Ana içeriğe atla

Kurdele Mavisi

Kuyu öyküler anlatırmış, türküler okurmuş, bilmeceler sorarmış; anneme inanırdım. Bir gün mavi saç kurdelesini kuyuya düşürmüş, “O gün çocukluğum da düştü kuyuya” derdi. Kurdele, ilkokuldan bir arkadaşının armağanıymış; kim olduğunu sormadım.
Ben kuyuyla kolkola büyüdüm: Yaz tatillerinde her sabah acı zeytinyağına batırılmış, üzeri kekikli ekmeğimi ille onun başında oturur yerdim. Annem, “kurdele gibi düşersin” diye korkutur muydu beni bilmiyorum ama, uykumda çoğu zaman evin kuyuya gömüldüğünü görür, korkuyla üç kat aşağıya hızla iner bakardım: Kuyu usul usul uyumakta işte… Evimiz, bazı ahşap yakınmalarını saymazsak, sapasağlam ayakta olurdu. Evin yerinde oluşuna mı sevinirdim, kuyunun evden kaçmadığına mı; yoksa ikisine de mi?

Bir ara komşularımız, evimize kuyumuz var diye gelirlerdi. Mahalledeki tek kuyu bizim evdeydi, sular kesilince eline kovasını, tenceresini alan kahvemizi içmeye gelirdi. Sular kesilince, bakkal yolunda yüz gram kahve almalar; evde taze kahve kokuları... Annemin her komşuya aynı falı baktığını duyardım: Beş vakte kadar… “Sular da gelecek mi anne ?” diye sorduğumda, esaslı bir azar işittiğimi anımsıyorum. Komşuların yanında öyle şeyler söylenmezmiş, ayıpmış.

Sular çoğunlukla beş vakte kadar gelmezdi.

“Onlar da kendilerine bir kuyu alsınlar o zaman.”

 “Ya bizim kuyumuzu alıp götürürlerse.”

Gece uykumun arasında, acaba yerinde mi diye kontrol ederdim. Onun bir adı yoktu. Aslında varmış da unutmuş annem. Bense onun adını “kuyu” diye bilirdim. “Kuytu kuyu” derdi günde on fincan kahve içen yan komşumuz. Duvarın kıyısında dururmuş, ondan kuytudaymış. “Erkekler kahve içmez, bıyıkların çıkmaz sonra!” da derdi. “Senin de memelerin çıkmayacak!” dediğimde, ikinci esaslı azarı yanıma alıp sokağa fırlardım.

Başka evlerin altında da böyle kuyular olduğunu duyduğumda, çok öfkelenmiştim. Hatta -aramızda kalsın- bir gün o kuyulu evlerden birine bayram tebriğine gittiğimizde, ben alt kattaki kuyuyu bulup kimseler görmeden işemiştim. Ev sahibinin verdiği şekerleri de içine atmıştım. Bütün bunları bizim kuyuya anlattım; suları mavileşti, bu gülmek miydi? İnanmadım, perdeleri açtım, güneşlendi kuyu. Evet doğru görmüşüm, güneşlenmiş ama sararmamıştı; maviydi, duru bir mavi... Daha önce hiç görmediğim bir mavilik; kedinin gözleri gibi değil, gökyüzü gibi de değil: kurdele mavisiydi bu!

Annem mutfaktaydı, heyecanla seslendim. Sanki geçici bir şeydi mavi, çeker giderdi; hızlı hızlı insindi merdivenleri, yoksa o mavilik kaybolacak, kül rengi bir suyla karşılaşacaktı. Annem ellerinde soğan kokusuyla, ayakları çıplak çıkageldi.

“Anne bak, mavi kurdelen!”

Suya eğildi. Gözleri ışıldadı. Eğilip alsaydı ya kurdelesini, saçlarını toplasaydı ya. İşte bak, kurdelen, masmavi duruyor karşımızda. Elimizi uzatmamızı bekliyor, yıllar önce aldığını geri veriyordu belli ki...

Saçlarımı okşadığını ve gittiğini anımsıyorum.

Yani şöyle oldu her şey: Gülümsedi, saçlarımı okşadı, gitti.

Kuyudaki su, saçlarını mavi kurdeleyle bağlamıştı.

Saçlarımda nefis bir soğan kokusu, ki hâlâ durur.


Turgut  Baygın


Kurşun Kalem dergisinde yayımlanmıştır.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kadın Argosu ve "Kadın Argosu Sözlüğü"

Uğruna, tahtını/tacını terk eden krallar vardır. Çok sevilir, kıskanılır, tabanca çekilir, bıçak sıyrılır. Ölünür, öldürülür, gerekirse mahpus yatılır.
Anadır, bacıdır, teyzedir, haladır. Yavukludur, orospudur, metrestir, kapatmadır, yosmadır. Savaşların en büyük mağdurudur. Tecavüz edilir, esir alınır, satılır, köle yapılır. Tecavüzcü değil o asılır, çünkü yargıç erkektir.
Erkekleri de doğurur. Emzirir, besler, bokunu sidiğini temizler, donunu yıkar, pantolonunu ütüler yıllarca. Büyüdüğüne emin olunca, bir başka kadına devreder yaşatsın diye.
Biraz gecikse, kapılarda camlarda bekler sabaha dek. Ölse, gözüyle görmedikçe öldüğüne inanmaz, bekler ölene dek. Şili’de, Arjantin’de, Fransa’da, Ürdün’de hep aynıdırlar; 500, gerekirse 5000 hafta beklerler hiç yüksünmeden; katillere inat. Zalim dövmekten usanır, onlar beklemekten vazgeçmez.
Bu kadar çok işi ve adı olan kadının bir gizli dili de vardır haliyle. Daha doğrusu bilinir ama yazılmamış bir dildir bu. Bu dilin sözcüklerini, deyimlerini yi…

Havuçlu Pilav Meselesi

Yağmur yağıyordu, pis pis yağıyordu. Bu havada ancak yapabilecek bir şey bulanların, bulduklarını yapabilenlerin canı sıkılmazdı. Bense, gazetenin bilmecesini de çözmüş bulunuyordum. Bu kara gün pazar, başka türlü geçerdi.
Karımı düşünmek istedim: Gençti, güzeldi, şimdi akşam yemeğini hazırlamaya çalışıyor ve henüz mutfak işlerinden hoşlanıyordu. Epey çalışmama rağmen onu duygularımda canlandıramadım. Bu fena bir haldi. Ne yapmalı?
Radyo’ya gittim: Uzun dalga bomboştu, orta dalga da öyle… Uzun uzun esnedim.. kısa dalganın parazitleri arasında bir mucize çıktı: Bu enfes bir kemandı ve karımla, daha iki sevgiliyken dinlediğimiz bir…
Her şey canlanıverdi… İçimde kâinatı güzelleştiren, hayata mana veren o büyülü o heyecan belirmeye başlamıştı. Seslendim:
-  Hurrem…
Körpecik sesini işittim.
-  Efendim?
-  Gelsene biraz, dedim.
-  Ne var? diye sordu.
Ne var diye niçin soruyordu sanki? Ben onu güzel ve tatlı şeyleri paylaşmaktan başka ne için çağırırdım?
-  Gel hele! dedim.
-  Ama yemek yetişmeyecek so…

Ahır Yakmak

Onu üç yıl önce burada, Tokyo’da, bir arkadaşımın düğününde görmüştüm ve görüşmeye başladık. Aramızda neredeyse bir düzine yaş farkı vardı; o yirmi yaşındaydı bense otuz bir. Bu o kadar da önemli değildi. O zamanlar zihnim bir sürü şeyle meşguldü ve yaş farkı gibi şeyler hakkında kaygılanmaya vaktim yoktu. Ayrıca evliydim ama bu durum onu da rahatsız etmiyor gibiydi. Ünlü bir pandomim ustasıyla çalışıyordu, ay sonunu getirmek için de tanıtım modeli olarak iş buluyordu. Fakat bulduğu bu reklam tanıtım işlerinde genellikle sorun çıkıyordu, fazla bir geliri yoktu. Yetiştiremediği yerde, erkek arkadaşları vardı. Bundan yüzde yüz emin değilim ama bana söylediği şeylerden bunu çıkarmak mümkündü. Daha önce söylediğim gibi, tanıştığımızda pandomim çalıştığını söylemişti. Bir gece, dışarıda bir bardaydık, bana Mandalina Soyma numarasını yaptı. Adından da anlayacağınız üzere, bu gösteride bir mandalina soyuluyor. Solunda mandalinalarla dolu bir kase, sağında ise kabuklar için bir kase vardı. En a…

Çıkılacak Kız

Okuyan bir kızla çık. Parasını kıyafet yerine kitaplara yatıran bir kızla çık. Kitapları yüzünden dolabına sığamaz o. Okuyacağı kitapların listesini yapan, 12 yaşından beri kütüphane kartı olan bir kızla çık.
Okuyan bir kız bul. Okuyan bir kız olduğunu çantasında her zaman kitap taşımasından anlayabilirsin.[1] Kitapçıda, sevgiyle raflara bakan ve aradığı kitabı bulduğunda sessizce çığlık atandır o. Sahafta, eski bir kitabın sayfalarını koklayan fıstığı gördün mü? İşte o, okurdur. Hele sayfalar sararmışsa kesinlikle dayanamazlar.
Kahvecide[2] beklerken okuyan kızdır o. Fincanını dikizlersen, sütsüz kremasının yüzdüğünü görürsün çünkü o çoktan dalmıştır kitaba. Yazarın yarattığı dünyada kaybolmuştur. Sen de bir sandalye çek yanına. Sana ters ters bakabilir çünkü okuyan kızların çoğu rahatsız edilmek istemezler. Ona kitabı sevip sevmediğini sor.
Ona yeni bir kahve ısmarla.[3] Murakami hakkında ne düşündüğünü söyle.[4] Kardeşliğin ilk bölümünü bitirip bitiremediğini öğren.[5] Joyce’un Ulysse…

Mihman'ın Sesi

Akif Kurtuluş’un ilk romanı Mihman’da adı geçen şarkılardan hazırladığımız listeyi göreceksiniz aşağıda. Şarkı isimlerinin üstüne tıklayarak dinleyebilirsiniz.  Parantez içlerindeki isimler, alıntının yapıldığı bölüm adını, dolayısıyla alıntının anlatıcısını gösterir. İyi okumalar, iyi dinlemeler!
Estergon Kalesi: Ülkücü bir hocanın takımında iki devrimci topçuyduk. Ercüment Amca müessesenin yöneticilerinden biri olduğu için, takımın torpilli oyuncusu muamelesi görmüştüm başlarda. Benim faşolarla birlikte davranacağımı zannetmişti Cevdet. İdmanda ülkücüler teyp getirip Estergon Kalesi’ni dinletmeye başlayınca, bir gün ben de daha iyi bir teyp getirip dayadım Cem Karaca’dan Kavga’yı, Tamirci Çırağı’nı. Selda Bağcan… O günden sonra birbirimizin kademesine daha başka girmeye başladık.” (Avukat, s. 16) Yalan: Yolun karşı tarafına park ettiğim 306 İksir’e bindim. Hemen Yeliz’in kasetini koydum. İlk gençliğimden beri hastası olduğum bu kadının Yalan şarkısını dinleyerek Bölge Başkanlığı’na yola…

Dost: Vüs’at O. Bener’in Öykü Dünyasına İlk Adım

Vüs’at O. Bener’in 1952’de yayımlanan ilk öykü kitabı Dost’taki öyküler yalın bir dile sahip oluşları ve fazla sözcük kullanımından sakınmaları ile öne çıkar. Bu iki belirgin özellik ilkin Sait Faik öykücülüğünde görülmüş olsa da, Bener, öykü kişilerinin güçlü içselliği ve ruhsal gelgitlerini gündelik dile ustaca yedirerek kendi özgün dilinde yazmayı başarmıştır. Bunun yanı sıra her bir öykünün hemen ilk cümleleriyle güçlü bir atmosfer kurmanın yetkinliğine de sahiptir.

Şimdiye dek Dost’a dair yazılanların üzerine yeni bir şey eklemenin, tekrara düşmemenin zorluğunun farkındayım. Bu zorluğu, hakkında pek konuşulmamış öykülere eğilerek ya da üzerinde zaten kalem oynatılmış olanlara farklı bir açıdan bakmaya çalışarak bir nebze olsun aşmayı umuyorum.

İlkin, kitabın basılmasında başarısının etkin rol oynadığı, kitaba adını veren Dost adlı öyküye bakalım. Öykü, Kasap Ali ile yarenlik eden Niyazi Bey’in kararsız düşünceleri, ruhsal gelgitleri üzerinden ilerler. Kasap Ali duygusuz, acımasız v…