuyacağı kitapların listesini yapan, 12 yaşından beri kütüphane kartı olan bir kızla çık.
Okuyan bir kız bul. Okuyan bir kız olduğunu çantasında her zaman kitap taşımasından anlayabilirsin.[1] Kitapçıda, sevgiyle raflara bakan ve aradığı kitabı bulduğunda sessizce çığlık atandır o. Sahafta, eski bir kitabın sayfalarını koklayan fıstığı gördün mü? İşte o, okurdur. Hele sayfalar sararmışsa kesinlikle dayanamazlar.
Kahvecide[2] beklerken okuyan kızdır o. Fincanını dikizlersen, sütsüz kremasının yüzdüğünü görürsün çünkü o çoktan dalmıştır kitaba. Yazarın yarattığı dünyada kaybolmuştur. Sen de bir sandalye çek yanına. Sana ters ters bakabilir çünkü okuyan kızların çoğu rahatsız edilmek istemezler. Ona kitabı sevip sevmediğini sor.
Ona yeni bir kahve ısmarla.[3] Murakami hakkında ne düşündüğünü söyle.[4] Kardeşliğin ilk bölümünü bitirip bitiremediğini öğren.[5] Joyce’un Ulysse…

Mihman'ın Sesi

Akif Kurtuluş’un ilk romanı Mihman’da adı geçen şarkılardan hazırladığımız listeyi göreceksiniz aşağıda. Şarkı isimlerinin üstüne tıklayarak dinleyebilirsiniz.  Parantez içlerindeki isimler, alıntının yapıldığı bölüm adını, dolayısıyla alıntının anlatıcısını gösterir. İyi okumalar, iyi dinlemeler!
Estergon Kalesi: Ülkücü bir hocanın takımında iki devrimci topçuyduk. Ercüment Amca müessesenin yöneticilerinden biri olduğu için, takımın torpilli oyuncusu muamelesi görmüştüm başlarda. Benim faşolarla birlikte davranacağımı zannetmişti Cevdet. İdmanda ülkücüler teyp getirip Estergon Kalesi’ni dinletmeye başlayınca, bir gün ben de daha iyi bir teyp getirip dayadım Cem Karaca’dan Kavga’yı, Tamirci Çırağı’nı. Selda Bağcan… O günden sonra birbirimizin kademesine daha başka girmeye başladık.” (Avukat, s. 16) Yalan: Yolun karşı tarafına park ettiğim 306 İksir’e bindim. Hemen Yeliz’in kasetini koydum. İlk gençliğimden beri hastası olduğum bu kadının Yalan şarkısını dinleyerek Bölge Başkanlığı’na yola…

Dost: Vüs’at O. Bener’in Öykü Dünyasına İlk Adım

Vüs’at O. Bener’in 1952’de yayımlanan ilk öykü kitabı Dost’taki öyküler yalın bir dile sahip oluşları ve fazla sözcük kullanımından sakınmaları ile öne çıkar. Bu iki belirgin özellik ilkin Sait Faik öykücülüğünde görülmüş olsa da, Bener, öykü kişilerinin güçlü içselliği ve ruhsal gelgitlerini gündelik dile ustaca yedirerek kendi özgün dilinde yazmayı başarmıştır. Bunun yanı sıra her bir öykünün hemen ilk cümleleriyle güçlü bir atmosfer kurmanın yetkinliğine de sahiptir.

Şimdiye dek Dost’a dair yazılanların üzerine yeni bir şey eklemenin, tekrara düşmemenin zorluğunun farkındayım. Bu zorluğu, hakkında pek konuşulmamış öykülere eğilerek ya da üzerinde zaten kalem oynatılmış olanlara farklı bir açıdan bakmaya çalışarak bir nebze olsun aşmayı umuyorum.

İlkin, kitabın basılmasında başarısının etkin rol oynadığı, kitaba adını veren Dost adlı öyküye bakalım. Öykü, Kasap Ali ile yarenlik eden Niyazi Bey’in kararsız düşünceleri, ruhsal gelgitleri üzerinden ilerler. Kasap Ali duygusuz, acımasız v…