Ana içeriğe atla

DİLSİZ TANIK


Nefes nefese kalmıştı koşarken. Ben gördüm. Nefes alırken çıkardığı ses, rüzgârın dallarım arasında gezerken çıkardığı ses ile aynıydı. Ben duydum. Sizin göremeyeceğiniz kadar uzaktaydı olanlar. Karanlık bir ara sokakta, bir “Ah!” sesi kadar kısa zamanda bitiverdi her şey. Hiç beklemediği birinden, hiç beklemediği bir anda alınmış bir darbenin şaşkın ünlemi kadardı olup biten.

Sizin hava kararınca girmekten korktuğunuz sokakları görürüm ben. Sabah serininde, gece ayazında ya da güneş tepedeyken olanları da bilirim. Görmezsem de duyarım. Bunca yıldır yalnız insanoğlunun değil, bilumum mahlûkatın dilini öğrendim. Sadece dinlerim ben. Yeryüzünde görüp görebileceğiniz en iyi sırdaş benimdir. Tanrı belki de ağaçları bu yüzden dilsiz yaratmıştır. Her şeyi görsünler, duysunlar, anlasınlar ama anlatmasınlar diye.

Duyduğum nefes sesinin sahibi, şu adam. Şu otobüse binen var ya! Evet, kısa boylu, tıknaz adamdan söz ediyorum. Birkaç gün önce geldi buralara. Geçen sabah, şimdi bindiği köşede indi otobüsten. Üzerine büyük gelen ceketinin gri rengini güneşe teslim etmiş, başındaki kasketi geri itmiş sıcaktan. Ter, yol yol iz yapmış kasketin siperliğinde. Boynuna büyükçe bir mendil salmış, ensesindeki teri alsın diye. Çocukken uykudan kalktığında, anasının sırtına bez sokuşturmasından alışkanlık. Mendil, anasının öğüdü gibi asılı kalmış boynunda. Çıkarıp atsa, dünyanın yükünü atacak boynundan. Çopur çopur yüzünü pala bir bıyıkla şenlendirmiş. Birbirine yakın kaşları gür, yüzünün çizgileri uyku mahmuru. Kırklı yaşların başını bulduğu ömründe gözleri, büyük şehir kalabalığına yabancı. Geldiği yerdeki bilinir adam olmanın rahatlığını soyunup bırakmış otobüste. Uğursuz bir bilinmezlik, bilmezlik hali var üzerinde. Uzun saatler boyu oturup, aşağı sarkıtmaktan şişmiş ayaklarını, ayakkabısından taşırarak rahatlatmış. Tek bir topuk darbesi yetmiş, ayakkabının rütbesini terliğe düşürmeye.

Geldiğinden beri dolaşıyor buralarda. Sabah saatlerinde peydahlanıveriyor meydanda, akşam olunca kayboluyor ortalıktan, bilmem nereye? Bütün gün kâh yarenlik ediyor işportacılarla havadan sudan, kâh sırtını çeşmenin duvarına yaslayıp çöküyor, kolları dizlerine dayalı, ileri doğru uzanmış.

Sonra o kadın... Onu tanıyorum, bir süredir geçiyor buradan. Hep ürkek bir hali var. Arkasını kollayarak yürür. Kimseyle konuşmaz, başı önünde geçer gider. Her sabah küçük, aceleci adımlarıyla yediye çeyrek kala kalkan vapura yetişir, suyun öte tarafına doğru gözden kaybolur. Akşamları ise yediyi çeyrek geçe vapuru ile geri dönüp yine usul adımlarla geçip gider önümden. Ucuz ve kötü bir otelde kalıyor. Otelin bulunduğu sokak tekinsizdir. İti kopuğu eksik olmaz köşe başlarından. Bildiğinden, otele girdi mi bir daha çıkmaz dışarı.
Bugün de aynı şeyler oldu. Sabah ve akşam tüy kadar hafif adımlarının izini bıraktı asfaltta. Hava kararmaya yüz tuttuğunda sokağa girdi. Otelin önüne gelmişti ki geçen gün otobüsten inen adam arkasından seslendi. Bir süre konuştular. Sakin başlayan konuşma bir anda itiş kakışa döndü. Adam kadının elinden tutmuş sürüklemeye çalışıyor, bir yandan da yakası açılmamış küfürler savuruyordu. Kadın ise o minnacık halinden beklenmeyecek şekilde direniyordu. Sesler iyice yükselmeye başladı. Kadın hem adamın elinden kurtulmaya çalışıyor hem de etrafındakilere kendisine yardım etmeleri için yalvarıyordu. Ah insanoğlu! Görenler görmezden geldi, duyanlar başını başka yöne çevirdi.

Elini kurtarmaya çalışan kadın, ağladı, yalvardı, çelimsiz tekmeler savurdu. Son çare, bileğini tutan ele geçiriverdi dişlerini. “Ihh!” deyip okkalı bir küfür daha eden adam acıyla bıraktı kadını. Karşı koyulmasına mı canın yanmasına mı bilinmez, sinirlenmişti. Delirmiş gibi belinden çıkardığı tabancayı, bir umutla geriye dönüp kaçmaya çalışan kadına doğrulttu. Arka arkaya öyle korkunç patlamalar oldu ki dallarımda uyuyan kuşlar korkuyla uyanıp havalandılar.

Kadın kanlar içinde yere yığılırken sadece bir “Ah!” döküldü dudaklarından. Vücudu boşaldı birden, olduğu yere yığılıverdi. Sonunu kabulleniş mi yoksa öldüğüne inanamamazlık mı? Ayrımsız, tanımsız bir bakış asılı kaldı gözlerinde.

Adam koşmaya başladı. Hiç durmadı, dönüp kadına bakmadı. Benim önüme gelince durup silahı tekrar beline soktu, ceketinin kıvrımları arasında kaybetti. Sakin sakin, sokaktan geçen herhangi biriymiş gibi yürümeye başladı. Sokaklarda yankılanan ambulans sesini, hışırtılı polis telsizlerini ardında bırakıp aynı köşeden otobüse binip gitti.

Kadın düştüğü yerde can verdi, adam otobüse binip gitti. Ben gördüm...


Arzu Bahar Karakaş


Yorumlar

  1. süper yazanın eline ve yüreğine sağlık dikkatli okunulması gereken bir öykü

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yorum Yaz Bilader

Bu blogdaki popüler yayınlar

Ahır Yakmak

Onu üç yıl önce burada, Tokyo’da, bir arkadaşımın düğününde görmüştüm ve görüşmeye başladık. Aramızda neredeyse bir düzine yaş farkı vardı; o yirmi yaşındaydı bense otuz bir. Bu o kadar da önemli değildi. O zamanlar zihnim bir sürü şeyle meşguldü ve yaş farkı gibi şeyler hakkında kaygılanmaya vaktim yoktu. Ayrıca evliydim ama bu durum onu da rahatsız etmiyor gibiydi. Ünlü bir pandomim ustasıyla çalışıyordu, ay sonunu getirmek için de tanıtım modeli olarak iş buluyordu. Fakat bulduğu bu reklam tanıtım işlerinde genellikle sorun çıkıyordu, fazla bir geliri yoktu. Yetiştiremediği yerde, erkek arkadaşları vardı. Bundan yüzde yüz emin değilim ama bana söylediği şeylerden bunu çıkarmak mümkündü. Daha önce söylediğim gibi, tanıştığımızda pandomim çalıştığını söylemişti. Bir gece, dışarıda bir bardaydık, bana Mandalina Soyma numarasını yaptı. Adından da anlayacağınız üzere, bu gösteride bir mandalina soyuluyor. Solunda mandalinalarla dolu bir kase, sağında ise kabuklar için bir kase vardı. En a…

Kadın Argosu ve "Kadın Argosu Sözlüğü"

Uğruna, tahtını/tacını terk eden krallar vardır. Çok sevilir, kıskanılır, tabanca çekilir, bıçak sıyrılır. Ölünür, öldürülür, gerekirse mahpus yatılır.
Anadır, bacıdır, teyzedir, haladır. Yavukludur, orospudur, metrestir, kapatmadır, yosmadır. Savaşların en büyük mağdurudur. Tecavüz edilir, esir alınır, satılır, köle yapılır. Tecavüzcü değil o asılır, çünkü yargıç erkektir.
Erkekleri de doğurur. Emzirir, besler, bokunu sidiğini temizler, donunu yıkar, pantolonunu ütüler yıllarca. Büyüdüğüne emin olunca, bir başka kadına devreder yaşatsın diye.
Biraz gecikse, kapılarda camlarda bekler sabaha dek. Ölse, gözüyle görmedikçe öldüğüne inanmaz, bekler ölene dek. Şili’de, Arjantin’de, Fransa’da, Ürdün’de hep aynıdırlar; 500, gerekirse 5000 hafta beklerler hiç yüksünmeden; katillere inat. Zalim dövmekten usanır, onlar beklemekten vazgeçmez.
Bu kadar çok işi ve adı olan kadının bir gizli dili de vardır haliyle. Daha doğrusu bilinir ama yazılmamış bir dildir bu. Bu dilin sözcüklerini, deyimlerini yi…

Havuçlu Pilav Meselesi

Yağmur yağıyordu, pis pis yağıyordu. Bu havada ancak yapabilecek bir şey bulanların, bulduklarını yapabilenlerin canı sıkılmazdı. Bense, gazetenin bilmecesini de çözmüş bulunuyordum. Bu kara gün pazar, başka türlü geçerdi.
Karımı düşünmek istedim: Gençti, güzeldi, şimdi akşam yemeğini hazırlamaya çalışıyor ve henüz mutfak işlerinden hoşlanıyordu. Epey çalışmama rağmen onu duygularımda canlandıramadım. Bu fena bir haldi. Ne yapmalı?
Radyo’ya gittim: Uzun dalga bomboştu, orta dalga da öyle… Uzun uzun esnedim.. kısa dalganın parazitleri arasında bir mucize çıktı: Bu enfes bir kemandı ve karımla, daha iki sevgiliyken dinlediğimiz bir…
Her şey canlanıverdi… İçimde kâinatı güzelleştiren, hayata mana veren o büyülü o heyecan belirmeye başlamıştı. Seslendim:
-  Hurrem…
Körpecik sesini işittim.
-  Efendim?
-  Gelsene biraz, dedim.
-  Ne var? diye sordu.
Ne var diye niçin soruyordu sanki? Ben onu güzel ve tatlı şeyleri paylaşmaktan başka ne için çağırırdım?
-  Gel hele! dedim.
-  Ama yemek yetişmeyecek so…

Çıkılacak Kız

Okuyan bir kızla çık. Parasını kıyafet yerine kitaplara yatıran bir kızla çık. Kitapları yüzünden dolabına sığamaz o. Okuyacağı kitapların listesini yapan, 12 yaşından beri kütüphane kartı olan bir kızla çık.
Okuyan bir kız bul. Okuyan bir kız olduğunu çantasında her zaman kitap taşımasından anlayabilirsin.[1] Kitapçıda, sevgiyle raflara bakan ve aradığı kitabı bulduğunda sessizce çığlık atandır o. Sahafta, eski bir kitabın sayfalarını koklayan fıstığı gördün mü? İşte o, okurdur. Hele sayfalar sararmışsa kesinlikle dayanamazlar.
Kahvecide[2] beklerken okuyan kızdır o. Fincanını dikizlersen, sütsüz kremasının yüzdüğünü görürsün çünkü o çoktan dalmıştır kitaba. Yazarın yarattığı dünyada kaybolmuştur. Sen de bir sandalye çek yanına. Sana ters ters bakabilir çünkü okuyan kızların çoğu rahatsız edilmek istemezler. Ona kitabı sevip sevmediğini sor.
Ona yeni bir kahve ısmarla.[3] Murakami hakkında ne düşündüğünü söyle.[4] Kardeşliğin ilk bölümünü bitirip bitiremediğini öğren.[5] Joyce’un Ulysse…

Mihman'ın Sesi

Akif Kurtuluş’un ilk romanı Mihman’da adı geçen şarkılardan hazırladığımız listeyi göreceksiniz aşağıda. Şarkı isimlerinin üstüne tıklayarak dinleyebilirsiniz.  Parantez içlerindeki isimler, alıntının yapıldığı bölüm adını, dolayısıyla alıntının anlatıcısını gösterir. İyi okumalar, iyi dinlemeler!
Estergon Kalesi: Ülkücü bir hocanın takımında iki devrimci topçuyduk. Ercüment Amca müessesenin yöneticilerinden biri olduğu için, takımın torpilli oyuncusu muamelesi görmüştüm başlarda. Benim faşolarla birlikte davranacağımı zannetmişti Cevdet. İdmanda ülkücüler teyp getirip Estergon Kalesi’ni dinletmeye başlayınca, bir gün ben de daha iyi bir teyp getirip dayadım Cem Karaca’dan Kavga’yı, Tamirci Çırağı’nı. Selda Bağcan… O günden sonra birbirimizin kademesine daha başka girmeye başladık.” (Avukat, s. 16) Yalan: Yolun karşı tarafına park ettiğim 306 İksir’e bindim. Hemen Yeliz’in kasetini koydum. İlk gençliğimden beri hastası olduğum bu kadının Yalan şarkısını dinleyerek Bölge Başkanlığı’na yola…

Dost: Vüs’at O. Bener’in Öykü Dünyasına İlk Adım

Vüs’at O. Bener’in 1952’de yayımlanan ilk öykü kitabı Dost’taki öyküler yalın bir dile sahip oluşları ve fazla sözcük kullanımından sakınmaları ile öne çıkar. Bu iki belirgin özellik ilkin Sait Faik öykücülüğünde görülmüş olsa da, Bener, öykü kişilerinin güçlü içselliği ve ruhsal gelgitlerini gündelik dile ustaca yedirerek kendi özgün dilinde yazmayı başarmıştır. Bunun yanı sıra her bir öykünün hemen ilk cümleleriyle güçlü bir atmosfer kurmanın yetkinliğine de sahiptir.

Şimdiye dek Dost’a dair yazılanların üzerine yeni bir şey eklemenin, tekrara düşmemenin zorluğunun farkındayım. Bu zorluğu, hakkında pek konuşulmamış öykülere eğilerek ya da üzerinde zaten kalem oynatılmış olanlara farklı bir açıdan bakmaya çalışarak bir nebze olsun aşmayı umuyorum.

İlkin, kitabın basılmasında başarısının etkin rol oynadığı, kitaba adını veren Dost adlı öyküye bakalım. Öykü, Kasap Ali ile yarenlik eden Niyazi Bey’in kararsız düşünceleri, ruhsal gelgitleri üzerinden ilerler. Kasap Ali duygusuz, acımasız v…